X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert banku PKO BP: przez najbliższe dwa lata trudno spodziewać się zmiany stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:00
- Najniższe w historii stopy procentowe mają zachęcić do brania kredytów, co pozytywnie przełoży się na konsumpcję indywidualną oraz zachęci firmy do inwestycji -powiedział Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BPFoto: Wojciech Kusiński/PR

Ekspert największego polskiego banku uważa, że przy obecnym spadku popytu wywołanym pandemią takie działania banku centralnego są racjonalne. Choć zwrócił też uwagę, że na polityce Rady Polityki Pieniężnej tracą ci którzy oszczędzają na lokatach w bankach. A najmniejsze instytucje finansowe będą miały coraz większe problemy z zachowaniem rentowności w środowisku tak niskich stóp procentowych.

Piotr Bujak uważa, że aktywna rola NBP na polskim rynku finansowym przyczyniła się do ograniczenia skutków zapaści gospodarczej wywołanej przez COVID-19.  Chodziło mu o kupowanie przez NBP obligacji państwowych oraz tych wyemitowanych przez PFR na sfinansowanie tarcz antykryzysowych. I właśnie z uwagi na obecną sytuację nie należy spodziewać się podwyższenia stóp procentowych, nawet przez najbliższe dwa lata.

W opinii Piotra Bujaka założenia budżetu na 2021 rok są na tyle konserwatywne i ostrożne, że jest szansa na mniejszy od przewidywanego poziom deficytu budżetowego. Oczywiście pod warunkiem utrzymania inflacji w założeniach NBP oraz pozytywnych zjawisk ustępowania pandemii w Polsce i całej UE.

Główny ekonomista banku PKO BP wyraził nadzieję, że polski rząd nie będzie koncentrował się w przyszłym roku na ograniczenie deficytu budżetowego np. przez wzrost podatków, bo takie działanie utrudni wychodzenie gospodarki z obecnego stanu. A sama redukcja długo może nastąpić zaraz po powrocie gospodarki na normalne tory jej funkcjonowania. 


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:04 Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP "Ekspres Gospodarczy" ( J. Golonko PR1) Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP "Ekspres Gospodarczy" ( J. Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja RPP

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:17
Jak poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym spotkaniu, podstawowa stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 0,1 procent. Jest najniższa w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja bazowa wzrosła, ale spadły ceny konsumpcyjne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 16:00
Jak informuje Narodowy Bank Polski, w lipcu tak zwana inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła w Polsce 4,3 procent. W tym czasie główny wskaźnik inflacji, obrazujący zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, wyniósł 3 proc. i zmniejszył się do czerwca o 0,3 punktu procentowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inflacja rośnie bo zwiększyły się koszty pracy i regulowane przez państwo opłaty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:11
Widzimy już poważny wzrost inflacji w Polsce i co istotne, nie wynika on z rosnącego popytu, ale z wyższych kosztów pracy, w tym podwyżki płacy minimalnej oraz z dodatkowych wymogów  sanitarnych. Do tego po raz pierwszy od lat spada wartość nabywcza naszych wynagrodzeń -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń