X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: inflacja rośnie bo zwiększyły się koszty pracy i regulowane przez państwo opłaty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:11
Widzimy już poważny wzrost inflacji w Polsce i co istotne, nie wynika on z rosnącego popytu, ale z wyższych kosztów pracy, w tym podwyżki płacy minimalnej oraz z dodatkowych wymogów  sanitarnych. Do tego po raz pierwszy od lat spada wartość nabywcza naszych wynagrodzeń -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, kryzhov

-  Wzrost jest cen poważny, a we wrześniu jeszcze nie mieliśmy sezonowej górki cen żywności (…), gdyby się pojawiła wzrost inflacji nie wyniósłby 3,2 proc. rok do roku, jak podał GUS, ale pewnie 3,4 proc. Inflacja na koniec roku na pewno spadnie do ok. 2,5 proc., ale wciąż będzie to sporo. Myśląc o procesach inflacyjnych trzeba pamiętać, że nie jest teraz tak, iż mamy niedostatek towarów więc ceny rosną. Można wręcz powiedzieć, że popyt jest niedostateczny ze względu m.in. na kryzys. A więc mamy pchanie cen do góry efektem kosztowym. Na początku roku istotnie wzrosła płaca minimalna co szczególnie dla placówek usługowych i niedużych handlowych było istotnym obciążeniem i musiało się przełożyć na wzrost cen – analizował Piotr Soroczyński.

Ekspert dodał, że mamy też cały czas dodatkowe opłaty fiskalne, np. za wodę, śmieci, które się ciągle pojawiają i obciążają budżety firm i gospodarstw domowych. Po ostatnich decyzjach dotyczących płacy minimalnej, w opinii Piotra Soroczyńskiego, także w przyszłym roku koszty pracy nie spadną a wręcz przeciwnie istotnie wzrosną.


nbp 1200 free.jpg
Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

Inflacja to pośrednio efekt niskich stóp ? 

- Z inflacją jest jak temperaturą. Ta odczuwalna jest bardziej właściwa niż  nominalna. Podana przez GUS inflacja jest jeszcze nie za duża i daleka od celu inflacyjnego. To co obywatele odczuwają kupując towary i usługi, to jest pryzmat, poprzez który podejmują decyzję. A najbardziej pokazują to  zachowania na rynku nieruchomości. Wzrost cen mieszkań, nie tylko w dużych aglomeracjach, to średnio 20 proc. A przez ostatnie 6,7 lat wzrost cen mieszkań, według analiz NBP,  to ok. 45 proc. Obywatele nie mając alternatywy dla własnych oszczędności ze względu na wyzerowane stopy procentowe i inflację ruszyli z pieniędzmi na rynek – mówił dr Andrzej Sadowski.

Zauważył, że również importujemy inflację poprzez wzrost cen na rynkach światowych, ale mamy rożnie ona poprzez ceny regulowane.

Ceny regulowane w UE mają wpływ na inflację 

- Mamy największy wzrost cen regulowanych w Unii Europejskiej. To wszystko składa się na inflację podawaną przez GUS ,a tym bardziej na tę, którą dostrzegają obywatele – ocenił dr Andrzej Sadowski.

Piotr Soroczyński zauważył, że „od lat realne stopy w Polsce były dodatnie i lokata bankowa jakiś dochód generowała”" Tymczasem teraz stopy są bliskie zeru, a jeżeli uwzględnić inflację, lokatach tylko się traci.

- To jest niebezpieczny moment, choć wiemy, że taka polityka pozwala utrzymać przy życiu dużą część gospodarki. Ale jest to ewidentne dotowanie przez depozytariuszy tych, którzy potrzebują korzystać z pożyczonego pieniądza – mówił Piotr Soroczyński.

W jego opinii, wkrótce konsumenci mogą stwierdzić, że nie ma sensu trzymać  lokat i pójdą do sklepu na zakupy.

- Wtedy może się okazać, że o inflacji na poziomie 3 proc. będziemy mogli tylko pomarzyć – stwierdził Piotr Soroczyński.

inflacja1200.jpg
Czy dziś zarobimy na lokatach i wynajmie? Eksperci: kryzys to istotnie wyhamował

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
23:30 Piotr Soroczyński i Andrzej Sadowski gośćmi "Rządów Pieniądza" ( A. Grabowska PR24) Piotr Soroczyński i Andrzej Sadowski gośćmi "Rządów Pieniądza" ( A. Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja RPP

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:17
Jak poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym spotkaniu, podstawowa stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 0,1 procent. Jest najniższa w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokaty bankowe nie przynoszą zysku. Klient musi do nich... dopłacać

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 09:41
Obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zredukowały oprocentowanie wielu depozytów w bankach niemal do zera. Co więcej, kilka instytucji zdecydowało się wprowadzić opłaty za trzymanie oszczędności na rachunkach. W praktyce oznacza to, że klient deponujący oszczędności na takim rachunku może narazić się na straty - informuje portal Bankier.pl.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz więcej odkładają w bankach, rośnie popyt na obligacje skarbowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:45
Koronawirus, mimo że zmienił sposoby lokowania środków przez Polaków, nie straszy już oszczędzających Polaków. Jak wynika z analizy HRE Investments, wraca popyt na obligacje skarbowe, więcej środków trafia do funduszy inwestycyjnych. Mimo, że w maju więcej wypłaciliśmy z bankomatów, ilość środków na bankowych kontach wzrosła do 850 mld zł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty nie zdrożeją - stopy procentowe pozostają bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 15:11
To na pewno dobra wiadomość dla kredytobiorców - stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie - poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym posiedzeniu.
rozwiń zwiń