X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ciepłownictwo będzie odchodziło od węgla. Minister klimatu zapowiada nową strategię

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:54
W pierwszym kwartale 2021 roku ma zostać przedstawiona strategia transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Jednym z wyzwań stojących przed tym sektorem jest odejście od węgla.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Srdjan Randjelovic/Shutterstock.com

W siedzibie resortu klimatu został zaprezentowany raport nt. wyzwań i ewentualnej transformacji sytemu ciepłowniczego w Polsce. Został on przygotowany przez ekspertów m.in. z Politechniki Warszawskiej, krakowskiej AGH oraz Forum Energii.

Uczestniczący w prezentacji minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że obecnie w resorcie tworzony jest zespół, który ma przygotować odpowiednią strategię na ten temat. - Mamy świadomość, jak ogromna systemowa zmiana nas czeka w ciepłownictwie, tak pod względem technologicznym, jak i ekonomicznym - powiedział minister.

Dodał, że strategia miałaby zostać przedstawiona przez ministerstwo w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zgodnie z przedstawionym raportem jednym z wyzwań stojącym przed polskim systemem ciepłowniczym jest odejście od węgla. Jak tłumaczył dr Paweł Skowroński z Politechniki Warszawskiej, obecnie węgiel jest wykorzystywany w ponad 50 proc. jeśli chodzi o ciepłownictwo indywidualne oraz w 74 proc. jeśli chodzi o ciepłownictwo miejskie. Ciepłownictwo będzie się musiało przestawić najpierw na gaz i zwiększać udział odnawialnej energii w produkcji ciepła.

shutterstock_zmiana klimatu 1200.jpg
Neutralność klimatyczna Polski. Specjalny raport już za kilka miesięcy

Skowroński, odnosząc się do OZE, przypomniał, że w planie na rzecz energii i klimatu w 2030 roku 28 proc. energii powstającej w ciepłownictwie musi pochodzić z odnawialnych źródeł. Dodał przy tym, że geotermia - zgodnie z raportem - będzie zapewniać jedynie 3-4 proc. zapotrzebowania, ze względu m.in. na wysokie koszty tej technologii.

Przedstawiciel Politechniki Warszawskiej podkreślił, że ogromnym wyzwaniem dla ciepłownictwa w Polsce będzie uzyskanie statusu efektywnego. Przypomniał, że takie sklasyfikowanie przekłada się na warunki przyłączania nowych odbiorców, a także możliwości uzyskiwania środków na modernizację czy rozbudowę systemu. Po to, by uznać daną instalację za efektywną, musi ona np. 3/4 ciepła wytwarzać w kogeneracji (w Warszawie jest to 90 proc. energii) bądź 50 proc. z OZE. Skowroński podkreślił, że obecnie w Polsce tylko ok. 10 proc. systemów ma status efektywnych.

W raporcie wskazano, że system ciepłowniczy w naszym kraju ma w przyszłości bardziej skupić się na produkcji energii elektrycznej i w konsekwencji ciepła, a nie samej produkcji ciepła, jak obecnie.

Odnosząc się do raportu, Kurtyka wskazał, że następuje zmiana paradygmatu, jeśli chodzi o rolę systemu ciepłowniczego.

- Tradycyjnie był on traktowany, nakierowany na spełnianie potrzeb cieplnych, poprzez to, że było to trochę bardziej ekonomiczne niż palenie w indywidualnych piecach. Przy okazji energia elektryczna powstawała jako produkt uboczny. Teraz mierzymy się z hipotezą, w której jest to odwrócone. System ciepłowniczy zaczyna być bardziej podporządkowany zmienności produkcji i zapotrzebowania na energię elektryczną. To, co było efektem ubocznym, staje się centralnym wyznacznikiem funkcjonowania systemów cieplnych - wskazał minister.

Kurtyka dodał, że w przyszłości system ciepłowniczy może stać się "ogromnym zbiornikiem" - magazynem energii, który umożliwi produkcję prądu.

Przypomniał jednocześnie, że 1 października ruszył nabór wniosków do programu "Ciepłownictwo powiatowe". Jego celem jest ograniczenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza. Budżet programu to 500 mln zł, z czego 150 mln zł zarezerwowano na dotacje, a 350 mln zł - zwrotne formy dofinansowania.

W zaprezentowany w poniedziałek raporcie wskazano, że kluczowe dla systemu będzie również zwiększenie efektywności energetycznej budynków.

Z początkiem 2021 roku ma ruszyć pilotażowy program finansowego wsparcia na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w budynkach 3-7-lokalowych w woj. zachodniopomorskim. Pilotażem zostanie objętych 500 pierwszych lokali w budynkach, w których znajduje się od trzech do siedmiu mieszkań. Do końca br. mają one zostać wytypowane, by wnioski o dotacje mogły być składane do funduszu z początkiem przyszłego roku. W 2021 r. na wiosnę planowane jest rozpoczęcie prac remontowych.

W pilotażu tak, jak w programie "Czyste powietrze", będą dwa poziomy dofinansowania – podstawowy, w którym można uzyskać do 25 tys. zł, oraz podwyższony, zakładający pomoc finansową sięgającą 32-37 tys. zł.

Ministerstwo Klimatu zapowiadało, że w przyszłości program "Czyste powietrze" miałby być w szerszym stopniu skierowany na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach wielorodzinnych.

PAP, PR24, akg 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska chce rozwoju energetyki odnawialnej. Wraz z kilkoma państwami UE wystosowała list do KE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:55
Polska wraz z siedmioma innymi państwami UE zwróciła się do Komisji Europejskiej, by w ramach odbudowy po kryzysie COVID-19 przywrócić do Europy kluczowe segmenty łańcucha dostaw do produkcji energii odnawialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neutralność klimatyczna Polski. Specjalny raport już za kilka miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 19:19
W lutym przyszłego roku ma być gotowy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny. Znajdą się w nim zagadnienia, z którymi Polska sobie nie radzi, a także propozycje rozwiązań i działań prowadzących między innymi do spełnienia unijnych wymogów i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europosłowie zdecydują o zwiększeniu redukcji CO2. Polska liczy na sprawiedliwą transformację

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 10:15
– W przyszłym tygodniu europarlament ma głosować nad propozycją KE w sprawie podniesienia celu redukcji CO2 do 2030 r. do 55 proc. – poinformował podczas Europejskiego Forum Nowych Idei europoseł Adam Jarubas. Resort klimatu zastrzega, że muszą temu towarzyszyć dodatkowe środki na transformację.
rozwiń zwiń