X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK: większość spraw frankowych w sądach I instancji rozstrzygniętych korzystnie dla konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 12:15
W sobotę minął rok od wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w głośnej sprawie państwa Dziubaków dotyczącej kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Jak skomentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK - Urząd wspiera osoby posiadające kredyty hipoteczne i w ostatnim roku wydał ponad 500 istotnych poglądów w tych sprawach.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andriy Solovyov/Shutterstock.com

Przypomnijmy, że unijny trybunał stwierdził w orzeczeniu, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tego typu umów. Po tym wyroku Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytu frankowego Dziubaków.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, zauważył, że z danych Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu wynika, iż po wyroku ws. Dziubaków 88 proc. spraw frankowych w sądach I instancji zakończyło się korzystnie dla konsumentów.

budownictwo1200.jpg
Prawnik: banki fałszywie przedstawiały ryzyko ws. kredytów frankowych

- Cieszę się, że sądy w większości przypadków pomyślnie orzekają w sprawach kredytów walutowych. Po roku orzeczenia TSUE i po latach prezentowania przez UOKiK takiego samego stanowiska, jakie przedstawił Trybunał, po stronie banków nadal jest wiele kwestii do rozwiązania choćby ta dotycząca żądania przez nie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej - zaznaczył prezes UOKiK.

Przypomniał, że w polskich i w europejskich regulacjach prawnych nie ma podstaw do wysuwania takich żądań.

W komunikacie UOKIK podkreślono, że prezes urzędu wydaje rocznie kilkaset istotnych poglądów w sprawach frankowych. - Tylko od 3 października 2019 r., czyli od czasu wyroku TSUE w sprawie Dziubak, było ich ponad 500. Uwzględniają one już orzeczenie TSUE i stanowisko prezesa UOKiK w tej sprawie. Stanowią one dla konsumentów realną pomoc przy dochodzeniu swoich roszczeń od banków. Są również ważną informacją dla sądów - podano.

frankowicze 1200.jpg
Frankowicze nie zapłacą podatku PIT z powodu umorzeń wierzytelności

Orzeczenie TSUE z października 2019 r. było następstwem pytań, które do TSUE skierował Sąd Okręgowy w Warszawie w 2018 r. Warszawski sąd zajmował się wtedy sprawą kredytu państwa Dziubaków. Sąd okręgowy miał wątpliwości prawne, dlatego skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

W konsekwencji TSUE uznał wtedy, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:24
- Mam nadzieję, że banki otrzymały sygnał ostrzegawczy. W rozstrzygnięciach sądowych dochodzą jeszcze koszty postępowania, być może banki będą bardziej skłonne do negocjacji - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TSUE i kredyty walutowe. Frankowicze póki co zwyciężają z bankami

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:11
Frankowicze wcale nie muszą stać na straconej pozycji w starciu z bankami. Jak wskazuje dziennik Parkiet, przez miesiąc po ważnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej blisko 3/4 wyroków w polskich sądach, dotyczących umów kredytowych, było pozytywnych dla osób, mających kredyty frankowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawnik: banki fałszywie przedstawiały ryzyko ws. kredytów frankowych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:40
- Jeśli chodzi o wyrok ws. państwa Dziubaków, to jest on bardziej symboliczny. Już wcześniej w podobnych sprawach zapadały podobne wyroki. Trudno powiedzieć, żeby był to precedens - powiedział na antenie PR24 mec. Jacek Czabański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank nie daje za wygraną. Będzie apelacja w sprawie państwa Dziubaków

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 07:30
Raiffeisen Bank International zdecydował o złożeniu apelacji od głośnego wyroku unieważniającego umowę hipoteki walutowej - pisze środowa "Rzeczpospolita". Chodzi o sprawę państwa Dziubaków i wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 3 stycznia. To najgłośniejsza w Polsce sprawa frankowa, bo to właśnie jej dotyczyły pytania sędziego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze nie zapłacą podatku PIT z powodu umorzeń wierzytelności

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 18:30
Ministerstwo Finansów kończy prace nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru PIT od umorzonych m.in. "frankowiczom" w 2019 r. kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych - wynika z wtorkowej informacji resortu finansów.
rozwiń zwiń