X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gazterm 2020. Kwieciński: należy utrzymać europejskie finansowanie dla sektora gazowego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 18:38
Odpowiedzi na pytanie "Quo vadis, rynku gazowy?" szukali eksperci i menedżerowie rynku gazu z Polski i zagranicy w trakcie dyskusji panelowej na temat rynku gazu po pandemii podczas XXIII konferencji Gazterm 2020.
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.Foto: PAP/Marcin Bielecki

- W miksie energetycznym udział gazu cały czas wzrasta, mniej więcej w takim samym tempie jak udział energii odnawialnej - stwierdził Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNIG SA.

- Zużycie gazu ziemnego w Polsce zwiększa się szybciej, niż wcześniej przewidywaliśmy. W tej chwili sięga 20 mld metrów sześciennych. Pięć lat temu wydawało się, że będzie rosło w tempie pół miliarda m3 rocznie, a tymczasem jest to miliard - powiedział prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

J. KWIECIŃSKI twitter - PGNiG.jpg
Kwieciński: jeżeli chcemy mieć mocną pozycję na rynku, potrzebna jest konsolidacja w sektorze paliwowym

- Jeżeli ten trend się utrzyma, a wszystko na to wskazuje, to na koniec dekady możemy mieć zużycie gazu zna poziomie 30 mld m3. Jest to związane z transformacją energetyczną - dodał Jerzy Kwieciński.

Dodał, że Polsce i PGNIG zależy na tym, by możliwość finansowania sektora gazowego stworzono również w ramach Planu Odbudowy dla Europy oraz programu InvestEU, który jest kontynuacją tzw. Planu Junckera.

Kluczowe paliwo przejściowe

- Gaz jest kluczowym paliwem przejściowym i bez gazu nie będziemy mogli transformować gospodarki w kierunku niskoemisyjnym. Niskie ceny są dla nas korzystne, bo oznacza to również niższe koszty wytwarzania energii z gazu - zauważył Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG do spraw rozwoju podczas XXIII Szczytu Gazowego Trójmorza GAZTERM 2020.

Dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa transformacja energetyczna oznacza m.in. dywersyfikację produkcji i dostaw, przestawienie ciepłownictwa na gaz, rozwój infrastruktury LNG oraz inwestycje w biometan i wodór.

- Każde przedsiębiorstwo, również górnicze czy gazownicze, musi się w takim otoczeniu odnaleźć. Gospodarka niskoemisyjna to wyzwanie, ale również - tak to widzimy w PGNiG - w dużym stopniu szansa. Pod warunkiem jednak, że wywalczymy i jako Polska, i jako PGNiG to, że gaz faktycznie będzie miał status paliwa przejściowego - koniecznego do efektywnej transformacji energetycznej. Mamy ku temu twarde argumenty, bo bez gazu jest bardzo trudno rozwijać energetykę opartą o odnawialne źródła energii, które nie są źródłami w pełni sterowalnymi - zauważył Arkadiusz Sekściński.

PGNiG_flagi.jpg
Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać realnych kształtów

PGNiG jest ważnym elementem przyszłego koncernu multienergetycznego - narodowego czempiona, który stworzy wraz z PKN Orlen. W tym paliwowo-energetycznym gigancie PGNiG będzie przede wszystkim odpowiadać za wydobycie, produkcję i dystrybucję gazu ziemnego i LNG oraz gazów alternatywnych: biometanu oraz wodoru.

Wpływ pandemii na rynek gazu

O skutkach pandemii koronawirusa dla gazownictwa opowiadała dr Iweta Opolska, dyrektor Gas Trade Office w PKN Orlen. Z jej analizy wynika, że sektor gazowy był jednym z tych, które najmocniej ucierpiały w ostatnim czasie. Było to spowodowane nie tylko skutkami epidemii, ale m.in. także dwiema rekordowo ciepłymi zimami i konkurencją pomiędzy dostawcami gazu na rynkach światowych.

Według dr Opolskiej to wszystko spowodowało, że ceny gazu na świecie spadły o 75 proc. w porównaniu ze styczniem 2019 r. - z 20 do 7 euro za MWh, osiągając historyczne "dno".

Paneliści zwracali również uwagę, że przy takiej skali potrzebnych inwestycji w sektorze gazowym - niezbędne są zewnętrzne źródła finansowania, w tym fundusze unijne.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwieciński: jeżeli chcemy mieć mocną pozycję na rynku, potrzebna jest konsolidacja w sektorze paliwowym

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 08:00
Prezes PGNiG powiedział w Polskim Radiu 24, że fuzja PGNiG z Orlenem jest konieczna, "jeśli chcemy mieć konkurencyjną pozycję na rynku międzynarodowym". - To wymóg naszej chwili - podkreślił Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać realnych kształtów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:11
Powstanie jednego z największych koncernów energetycznych w Europie – giganta stworzonego z połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – przybiera realne kształty. - PGNiG chce już współpracować z koncernem z Płocka, a pierwsze projekty obejmują blok gazowy w Ostrołęce oraz rozwój biogazowni - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: przygotowujemy potężne programy inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 15:07
- Uważamy, że te inwestycje potrzebne są nam, naszemu sektorowi, dla pełnej realizacji transformacji energetycznej, którą polski rząd w tej chwili przeprowadza. One także są bardzo potrzebne gospodarce. W tym okresie kryzysu inwestycje mogą pomóc nam wyjść z dołka gospodarczego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwieciński: neutralności klimatycznej nie da się osiągnąć bez gazu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:16
Gaz ziemny będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie - powiedział podczas konferencji Impact'20 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń