X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmalał deficyt budżetowy. Resort finansów podał dane

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:00
Po sierpniu budżet państwa miał 13,3 mld zł deficytu, o 3 mld zł mniej niż po lipcu - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski. Jego zdaniem dane świadczą o dalszej stabilizacji aktywności gospodarczej w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu za ubiegły miesiąc pokazują dalszą stabilizację aktywności gospodarczej w Polsce - ocenił Patkowski.

Z danych resortu finansów wynika, że w okresie od stycznia do końca sierpnia 2020 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 6,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń-sierpień 2019 r. o ok. 7,8 mld zł.

shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Ekspert: dziura w budżecie będzie mniejsza niż planuje rząd

- Deficyt budżetu państwa za okres styczeń-sierpień 2020 r. wyniósł 13,3 mld zł i był niższy od deficytu notowanego na koniec lipca o 3 mld zł - zauważył wiceminister.

Według szacunków MF dochody z VAT w sierpniu wyniosły 17,8 mld zł i były wyższe o ok. 2,8 mld zł, tj. 19 proc. w stosunku do sierpnia 2019 r. Patkowski zaznaczył, że po spadkach w okresie marzec-czerwiec mamy do czynienia z drugim, po lipcu, wzrostem wpływów z VAT w ujęciu rocznym.

- Częściowo dobra dynamika w podatku VAT może wynikać z dobrej realizacji zwrotów VAT, kiedy to w okresie zamrożenia gospodarki staraliśmy się zwiększyć płynność przedsiębiorstw - tłumaczy Patkowski.

Wskazał, że w okresie styczeń-sierpień 2020 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 115,1 mld zł i było niższe o ok. 3,7 mld zł (tj. 3,1 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-sierpień 2019 r.

Dochody budżetu państwa z PIT w sierpniu br. były niższe o ok. 0,2 mld zł, tj. o 2,9 proc. r/r. W okresie styczeń-sierpień 2020 r. wykonanie dochodów z podatku PIT wyniosło ok. 39,6 mld zł i było niższe o ok. 2,6 mld zł (tj. 6,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-sierpień 2019 r.

pieniądze złoty setki free pixabay 1200.jpg
Tegoroczny deficyt budżetu. Minister finansów podał szacunkowe dane

- Wpływ na wykonanie PIT w okresie od stycznia do sierpnia 2020 r. miały z jednej strony skutki dla gospodarki wywołane zagrożeniem epidemią, z drugiej zaś przesunięte terminy wpłaty zaliczek przez płatników na podatek od wynagrodzeń. Wpływy były również uwarunkowane wprowadzeniem reform w 2019 roku mających na celu poprawienie sytuacji dochodowej podatnika, tj. ulgą dla młodych, niższą stawką podatkową oraz podniesieniem kosztów uzyskania przychodów dla pracowników - wyjaśnia wiceminister.

W okresie styczeń-sierpień 2020 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 27,8 mld zł i było niższe o ok. 0,2 mld zł (tj. 0,8 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-sierpień 2019 r.

Natomiast dochody z podatku akcyzowego w sierpniu br. zostały zrealizowane w wysokości 6,5 mld zł, tj. na poziomie wyższym o ok. 0,4 mld zł, tj. o 6,6 proc. r/r od dochodów z sierpnia 2019 r. W okresie styczeń-sierpień 2020 r. wykonanie dochodów z akcyzy jest o 1,6 mld zł. (tj. 3,4 proc.) niższe niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym - dodano. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tegoroczny deficyt budżetu. Minister finansów podał szacunkowe dane

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:04
Koronawirus i związane z nim obostrzenia przekładają się na wyniki gospodarcze firm oraz budżetu państwa. Resort finansów szacuje, że spadek PKB wyniesie w tym roku ok. 4,5-4,6 proc., a deficyt budżetu ok. 100 mld zł. Minister finansów ocenia jednocześnie, że w przezwyciężeniu skutków pandemii pomogą środki przeznaczone na inwestycje.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: mamy wielką niepewność co do przyszłorocznego budżetu, ale jego projekt jest realistyczny

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 12:23
Sytuacja dotycząca przyszłego roku jest nieprzejrzysta, stąd rząd nie powinien wiązać sobie rąk przyjmowaniem projektu budżetu. Wystarczyłoby prowizorium pozwalające bardziej elastycznie reagować na dynamiczną rzeczywistość, z jaką mamy do czynienia – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd stawia na trzy motory w gospodarce: konsumpcję oraz inwestycje - publiczne i prywatne

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 18:06
O przyjętym przez rząd projekcie budżetu na 2021 rok i perspektywach powrotu do stanu gospodarki sprzed pandemii, mówił w audycji Ekspress Gospodarczy w programie Pierwszym Pierwszego Polskiego Radia wiceminister finansów, Piotr Patkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: dziura w budżecie będzie mniejsza niż planuje rząd

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:11
-Polscy przedsiębiorcy są na tyle utalentowani, a wręcz genialni, że spadek przychodów do budżetu będzie mniejszy, niż go w rządzie zaplanowano. Wyniki gospodarcze pokazują skuteczność i żywotność polskiej gospodarki - powiedział Sławomir Horbaczewski gość audycji "Winien i ma" w Programie 3 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń