X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy ostrożnie wydają pieniądze. Znamy dane GUS ws. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 14:05
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Audio

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,4 proc. rdr. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w sierpniu rdr o 2,6 proc. i spadek mdm o 0,4 proc.

sklep zakupy warzywa 1200.jpg
Coraz bardziej oszczędzamy na zakupach. MR: sprzedaż detaliczna będzie spadać

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 2,7 proc. rdr.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu największy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach sprzedających "meble, rtv, agd" - o 10,2 procent. Wzrost sprzedaży zanotowano też w grupach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 1,6 procent), "tekstylia, odzież, obuwie" (o 1,2 procent) oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 0,8 procent).

W przedsiębiorstwach sprzedających "pojazdy samochodowe, motocykle, części" spadek wyniósł 5 procent, a w handlujących "żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi" sprzedaż była o 3,3 procent niższa.

- We wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej będzie zbliżony do 5 proc., a największych wzrostów należy spodziewać się w sprzedaży mebli i farmaceutyków - skomentowało dane GUS o sprzedaży detalicznej w sierpniu br. Ministerstwo Rozwoju.

- W sierpniu mieliśmy do czynienia z zahamowaniem odbudowy sprzedaży towarów - zauważył w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. W ocenie ekonomisty, po zachęcającym początku II kw. 2020 r., ożywienie gospodarcze wytraca tempo.

sklep 2.jpg
Eurostat: rośnie sprzedaż detaliczna w Polsce

- Dane skorygowane o wpływ czynników sezonowych wskazują na wzrost o zaledwie 0,2 proc. mdm (1,7 proc. rdr). Tym samym mieliśmy w zasadzie do czynienia z zahamowaniem odbudowy sprzedaży towarów - ocenił ekonomista Pekao.

- Dane GUS o sprzedaży detalicznej w sierpniu pokazują wygasanie efektu popytu odroczonego - ocenili Rafał Benecki i Dawid Pachucki z ING. Ich zdaniem realny poziom PKB w III kw. będzie tylko ok. 2 proc. poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Według ekspertów ING - nowe fale Covid-19 mogą przynieść ponowne spowolnienie aktywności gospodarczej w IV kwartale 2020 r.

GUS podał też dane o produkcji budowlano-montażowa w sierpniu 2020 r. Spadła ona o -12,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o -3,5 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w sierpniu rdr o 9,9 proc., a mdm spadku o 1,3 proc.

Na koniec sierpnia w budowie było 830,9 tys. mieszkań, o 0,9 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował w poniedziałek GUS. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu 2020 r., spadła o 0,3 proc. rdr, a mdm spadła o 10,3 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał też, że w okresie styczeń-sierpień deweloperzy przekazali do użytkowania 87,7 tys. mieszkań, o 9,4 proc. więcej rdr.

Według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 64,6 proc. ogólnej liczby mieszkań, tj. o 2,3 pkt. proc. więcej rok do roku.

IAR/PAP, PR24, akg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz bardziej oszczędzamy na zakupach. MR: sprzedaż detaliczna będzie spadać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:05
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. spadła o 9,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym obniżyła się o 3,3 proc. - W kolejnych miesiącach można oczekiwać spadku sprzedaży detalicznej o ok.10 proc. - oceniło Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmierzch galerii handlowych? Eksperci: po pandemii będą "głębokie zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 18:30
Obecnie wydarzenia zmienią całą branżę handlową, a klienci mogą już nie wrócić do swoich dawnych zwyczajów - wynika z analizy międzynarodowej firmy zarządzającej nieruchomościami Cushman & Wakefield.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurostat: rośnie sprzedaż detaliczna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 13:44
Sprzedaż detaliczna w Polsce w czerwcu wzrosła o 2,0 proc. rdr, po wzroście o 1,7 proc. rdr w maju - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 3,3 proc.
rozwiń zwiń