X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS: produkcja przemysłowa w sierpniu spadła wobec lipca, ale wzrosła rok do roku

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 16:48
Produkcja przemysłowa w sierpniu tego roku wzrosła o 1,5 proc., licząc rok do roku (rdr), ale spadła o 5,8 proc., porównując do lipca - podał Główny Urząd Statystyczny. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu o 1,8 proc (rdr) oraz spadku o 5,6 proc., licząc miesiąc do miesiąca.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu spadły o 1,2 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w sierpniu spadną o 1,0 proc., a w ujęciu miesięcznym będą większe o 0,1 proc.

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2020 r. wrosła w ujęciu rocznym w 21 spośród 34 badanych działów.

Jakie branże przemysłu były na plusie? 

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 20,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,6 proc., urządzeń elektrycznych – o 10,3 proc., mebli – o 8,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,4 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem 2019, wystąpił w 13 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 20,4 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 16,2 proc., metali – o 8,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 7,1 proc.

Co analitycy banku ING BŚ sądzą o danych GUS? 

Produkcja przemysłowa kontynuuje odbicie, choć skala tego odbicia jest niższa od oczekiwań - podkreśliło ING, komentując dane GUS. Dodano jednak, że tempo wzrostu produkcji sprzedanej zaskakuje in plus.

Analitycy ING przypomnieli, że w sierpniu br., po uwzględnieniu dnia wolnego za święto w sobotę, liczba dni roboczych była o jeden mniejsza niż w sierpniu ubiegłego roku. Wyrównana sezonowo produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,8 proc. r/r i 0,6 proc. m/m, podczas gdy w lipcu był to wzrost odpowiednio o 0,2 proc. r/r i 6,2 proc. m/m" - wskazano.

ING zwróciło uwagę, że przyspieszenie wzrostu produkcji w ujęciu rocznym to głównie zasługa szybszego wzrostu w przetwórstwie przemysłowym – dynamika w tej kategorii podniosła się z 1,1 do 2 proc. r/r. Przetwórstwo odpowiada za prawie 90 proc. produkcji sprzedanej i jest najważniejszą branżą eksportową w Polsce - dodano.

Analitycy ING zwrócili jednak uwagę, że istotnie w ujęciu rocznym pogłębił się natomiast spadek produkcji w górnictwie i wydobywaniu – z minus 5,7 do minus 10,7 proc. r/r.

"Spadek produkcji sprzedanej zanotowano również w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Wyniósł on 2,7 proc. wobec wzrostu o 1,8 proc. r/r w lipcu. Kolejny miesiąc z rzędu obniża się tempo wzrostu produkcji artykułów spożywczych (z 3,3 na 1,8 proc. r/r), co potwierdza naszą tezę o wyczerpywaniu się efektu odroczonego popytu z okresu kwarantanny" - dodano.ING wskazało ponadto, że rozbicie po sektorach pokazuje, że silnie odbiła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (plus 12,7 proc. r/r), ale inwestycyjne wyglądają najsłabiej (minus 1,6 proc. r/r), co zdaniem analityków wciąż pokazuje dużą niepewność w gospodarce.Analitycy ING  zaznaczyli, że przyspieszenie rocznego tempa wzrostu produkcji sprzedanej w sierpniu to kolejny indykator, obok np. czwartkowych wyników rynku pracy, który wskazuje, iż po okresie zamknięcia gospodarki wraca ona na ścieżkę wzrostu szybciej, niż oczekiwano.

"Naszym zdaniem realny poziom PKB w trzecim kwartale będzie już tylko ok. 2 proc. poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku wobec 8,2 proc. spadku w ujęciu rocznym, jaki PKB w Polsce zanotował w drugim kwartale 2020 r." – podsumowano w analizie ekspertów ING BŚ.

 


W audycji "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Polskiego Radia Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG ocenił najnowsze dane GUS.


Posłuchaj
04:39 Piotr Soroczyński główny ekonomista KIG gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Justyna Golonko PR1) Piotr Soroczyński główny ekonomista KIG gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Justyna Golonko PR1)

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


PR24/PAP/IAR/sw/PR1/Justyna Golonko 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobre wieści ws. polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa zaczyna rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 12:23
Kończy się czas koronawirusowej smuty w polskim przemyśle. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła rok do roku o 1,1 procent, a w stosunku do czerwca wzrost wyniósł 3,4 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopa bezrobocia bez zmian. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 10:00
Stopa bezrobocia w lipcu pozostała bez zmian i wyniosła 6,1 proc. wobec identycznego wskaźnika w czerwcu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie spadła produkcja węgla, ale zwiększyły się zamówienia w przemyśle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sierpniu inflacja lekko zwolniła. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:00
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o zatrudnieniu i płacach w sierpniu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:30
Zatrudnienie w przemyśle w sierpniu było większe niż w lipcu, ale minimalnie mniejsze niż rok temu. Aż o 4,1 proc. wzrosło wynagrodzenie brutto liczone rok do roku - podał GUS.  
rozwiń zwiń