X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Musieliśmy zapewnić wsparcie firmom i chronić miejsca pracy. Minister finansów o noweli budżetu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 20:27
Nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński, uzasadniając w Sejmie projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.
Minister finansów Tadeusz Kościński uzasadnia w Sejmie projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.
Minister finansów Tadeusz Kościński uzasadnia w Sejmie projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.Foto: twitter/MF

- Nowelizacja jest konieczna nie tylko ze względu na niezbędną aktualizację podstawowych parametrów budżetowych i makroekonomicznych - powiedział Tadeusz Kościński.

- Ma ona inne zadanie, chcemy nadać gospodarce pozytywny impuls, zwiększając wydatki budżetu, w tym wydatki majątkowe - wyjaśnił minister. Jak dodał - chodzi o zdobycie pieniędzy na dalszą stymulację gospodarki, by jak najszybciej mogła wrócić na ścieżkę wzrostu.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Projekt noweli budżetu już w Sejmie. Ma dać impuls do powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu

- Musieliśmy zapewnić wsparcie firmom, środki na walkę z COVID-19, oraz chronić miejsca pracy. Dzięki wydatkom i wprowadzonym przez rząd działaniom polska gospodarka odczuła skutki ekonomiczne koronawirusa w mniejszym stopniu, niż większość krajów UE. Wymagało to jednak dużych nakładów finansowych i dlatego teraz nowelizujemy tegoroczny budżet - mówił minister finansów.

W projekcie limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł, a zakładany deficyt nie przekroczy 109,3 mld zł - zaznaczył minister.

Przypomniał, że projekt nowelizacji zakłada, iż dochody budżetu będą w sumie niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe - wyjaśnił.

Minister finansów przypomniał, że obecnie przewiduje się, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

pracownik robotnik budowa 1200 free
"Okazał się znacznie niższy, niż prognozował rynek". Minister rozwoju o spadku PKB

- Pandemia spowodowała gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej i załamanie trendów makroekonomicznych. Zamrożenie gospodarki wywołało w Polsce odwrócenie wieloletniego trendu poprawy sytuacji na rynku pracy - zaznaczył szef resortu finansów.

Podkreślił jednak, że dzięki działaniom rządu nie nastąpił drastyczny wzrost bezrobocia. Przypomniał, że dzięki zmianom ustawowym rząd mógł m.in. zawiesić działanie stabilizującej reguły wydatkowej, dzięki czemu mógł znacząco wesprzeć gospodarkę.

PAP, PR24, akg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd zapowiada nowelizację budżetu: więcej środków nie tylko na ochronę miejsc pracy, ale i na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:45
Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że polska gospodarka odradza się szybciej, niż przewidywano po koronawirusie, a to pozwala na przeznaczenie w tegorocznym budżecie większych sum na inwestycje, nie tylko na ratowanie miejsc pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt noweli budżetu już w Sejmie. Ma dać impuls do powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:29
Rządowy projekt nowelizacji budżetu na 2020 rok, zakładający m.in. że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec zakładanego wcześniej zerowego deficytu, trafił do Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet 2021: zobacz jakie wydatki, dochody i finansowanie programów społecznych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 12:48
27 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2021 przewidujący, że dochody budżetu państwa wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okazał się znacznie niższy, niż prognozował rynek". Minister rozwoju o spadku PKB

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 14:25
- To dane, które zaskoczyły nas pozytywnie i dobrze wróżą na II połowę roku, najtrudniejszego od początku transformacji ustrojowej - oceniła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, komentując informację GUS-u o spadku PKB Polski za II kwartał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: dziura w budżecie będzie mniejsza niż planuje rząd

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:11
-Polscy przedsiębiorcy są na tyle utalentowani, a wręcz genialni, że spadek przychodów do budżetu będzie mniejszy, niż go w rządzie zaplanowano. Wyniki gospodarcze pokazują skuteczność i żywotność polskiej gospodarki - powiedział Sławomir Horbaczewski gość audycji "Winien i ma" w Programie 3 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń