X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: pomysł z cyfrowym juanem dowodzi technologicznego zaawansowania chińskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 11:20
- Do tej pory inne kraje i ich banki centralnie nie miały takiej odwagi, aby wprowadzić do oficjalnego obiegu wirtualną walutę. Zrobił to Pekin, a sprawa wyszła przez przypadek, bo przez nieuwagę informatyka wyniki testów z e-juanem ujawniono w internecie - mówili w radiowej Trójce goście audycji "Winien i ma", Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Stanisław Wojtera z Instytutu Libertatis.    
bitcoin - wirtualna waluta
bitcoin - wirtualna waluta Foto: pixabay.com

- Można się dziwić, że polska gospodarka tak dobrze sobie daje radę. Ale pracownicy dostawali 80 proc, wynagrodzeń, a firmy skonsumowały rezerwy i dostały pomoc od państwa. Jednak trudno się spodziewać, aby państwo było stać na kolejną pomoc na poziomie podobnym do tej z wiosny 2020 roku  - podkreślił Piotr Arak.

- Spadek PKB o ok. 8 proc. to najgorszy taki wynik od 1989 roku. Ale ponieważ Polska zrobiła w ciągu ostatnich 30 lat ogromny skok, dziś łatwiej znieść negatywne skutki pandemii. Dziś po raz pierwszy mamy recesję. I choć epidemia cofnie nas w rozwoju o rok lub dwa, nikt też nie wie, co się wydarzy na jesieni, to trzeba powiedzieć, że na tle innych krajów Polska przechodzi przez ten kryzys prawie suchą nogą. Mieliśmy szczęście, że turystyka i produkcja samochodów to nie są najważniejsze branże naszej gospodarki - stwierdził Stanisław Wojtera.  

Prowadzący audycję Wojciech Surmacz przypomniał, że relatywnie niewielki spadek polskiego PKB, postawił nas pod tym względem na trzecim miejscu w UE po Litwie i Finlandii, a mniejsze od nas bezrobocie notują tylko Czechy. To wszystko może wpływać na ratingi Polski na tle UE. 

- Zgadzam się z agencją Moody's, że dopiero w roku 2022 Polska przywróci mechanizmy kontroli swoich wydatków publicznych. Większa w innych krajach recesja będzie miała wpływ na to, co się będzie działo w naszej gospodarce. Choć sprzedaż detaliczna i konsumpcja już dziś prawie wróciła do poziomu sprzed pandemii, co może się wiązać z powrotem dzieci do szkół - stwierdził Piotr Arak. 

 - Szanse na polepszenie gospodarki są duże, bo wynoszą 50 proc. - cytował ironicznie jednego ze znanych ekonomistów Stanisław Wojtera. Jego zdaniem  ten cytat dowodzi, że nikt naprawdę nie wie, co się jeszcze wydarzy na jesieni, skoro państwo jest już tak mocno zadłużone. 

Goście audycji rozmawiali także o zademonstrowanej w obliczu pandemii zadziwiającej skuteczności państwa w ściąganiu podatków CIT i PIT i składek ZUS, a także o tendencjach na rynku mieszkań i nieruchomości oraz o falstarcie cyfrowej waluty, którą przygotował chiński bank centralny. I która dowodzi, że pod względem wprowadzania cyfrowych technologii Azja Południowo-Wschodnia jest coraz większym wyzwaniem dla UE i USA. 


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Wojciech Surmacz.


Posłuchaj
48:07 Piotr Arak i Stanisław Wojtera gośćmi audycji "Winien i ma" ( W. Surmacz PR3) Piotr Arak i Stanisław Wojtera gośćmi audycji "Winien i ma" (W. Surmacz, PR3)

 

PR3/PR24/ Wojciech Surmacz/sw


Czytaj także

Minister finansów: nie przewidujemy podniesienia podatków

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 12:30
- Jeśli kryzys potrwa jeszcze 2-3 miesiące, będziemy w dużej recesji - ocenia minister finansów Tadeusz Kościński. Szef MF nie spodziewa się, aby poziom długu przekroczył 55 proc. PKB, ale zastanawia się nad tymczasowym zawieszeniem stabilizującej reguły wydatkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet mieszkaniowy. Deweloper otrzyma grunt pod budowę mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 12:30
Deweloper będzie mógł dostać grunt od gminy lub z Krajowego Zasobu Nieruchomości w zamian za wybudowanie na tym gruncie określonej liczby lokali. To jedno z rozwiązań przewidzianych w komercyjnej części pakietu mieszkaniowego, który przygotowuje Ministerstwo Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: konsumpcja prywatna i publiczna oraz eksport głównymi motorami wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:23
W najbliższych dwóch latach głównymi motorami wzrostu polskiej gospodarki będą konsumpcja prywatna oraz publiczna, eksport i inwestycje publiczne – mówił minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie. W grze miliardy euro

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:26
Jeszcze we wrześniu rząd ma przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, umożliwiającego korzystanie ze środków unijnego Funduszu Odbudowy. Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, oceniła, że w przyszłym roku Polska będzie gotowa do absorpcji pieniędzy z tego funduszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PIE: pracodawcy i pracownicy wykazali ogromną determinację, aby utrzymać zatrudnienie pomimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:30
Większość ankietowanych przez nas firm, chce utrzymać obecny poziom płac i zatrudnienia. Ale rośnie odsetek firm, które deklarują wzrost liczby pracowników i poziomu płac - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń