X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert PIE: pracodawcy i pracownicy wykazali ogromną determinację, aby utrzymać zatrudnienie pomimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:30
Większość ankietowanych przez nas firm, chce utrzymać obecny poziom płac i zatrudnienia. Ale rośnie odsetek firm, które deklarują wzrost liczby pracowników i poziomu płac - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Opublikowana ostatnio analiza PIE pokazuje, że polska gospodarka powoli wraca do normalności, o czym świadczy m.in. wciąż utrzymujący się z miesiąca na miesiąc poziom bezrobocia (6,1 %), które wg. Eurostatu jest najniższy w całej UE po Czechach.

To dobry sygnał, bo bezrobocie wyraźnie rosło pomiędzy I i II kwartałem tego roku, co było bezpośrednio spowodowane skutkami COVID-19 dla gospodarki. Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba zatrudnionych, a spada wskaźnik bezrobocia. Andrzej Kubisiak z PIE podkreślił, że tarcze antykryzysowe pomogły w zachowaniu płynności finansowej firm oraz utrzymaniu zatrudnienia.

Co więcej pracodawcy nie wybrali najprostszej drogi, czyli masowych zwolnień, a pracownicy zgodzili się na niższe wynagrodzenie lub pracę w niepełnym wymiarze godzin. Pomoc dla firm szacowana na ponad 100 mld złotych (5 proc. PKB) dała firmom możliwość stworzenia rezerw finansowych na 2-3 miesiące, co wynika z badania PIE. 

Z ankiet wracających do PIE wynika, że pieniądze z tarczy finansowej wciąż krążą w polskiej gospodarce. A takie instrumenty jak postojowe, zwolnienie ze składek na ZUS, na początku pandemii, skutecznie już na początku pandemii powstrzymywały pracodawców przed planowaną wcześniej redukcją zatrudnienia, wymuszoną zamrożeniem gospodarki z powodu COVID-19.

Pomoc udzielona polskim firmom była jedną z najwyższych (w relacji do polskiego PKB) w UE. A już zupełnym wyjątkiem w skali UE było wsparcie dla samozatrudnionych, co poniekąd wynikało ze specyfiki polskiego rynku pracy.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:47 Andrzej Kubisiak wicedyrektor PIE gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Justyna Golonko PR1) Andrzej Kubisiak wicedyrektor PIE gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/ Justyna Golonko/sw