X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest szansa, że znikną "bramki" na autostradach. MF myśli o nowym sposobie poboru opłat

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 17:25
Ministerstwo Finansów przygotowuje wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin–Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie–Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od IV kw. 2021 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivanova Tetyana / Shutterstock.com

1 lipca 2020 r. Szef KAS przejął zadanie poboru opłaty na dwóch odcinkach: Konin – Stryków na autostradzie A2 oraz Bielany Wrocławskie–Sośnica na autostradzie A4. Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. bramek lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC).

Szef KAS został zobowiązany do wdrożenia i budowy nowego systemu do poboru opłat od pojazdów ciężkich, opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego. Nowy system będzie w pełni zintegrowany z wdrożonymi już systemami Ministerstwa Finansów m.in. ANPRS czy SENT oraz będzie elementem e-Urzędu Skarbowego, umożliwiającego kompleksową integrację e-usług resortu finansów.

autostrada A1_1200.jpg
Budowa autostrad i dróg w Polsce nie zwalnia

- Biorąc pod uwagę potencjał nowego systemu dla pojazdów ciężkich, budowa osobnego systemu informatycznego, tylko dla dwóch odcinków autostrad, obsługujących jedynie część podróżnych, którzy zdecydują się korzystać z videotollingu jest niezasadna. Dlatego unieważniono, ogłoszony w styczniu 2020 r. przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, przetarg na automatyzację podnoszenia szlabanów dla pojazdów lekkich – powiedział Przemysław Koch pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji. - Wdrożenie videotollingu ograniczyłoby, a nie rozwiązało problem tworzących się korków przed bramkami – dodał.

Krajowa Administracja Skarbowa, kierując się przede wszystkim korzyścią dla obywateli i efektywnym wykonywaniem swoich zadań, będzie dążyła w dłuższym horyzoncie czasu, do odejścia od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą tzw. bramek i poboru wszystkich opłat drogowych w jednym systemie.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą:

  • zakup biletu autostradowego,
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Bilet autostradowy będzie można kupić nie tylko poprzez nowoczesne kanały dystrybucji online, np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, aplikację mobilną (udostępniona przez resort finansów lub przez partnerów zewnętrznych).

shutterstock autostrada a2 1200 (1).jpg
Dobra wiadomość dla kierowców. Nowy odcinek autostrady A2 już otwarty

To również możliwość kupna na stacji paliw czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Z punktu widzenia niektórych użytkowników dróg, zaletą będzie zakup biletu autostradowego, bez konieczności przekazywania danych geolokalizacyjnych i wykorzystywania urządzenia z nadajnikiem GPS.

Ze względu na wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to 4 kwartał 2021 r.

Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej. Obecnie trwają pracę nad szczegółami koncepcji.

MF, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowa autostrad i dróg w Polsce nie zwalnia

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 17:33
Co czwarty kilometr autostrady albo drogi szybkiego ruchu w Polsce buduje firma Budimex, mówi w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki członek zarządu firmy Budimex, Cezary Mączka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga kierowcy. Za przejazd fragmentem autostrady A2 zapłacicie więcej

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 10:14
66 zł kosztuje przejazd samochodem osobowym płatnymi odcinkami autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina. O 6 rano spółka Autostrada Wielkopolska podniosła ceny za pokonanie tego odcinka dla samochodów osobowych o 6 zł. Podwyżka obejmuje wszystkie kategorie pojazdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe odcinki autostrad i obwodnic planowane z powodu CPK. Znamy ich lokalizacje

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:15
Poszerzenie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią i budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej - zakłada podpisane w środę porozumienie pomiędzy spółką Centralny Port Komunikacyjny (CPK)  i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra wiadomość dla kierowców. Nowy odcinek autostrady A2 już otwarty

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:13
Kierowcy mogą już korzystać z nowego fragmentu autostrady A2  pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego. To pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy ze starej drogi krajowej numer 2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i skrócić czas przejazdu. Ponadto, kierowcy mogą również korzystać z dwóch łącznic na węźle Lubelska w ciągu S17 relacji Siedlce – Lublin i Lublin – Siedlce. W uroczystym otwarciu wziął udział między innymi premier Mateusz Morawiecki.  
rozwiń zwiń