X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Miasta zapłacą podatek od betonu? Trwa poszukiwanie warunków do retencji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 13:58
Wybrukowane skwery i rynki obciążą budżety samorządów, bo nieruchomości gminne także będą podlegać opłacie za zmniejszoną retencję - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Jak podkreśla "DGP", opłata za zmniejszoną retencję jest pobierana już dziś od obszarów, na których woda nie może wsiąkać w glebę, bo powierzchnia jest na przykład zabetonowana lub zajmuje ją nieruchomość.

Obecnie jednak uiszczają ją przede wszystkim właściciele hipermarketów wyposażonych w wybetonowane parkingi. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce to zmienić w taki sposób, by opłatę tę płaciło więcej podmiotów.

PAP susza drzewko 1200.jpg
Kolejny krok w walce z suszą. Jest projekt ustawy dotyczącej małej retencji

Zaostrzenie warunków

Resort przygotował projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Zaostrza on znacznie warunki, które decydują o podleganiu opłacie za zmniejszoną retencję.

Do katalogu działek objętych opłatą dołączą na przykład nieruchomości na niewielkich działkach (już 600 m2) oraz te z terenów zurbanizowanych, także tych w centrach miast.

"DGP" wskazuje, że dziś opłata ta dotyczy tylko nieruchomości na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji (otwartej lub zamkniętej). Między innymi z tego powodu, jeśli ustawa wejdzie w życie, obejmie – jak szacuje resort gospodarki morskiej – 20 razy więcej nieruchomości niż obecnie.

Gmina może być zobowiązana do opłat

Według gazety prawnicy zaznaczają, że podatek od betonu zapłacą także samorządy.

- Gmina może być podmiotem zobowiązanym do ponoszenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji na należących do niej i będących w jej posiadaniu nieruchomościach. Ani obowiązujące prawo wodne, ani projektowana specustawa nie wprowadzają w stosunku do samorządów wyłączeń podmiotowych - zauważyła, cytowana przez dziennik, radca prawny Joanna Kostrzewska.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejny krok w walce z suszą. Jest projekt ustawy dotyczącej małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 11:20
Uproszczenie oraz przyspieszenie prac przygotowawczych związanych z retencją, mających na celu ograniczenie skutków suszy w Polsce, znalazły się w założeniach projektu ustawy, który trafił do konsultacji publicznych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mokradła, bagna, torfowiska - rola terenów bagiennych w walce z suszą

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 21:50
Pełnią one niezwykłą rolę ochronną dla wielu ekosystemów, a także chronią ludzi. Są one również naturalnym narzędziem w walce ze zmianą klimatu. W "Eurece" porozmawialiśmy o mokradłach i o roli terenów bagiennych w walce z suszą, a także o znaczeniu bagien i torfowisk dla bioróżnorodności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowe plony to sukces polskiej nauki. Problemem są jednak niedobory wody

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 09:00
Tegoroczne, nie tylko dobre, ale rekordowe plony, pokazują potencjał polskiej nauki — ocenił wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński. Wiceszef resortu uczestniczył w dożynkowym spotkaniu "Rolników Pomorza i Kujaw" w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku.  
rozwiń zwiń