X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Większość hoteli wznowiła działalność. Na rynku nadal jednak duża niepewność

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 15:55
W lipcu w 34 proc. hoteli średnia frekwencja wyniosła poniżej 30 proc., tyle samo hoteli podało wynik do 60 proc., frekwencję powyżej 60 proc. miało 32 proc. – wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. 8 na 10 hoteli przystąpiło do programu bon turystyczny.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Tylko jedna trzecia hoteli miała w lipcu, czyli w szczycie sezonu, zajętych więcej niż 60 proc. pokoi, blisko połowa realizuje niższe ceny niż w roku ubiegłym - powiedział sekretarz generalny Izby Marcin Mączyński.

WAKACJE.jpg
Wakacje 2020: trochę tańsze noclegi, niewiele więcej płacimy za posiłki w restauracjach

Z badania IGHP wynika, że działalność wznowiła już zdecydowana większość ankietowanych hoteli (99 proc.). Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią hotele obsługujące ruch biznesowy (40 proc.) i łączące segment biznesowy z turystycznym (33 proc.). Hotele specjalizujące się w turystyce wypoczynkowej stanowią 28 proc.

W lipcu 34 proc. hoteli odnotowało średnią frekwencję poniżej 30 proc. Taka sama grupa ankietowanych osiągnęła frekwencję do 60 proc. Frekwencję powyżej 60 proc. zadeklarowało 32 proc. hoteli - czytamy.

Blisko połowa hoteli realizuje niższe ceny niż w roku ubiegłym. W lipcu było to 48 proc. obiektów, z czego 28 proc. zanotowało spadki wyższe niż o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

urlop free 1200.jpg
Nie maleje popyt na bony turystyczne. Rekordowa ilość nowych profili na PUE

Według danych Izby nadal na bardzo niskim poziomie utrzymuje się ruch gości zagranicznych – 82 proc. hoteli odnotowało udział poniżej 10 proc.

- Również segment tzw. przyjęć okolicznościowych, pomimo zniesienia kolejnych ograniczeń dotyczących wesel, notuje słaby wynik – 79 proc. hoteli wskazało udział poniżej 10 proc. - podano.

- Dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne miesiące wskazują nadal na dużą niepewność na rynku usług hotelowych, jak również potwierdzają tendencję odkładania decyzji zakupowych usług turystycznych do ostatniej chwili. 63 proc. hoteli deklaruje stan rezerwacji na sierpień nieprzekraczający 40 proc. posiadanych pokoi. Odpowiednio dla września jest to już 91 proc. hoteli, a dla października 97 proc. - wskazał ekspert.

IGHP podaje, że nowym, bardzo niepokojącym trendem, jest rozwiązywanie umów o pracę z inicjatywy pracowników. Wobec zgłaszania takich sytuacji wśród członków Izby, w lipcowej ankiecie zostało umieszczone pytanie dotyczące tej kwestii. Niestety, aż 59 proc. hoteli potwierdziło takie przypadki.

turysta smutny 1200 shutt.jpg
Turystów mniej niż się spodziewano. Hotelarze w kiepskich nastrojach

Z badania wynika ponadto, że blisko połowa ankietowanych hoteli (49 proc.) ma trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej. Aż 96 proc. nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2021 roku, 59 proc. nie wcześniej niż w 2022 roku.

Podobnie hotele prognozują powrót do poziomu obrotów z lat 2018-19: 90 proc. nie wcześniej niż w roku 2022 roku.

Jak zaznaczył Mączyński, w ankiecie lipcowej pojawiło się również po raz pierwszy pytanie dotyczące zmian nastrojów branży hotelarskiej. - 52 proc. hoteli odnotowało brak zmiany w stosunku do czerwca, a 24 proc. wskazało na bardziej pesymistyczny - podał.

W ostatnim tygodniu lipca hotele mogły rejestrować się w katalogu bazy przedsiębiorców turystycznych ZUS, aby wziąć udział w programie "Polski Bon Turystyczny" – 79 proc. hoteli już tego dokonało - czytamy.

PAP, PR24, akg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turystów mniej niż się spodziewano. Hotelarze w kiepskich nastrojach

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 07:33
Przeszło trzy czwarte hoteli miejskich i blisko połowa położonych poza miastami informuje, że na lipiec i sierpień ma zaledwie 20 proc. zarezerwowanych pokoi - podaje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: branża noclegowa czeka na bon turystyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 12:30
Pomimo "odmrożenia" restrykcji związanych z pobytem w obiektach noclegowych, cześć z nich m.in. hotele nie podjęła swojej działalności w maju i planuje przyjmowanie turystów w późniejszych miesiącach, wynika z analizy GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne noclegi: zobacz, jakie masz prawa w hotelu, hostelu lub na biwaku

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 10:44
Czas wakacji to nie tylko podróże i zwiedzanie ciekawych miejsc. To także czas odpoczynku w hotelach, motelach, pensjonatach, kempingach, polach namiotowych czy obiektach agroturystycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie maleje popyt na bony turystyczne. Rekordowa ilość nowych profili na PUE

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 18:02
Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) zarejestrowało się rekordowe 100 tys. nowych użytkowników - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Założenie profilu jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje 2020: trochę tańsze noclegi, niewiele więcej płacimy za posiłki w restauracjach

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:45
Pandemia, która ograniczyła wojażowe zapędy Polaków odbija się na wakacyjnych wydatkach - na początku sierpnia br. ceny noclegów w Polsce spadły o około 5 proc. w porównaniu z początkiem lipca, w tym czasie ceny w gastronomii wzrosły tylko o 0,2 proc. - poinformowało Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).
rozwiń zwiń