X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rośnie pula środków na pomoc dla firm. Dodatkowy mld zł na pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:30
Uruchamiamy 1,1 mld zł ze środków Unii Europejskiej na pożyczki płynnościowe dla firm – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Obecnie w ramach tego narzędzia dostępnych będzie 2,15 mld zł.
zd
zdFoto: Pixabay

Resort funduszy i polityki regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały aneks do umowy zwiększającej pulę środków na wsparcie firm, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa.

W środę rozpocznie się procedura wyboru instytucji, które w ramach współpracy z BGK będą dystrybuowały te środki, natomiast "pieniądze trafią do przedsiębiorców najprawdopodobniej w drugiej połowie września".

firma1200.jpg
Dotacje na kapitał obrotowy: większość wniosków z szansami na pozytywną ocenę

Tak, by wystarczyło dla każdego

– Ta forma pomocy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet Funduszu Pożyczkowego początkowo wynosił 400 mln zł, a teraz podnosimy go o 1,1 mld zł, by finalnie zaoferować przedsiębiorcom 2,15 mld zł" – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pytana, czy kwota ta może jeszcze zostać zwiększona, przyznała, że "jeżeli uda się znaleźć oszczędności w programie Inteligentny Rozwój, to będziemy starali się zwiększać te pule środków tak, by pieniędzy wystarczyło dla każdego z przedsiębiorców". Przedstawiciel zarządu BGK Przemysław Cieszyński podkreślił, że duża liczba złożonych do tej pory wniosków o pożyczki świadczy o tym, iż przedsiębiorcy potrzebują tego wsparcia.

Podpisano ponad tysiąc umów

Pożyczki płynnościowe są udzielane przez instytucje finansujące współpracujące z BGK. Do tej pory w całym kraju przedsiębiorcy zawarli ponad tysiąc umów na prawie 365 mln zł. Złożono blisko 3,8 tys. wniosków na kwotę przekraczającą dostępną pulę. Przyznane pożyczki trafiły głównie do małych firm (46,2 proc. podpisanych umów) i mikroprzedsiębiorstw (30,4 proc. podpisanych umów).

Pożyczek najczęściej udzielano podmiotom z branży handlowej (26 proc.), przemysłowej (21 proc.), budownictwa (14 proc.), oraz usług (13 proc.). Największy odsetek przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach puli na pożyczki płynnościowe wykazywany jest w woj. mazowieckim (149 wniosków), pomorskim (121 wniosków) oraz małopolskim (94 wnioski).

Teraz – dzięki zwiększeniu budżetu o 1,1 mld zł – z pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach skorzysta ponad 2 tys. małych i średnich przedsiębiorców.

JPG Biuro
Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Przypominamy ważne terminy dla firm

Bez dodatkowych wniosków

Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Maksymalna wysokość pożyczki ustalana jest indywidualnie. Przedsiębiorca może skorzystać z więcej niż jednej pożyczki, a ich suma nie może przekroczyć 15 mln zł. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Okres spłaty może trwać do 6 lat.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Przypominamy ważne terminy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 14:27
W piątek 31 lipca 2020 r. upływa termin przyjmowania wniosków o subwencje w ramach programu Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dotacje na kapitał obrotowy: większość wniosków z szansami na pozytywną ocenę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 13:50
Zakończył się nabór wniosków w programie dotacji na kapitał obrotowy dla firm średnich. Przedsiębiorcy złożyli 6,4 tysiąca wniosków na łączną kwotę ponad 1,1 miliarda złotych. 70 procent wniosków zostało już rozpatrzonych, z czego aż 95 procent otrzymało ocenę pozytywną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa sprawdziła się, teraz czas na firmy zakładane przez bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 09:50
W ramach mikropożyczek w kwocie 5 tys. zł osoby prowadzące jednoosobową działalność otrzymały łącznie 9 mld zł. Pieniądze trafiły do 1,8 mln mikrofirm, ale to odbiło się na sytuacji osób bez pracy, które chciały skorzystać z programu aktywizacji - informuje serwis mambiznes.pl.
rozwiń zwiń