X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W największych polskich gospodarstwach rolnych powstaną biogazownie. Podpisano list intencyjny

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 15:11
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano list intencyjny w sprawie budowy 20 biogazowni, które będą wykorzystywały substraty z gospodarstw rolnych i przetwarzały je na energię elektryczną oraz biometan. Głównym inwestorem ma być ORLEN Południe. Spółka analizuje teraz możliwość budowy tych biogazowni.
Podpisanie na terenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi listu intencyjnego w sprawie budowy biogazowni w Polsce.
Podpisanie na terenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi listu intencyjnego w sprawie budowy biogazowni w Polsce.Foto: twitter/MRiRW

List intencyjny o współpracy w tym zakresie ORLEN Południe podpisało w Ministerstwie ze spółką H.CEGIELSKI-POZNAŃ, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.


Posłuchaj
00:26 10547418_3.mp3 Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy 20 biogazowni rolniczych. (IAR)

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że tym porozumieniem "zadeklarowano wolę przystąpienia do wspólnych prac nad uruchomieniem biogazowni w największych polskich gospodarstwach rolnych".

Zaznaczył, że najpierw trzeba przeprowadzić analizę możliwości i potencjału tych gospodarstw. - Dla mnie jest szalenie ważne, że ośrodki Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - te ośrodki gospodarcze, te gospodarstwa strategiczne - mają współpracować z okolicznymi rolnikami, również tym rolnikom zapewniając możliwości zbytu - podkreślał minister.

uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
Zielony Ład wyznaczy kierunek działań w rolnictwie. Jan Krzysztof Ardanowski o realizacji strategii UE

Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas ocenił, że to ważny projekt zarówno dla polskiego rolnictwa, jak i dla całej gospodarki. - Ważny także z punktu widzenia transformacji energetycznej, bo zagospodarujemy taki obszar energii, który dotychczas, no można powiedzieć, leżał odłogiem - zaznaczył. Wyjaśnił, że w Polsce zbudowano nieco ponad 100 biogazowni, podczas gdy w Niemczech jest ich już kilka tysięcy.

Posłuchaj
00:25 10547418_2.mp3 Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy 20 biogazowni rolniczych. (IAR)

 

- My idziemy tą drogą, ale wykorzystamy tą szansę, bo mamy szansę na znacznie lepsze technologie - stwierdził wiceminister.
Wiceszef resortu aktywów państwowych mówił też o dużym potencjale polskich gospodarstw rolnych. Jak wyjaśnił, potencjał substratów z polskiego rolnictwa jest szacowany na możliwość wytwarzania około 7 miliardów metrów sześciennych biogazu.

Wiceminister zaznaczył, że to jest jedna trzecia zużycia gazu ziemnego w Polsce. Wiceminister Zbigniew Gryglas dodał, że wartość projektu, to co najmniej pół miliarda złotych.

Podpisany list intencyjny dotyczy budowy biogazowni w 20 największych gospodarstwach rolnych w całej Polsce, będących obecnie w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, podlegającego Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Posłuchaj
00:23 10547418_1.mp3 Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas mówił też o dużym potencjale polskich gospodarstw rolnych. (IAR)

Zgodnie z zawartym porozumieniem, generalnym wykonawcą biogazowni rolniczych zostałby H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. Spółka posiada prawa do licencji na produkcję innowacyjnych biogazowni opartych o polski patent. Jak podkreślono, technologię opracowano na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i udało się ją skomercjalizować.

IAR, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstaje Narodowy Holding Spożywczy. Szansę na konsolidację ma niemal 50 firm

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 12:00
Narodowy Holding Spożywczy ma powstać dzięki konsolidacji firm działających na rynku rolno-spożywczym. Wiodącą rolę ma w nim odgrywać Krajowa Spółka Cukrowa. Na razie pod uwagę brane jest 48 spółek, w których udział ma Skarb Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielony Ład wyznaczy kierunek działań w rolnictwie. Jan Krzysztof Ardanowski o realizacji strategii UE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 08:31
- Realizacja unijnych strategii dotyczących Zielonego Ładu wyznaczy kierunek działań, ale nie mogą one być nadmiernym obciążeniem dla rolnictwa - mówił Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji unijnych ministrów rolnictwa. Zakładają one bardzo ambitne cele ilościowe w zakresie redukcji stosowania pestycydów, antybiotyków, nawozów oraz zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz bliżej utworzenia holdingu spożywczego. Poznaliśmy szczegóły konsolidacji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 14:12
- Wytypowano 17 spółek do powstającego holdingu spożywczego. Konsolidacja nastąpi w oparciu o działalność Krajowej Spółki Cukrowej - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: miliard złotych na pomoc gospodarstwom w związku z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 08:39
- Na wsparcie mogą liczyć m.in. producenci wołowiny, wieprzowiny, drobiu czy roślin ozdobnych - stwierdził na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większa ochrona praw zwierząt. Ardanowski: zespół ekspertów przygotuje nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 15:10
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że potrzebne jest uporządkowanie przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Stan prawny analizować będzie zespół ekspertów, który tworzy pełnomocnik ministra do spraw ochrony zwierząt Wojciech Albert Kurkowski.
rozwiń zwiń