X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Sporo ułatwień dla kierowców. Zobacz, co ma się wkrótce zmienić

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 14:03
Niebawem powinny wejść w życie ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Projekt został złożony przez ministra infrastruktury we współpracy z ministrem cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny. Nowelizacja ustawy ograniczy wiele kosztów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Przepisy ułatwiające życie polskim kierowcom Sejm przyjął w miniony piątek i teraz ustawa trafi do Senatu, a później do prezydenta. Część zmian może zacząć obowiązywać już za miesiąc.

samochód kierowca prędkość FREE 1200_660.jpg
mPrawo Jazdy coraz bliżej. Wkrótce ruszą testy specjalnej aplikacji

Szybciej, prościej, taniej

Co się zmieni? Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej w Polsce. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Kolejna zmiana dotyczyć będzie dowodu rejestracyjnego. W sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać tego dokumentu.

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą. Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel auta może też sprawdzić historię pojazdu online.

– Nasze zmiany miały na celu przede wszystkim zmniejszenie kosztów i obciążeń biurokratycznych – wyjaśnia Piotr Król. – Wszyscy teraz cenimy czas, a każda wizyta w urzędzie powodowała, że go traciliśmy. Cieszę się, że teraz będzie szybciej, prościej i, co ważne, taniej.

Nie trzeba będzie płacić

Będzie też możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie płacić za nalepkę kontrolną.

kierowca samochód telefon 1200.jpg
Prawo jazdy zostanie w domu. Wkrótce ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym

– Nalepki, których zresztą używaliśmy chyba jako jedyni w Europie, to jedna z tych zaszłości logicznie nieuzasadnionych – dodaje Piotr Król.

Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta.

Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/mi.gov.pl/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

mPrawo Jazdy coraz bliżej. Wkrótce ruszą testy specjalnej aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 15:22
W najbliższy piątek Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy, która między innymi znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazda bez prawa jazdy? W Sejmie projekt ustawy znoszącej obowiązek noszenia dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 04:50
W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada między innymi zniesienie obowiązku noszenia przy sobie prawa jazdy. Ponadto proponowane przepisy umożliwią dobrowolne korzystanie przez kierowców z elektronicznej wersji dokumentu na smartfonie, czy zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy jego przerejestrowaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo jazdy zostanie w domu. Wkrótce ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:40
Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy podczas podróży po Polsce – tak zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, który po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do komisji infrastruktury.
rozwiń zwiń