X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmalał popyt na turystykę. Zapowiada się trudny sezon dla branży, choć ta nie składa broni

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 09:55
W ostatnich latach polska branża turystyczna rosła jak na drożdżach. Koronawirus spowodował, nie tylko w naszym kraju, spadek popytu na usługi turystyczne i część tego ważnego sektora gospodarki popadła w tarapaty.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pivabay

Z analiz rynku wynika, że najbardziej straciły na pandemii hotele - przeważnie luksusowe oraz te o podwyższonym standardzie - zlokalizowane w dużych miastach. Brakuje zagranicznych turystów z grubszym portfelem, nie ma szkoleń organizowanych przez firmy korporacyjne, eventów, pokazów, imprez targowych itp.

shutterstock_405066019 wakacje 1200.jpg
Wakacyjne noclegi. Sprawdź, jakie masz prawa w hotelu, motelu lub na biwaku

Trzeba przypomnieć, że mniej więcej 1/3 ruchu turystycznego w naszym kraju przypada na lipiec i sierpień, a te w obecnym roku zapowiadają się pod tym względem słabo.

Według wyliczeń GUS-u - w okresie styczeń-kwiecień 2020 r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 5,6 mln turystów, którym udzielono 14,7 mln noclegów. Było to odpowiednio mniej o 3,5 mln osób i 7,9 mln noclegów mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Nieźle radzi sobie agroturystyka oraz ci z właścicieli kwater, którzy mają np. w ofercie letnie domki, campingi itp., w których można zatrzymać się całą rodziną i nie mieć bliskiego kontaktu z innymi wypoczywającymi.

W turystycznych miejscowościach widać również większe zainteresowanie pobytami na campingu i polach namiotowych mimo jak dotąd kapryśnej pogody.

Prawdziwy boom odnotowują wypożyczalnie kamperów oraz przyczep campingowych. Mówi się nawet o renesansie polskiego caravaningu, choć jest to oferta raczej dla zamożniejszych. Ogólnie w wielu turystycznych i popularnych latem miastach i miejscowościach, poza tymi sztandarowymi, widać zdecydowanie mniejszy ruch, a jeśli już to dominują przeważnie goście krajowi, a nie zagraniczni. 

Również podwyżka cen wielu usług, np. gastronomicznych, co nagłaśniają media - zniechęca wielu rodaków do wakacyjnych wyjazdów w Polskę, choć z perspektywy przedsiębiorców, którzy zarabiają głównie w letnich miesiącach, w dobie pandemii i rosnących kosztów może być zrozumiałe. 

Analitycy rynku turystycznego są zgodni, że faktyczna wielkość strat, które poniesie krajowa turystyka, znana będzie dopiero po sezonie wakacyjnym.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że sytuacja branży "w dużej mierze będzie zależeć nie tylko od bezpośredniej pomocy państwa (tarcze finansowe, bon turystyczny), ale także od szybkości i skali odbudowy popytu na usługi turystyczne".

plaża muszla morze 1200x660.jpg
Skorzystają rodziny, branża, firmy i gospodarka. Eksperci o bonie turystycznym

Jak twierdzą analitycy rynku z PIE, "z powodu pandemii branża, która w ostatnich latach wyraźnie zyskiwała gospodarczo, wpada w długi". Z danych Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej wynika, że między marcem a majem br. zadłużenie firm turystycznych wzrosło o blisko 37 mln zł do 118 mln zł.

Największe zadłużenie mają organizatorzy usług turystycznych – 56,1 mln zł, pozostałe firmy zajmujące się rezerwacją usług – 43,6 mln zł oraz agenci turystyczni – 11,9 mln zł. Z kolei na pośrednikach turystycznych ciąży 5,2 mln zł.

Marnym pocieszeniem dla rodzimej branży turystycznej może być fakt, że "w kwietniu 2020 r. ruch turystyczny na całym świecie zmniejszył się o 97 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego" - wskazał PIE, powołując się na dane Światowej Organizacji Turystyki.

- Między styczniem a kwietniem br. liczba wyjazdów turystycznych spadła o 44 proc., co dało ok. 195 mld dol. straty w obszarze turystyki międzynarodowej, a pozytywnych zjawisk w światowej turystyce należy się spodziewać dopiero od 2021 r. - prognozują.

torba plaża wakacje bagaż 1200.jpg
Koronawirus a wakacje za granicą. Gdzie nie obowiązuje kwarantanna?

Do tego jesienią wiele firm turystycznych będzie musiało zwrócić klientom zaliczki za przedpłacone przed marcem wycieczki, które nie doszły do skutku z powodu pandemii.

Jak poinformował niedawno resort rozwoju - wspólnie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE S.A.), Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, przygotowuje instrument wsparcia, który ułatwi zwroty tak, aby firmy przetrwały na rynku.

Na pomoc i wsparcie czekają również przewodnicy, agenci czy piloci wycieczek, którzy z powodu pandemii stracili pracę.

PIE, PR24, IAR, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W górach, czy nad morzem, widać tłok". Adam Gąsior o wakacjach Polaków w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 19:20
- Praktycznie wszystkie miejsca w hotelach są zajęte, na szlakach górskich tłok, w schroniskach wielki tłok - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Gąsior, redaktor naczelny "Waszej Turystyki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doradca prezydenta: sektor turystyczny ma znaczący wpływ na polskie PKB

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 08:08
- Bon turystyczny to inicjatywa pana prezydenta, związana z tym, żeby wspomóc w okresie pandemii i po pandemii polski sektor turystyczny. To bardzo ważny sektor. Ma on znaczący wpływ na polskie PKB - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wakacje samolotem. Zobacz nowe zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:17
Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie drastycznie zmieniła warunki podróżowania. Co prawda wiele krajów otwiera swoje granice dla turystów, jednak jednocześnie stawia wiele ograniczeń, a linie lotnicze i lotniska też utrzymują wysokie rygory sanitarne. Podstawą wszystkich działań jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje z Kartą Dużej Rodziny. Bogaty system zniżek w tysiącach lokalizacji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 03:05
7 tysięcy partnerów w 27 tysiącach lokalizacji oferuje zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny - przekazał resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiceszefowa ministerstwa Barbara Socha podkreśla, że niższe ceny obejmują też przejazdy kolejowe, zakup żywności, książek, kosmetyków, ubrań czy paliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne noclegi. Sprawdź, jakie masz prawa w hotelu, motelu lub na biwaku

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 17:01
Jak przypomina UOKiK, jakość hotelu, motelu, pensjonatu, kempingu, pól namiotowych czy agroturystyki musi odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a wakacje za granicą. Gdzie nie obowiązuje kwarantanna?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:58
Większość Polaków zaplanowała tegoroczny urlop w kraju, ale wraz ze znoszeniem obostrzeń sanitarnych i przywracaniem ruchu lotniczego coraz więcej osób decyduje się wyjechać za granicę. Jakie obostrzenia sanitarne obowiązują w krajach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi? Gdzie początek pobytu zamiast na plaży spędzimy w kwarantannie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skorzystają rodziny, branża, firmy i gospodarka. Eksperci o bonie turystycznym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 11:34
Według oceny ekspertów, dzięki środkom z bonu turystycznego wzrośnie popyt na usługi związane z wypoczynkiem i wyjazdami, a dzięki temu poprawi się sytuacja finansowa firm, które je świadczą, a to pozwoli na zwiększenie i polepszenie ich oferty.
rozwiń zwiń