X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister finansów: w ostatnich latach udało się osiągnąć dobry wynik we wpływach z CIT

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:50
Dynamika wzrostu wpływów z CIT w Polsce jest wyraźna, mimo że od ubiegłego roku uprawnieni podatnicy płacą niższy CIT - powiedział szef resortu finansów Tadeusz Kościński.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: marekusz/Shutterstock.com

Szef resortu finansów uczestniczył w prezentacji raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Luka CIT w Polsce w latach 2014-2018".

Jak zaznaczył, w ostatnich latach udało się osiągnąć dobry wynik we wpływach z CIT, w 2019 r. było to 51 mld zł. - To wzrost o 15 proc. w stosunku do 2018 r.; w porównaniu do 2015 r. wpływy były wyższe o 18 mld zł, czyli o ponad 50 proc. - przypomniał.

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
"Raje podatkowe w UE wciąż są problemem". Jest nowy raport o luce CIT

Minister podkreślił, że Polska stara się wspierać "wszelkie działania na arenie międzynarodowej, które ograniczają problem luki w CIT".

Szef MF, odnosząc się do zawartych w raporcie PIE szacunków, że luka CIT w latach 2014-18 spadła o 35 proc., powiedział, że stało się tak, mimo że od stycznia ubiegłego roku uprawnieni podatnicy płacą 9 proc. CIT, a nie 15-proc. jak wcześniej. - Mimo tego widzimy wyraźną dynamikę wzrostu wpływów z CIT w Polsce - zaznaczył.

We wtorek Ministerstwo Finansów informowało, że w czerwcu miesiąc do miesiąca nastąpiły bardzo wyraźne odbicia w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych. Wskazano m.in., że drugi miesiąc z rzędu następuje trwały wzrost z podatków CIT. Oznacza to, że nadrabiana jest luka między wykonaniem budżetu państwa a harmonogramem - wyjaśniono.

Jak podano w raporcie PIE, luka CIT wyniosła w 2018 r. 22 mld zł - tyle samo, ile rocznie wydajemy na utrzymanie policji - a w 2014 r. sięgnęła ok. 35 mld zł.

Jednocześnie, wpływy z tego podatku stanowiły w Polsce 5 proc. dochodów państwa i były niższe od średniej unijnej na poziomie 7 proc. Istotnym problemem, według ekspertów, jest wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych – tylko w 2018 r. korporacje międzynarodowe sztucznie wytransferowały z Polski zyski w wysokości 17 mld zł, co przełożyło się na ponad 3 mld zł ubytku w dochodach z CIT. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Finansów: budżet i samorządy odczuwają skutki pogorszenia koniunktury

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:30
W przypadku spadku koniunktury gospodarczej skutki ponosi budżet państwa, jak również samorządy - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Zapewnił, że większa subwencja rekompensuje częściowo ubytki dochodów JST z tytułu PIT i CIT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów: "estoński CIT" stworzy nowe miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 20:00
- Pomysł na "estoński CIT" da firmom większe poczucie bezpieczeństwa, ograniczy koszty prowadzenia oraz zachęci jej do inwestycji we własny rozwój - wyjaśniał Jan Sarnowski wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Estoński CIT coraz bliżej. Projekt wkrótce trafi do konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 08:48
W tym miesiącu do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy dotyczący estońskiego CIT-u - poinformowało Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie skierowane jest do małych i średnich spółek kapitałowych, których przychody nie przekraczają 50 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raje podatkowe w UE wciąż są problemem". Jest nowy raport o luce CIT

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 11:57
W 2018 r. korporacje międzynarodowe wytransferowały z Polski 17 mld zł zysków, co przełożyło się na ok. 3 mld zł ubytku w dochodach z CIT - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie "Luka CIT w Polsce w latach 2014-2018". Problemem jest istnienie wewnątrzunijnych rajów podatkowych - oceniono.
rozwiń zwiń