X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

MFiPR szacuje, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej Polsce przypadnie ok. 700 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 15:00
Przypadające na Polskę środki z unijnego funduszu odbudowy w perspektywie 2021-2027 powinny być narzędziem wsparcia małych i średnich miast, tracących swoje funkcje – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Resort czyni starania, by Komisja Europejska wyraziła na to zgodę, i szacuje, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej Polsce przypadnie ok. 700 mld zł.
Pixabay License
Pixabay LicenseFoto: Image by martaposemuckel from Pixabay

Proponowany przez Komisję Europejską w nowym unijnym budżecie fundusz odbudowy, będący odpowiedzią m.in. na skutki epidemii koronawirusa, ma dysponować pulą 750 mld euro, z czego do Polski powinno trafić co najmniej 64 mld euro.

UE.ok.jpg
Ważne wsparcie w trudnym czasie. Fundusze z UE i pomoc państwowa pomagają przetrwać firmom

Podczas spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami w Bobrownikach (Śląskie) minister Jarosińska-Jedynak ujawniła, że strona polska zamierza rozmawiać z Komisją Europejską, by właśnie środki z funduszu odbudowy można było wykorzystać na projekty realizowane w małych i średnich miastach, tracących swoje funkcje.

Wszystko zależy od dobrej współpracy

Jeżeli nie uda się przekonać Komisji do takiego pomysłu, pula dla małych i średnich miast ma znaleźć się w Regionalnych Programach Operacyjnych, w postaci specjalnie wydzielonych dla takich ośrodków "kopert finansowych". Będzie to wymagało dobrej współpracy między samorządami lokalnymi a wojewódzkim oraz rządem.

Ważne też – podkreśliła minister – by istotne projekty małych i średnich miast wpisywać do strategii rozwoju województwa, co ułatwi zapewnienie im finansowania.

Szefowa resortu funduszy zapewniła, że w nowej perspektywie unijnej na pewno zapewnione zostaną środki dla małych i średnich miast, natomiast – jak oceniła – mniejsze znaczenie ma to, czy środki te zostaną zapisane w programach krajowych, czy regionalnych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak oszacowała, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej Polsce przypadnie ok. 700 mld zł. Oprócz środków z funduszu odbudowy (64 mld euro) będzie to 66 mld euro w ramach polityki spójności, a także kolejne fundusze w ramach wspólnej polityki rolnej i innych polityk.

– Te 700 mld zł to jest znacznie więcej niż dwie ostatnie perspektywy finansowe, a więc są to ogromne środki do wykorzystania. Możemy mówić o dobrym, ambitnym budżecie dla naszego kraju – powiedziała szefowa MFiPR, podkreślając rolę premiera i prezydenta w zabieganiu o unijne środki w nowej perspektywie finansowej.

Potrzeba wsparcia w obszarze ochrony zdrowia

Minister Jarosińska-Jedynak poinformowała, że intencją KE jest uruchomienie funduszu odbudowy jeszcze w końcu tego roku, a najdalej na początku roku 2021 – ma to być pierwszy fundusz, który ruszy w nowej perspektywie finansowej Unii.

firma 2.jpg
Wsparcie dla średnich firm. Rekordowe zainteresowanie dotacjami na podatek obrotowy

Zgodnie z planami KE, środki z funduszu odbudowy mają trafić m.in. na wsparcie przedsiębiorczości, gospodarki, innowacyjności, inwestycje prywatne, badania i rozwój, bezpośrednie dotacje dla przedsiębiorców, ale również na przykład na wsparcie sektora ochrony zdrowia, który w poprzedniej perspektywie finansowej UE miał ograniczone możliwości finansowania.

– Pandemia pokazała, że wszystkie państwa członkowskie potrzebują ogromnego wsparcie w obszarze ochrony zdrowia – wyjaśniła minister.

Kolejnym filarem funduszu ma być wsparcie dla pracowników na przekwalifikowania, szkolenia i podnoszenie kwalifikacji. Fundusze unijne mają też nadal wspierać projekty w sferze kultury i turystyki – dziedzinach szczególnie dotkniętych przez pandemię koronawirusa.

W ramach nowej perspektywy finansowej UE w latach 2021-27 w Polsce nadal będzie 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, a także 5-6 programów krajowych. Pozostanie m.in. program dużych inwestycji infrastrukturalnych (np. drogowych i kolejowych), program środowiskowy (także dotyczący zwalczania tzw. niskiej emisji), program wsparcia przedsiębiorców, badań i rozwoju oraz innowacji, a także program Polska Cyfrowa.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważne wsparcie w trudnym czasie. Fundusze z UE i pomoc państwowa pomagają przetrwać firmom

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 12:27
Dotacje z funduszy unijnych, m.in. na dopłaty do wynagrodzeń oraz kapitał obrotowy pomagają firmom przetrwać trudny okres po koronawirusie. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Monika Jarosińska-Jedynak oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziły zakład Accord Studio Mebli, który korzysta z tego wsparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: z Europejskiego Funduszu Odbudowy dostaniemy więcej, niż sugerowała opozycja

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:47
- Polska nigdy nie broniła swoich racji tak skutecznie. Nie tylko stoi za nami cała Grupa Wyszehradzka, ale także Rumunia, bardzo ważny kraj w tej części Europy. Inne kraje też podzielają naszą perspektywę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla średnich firm. Rekordowe zainteresowanie dotacjami na podatek obrotowy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 16:00
Blisko 3 tys. wniosków na kwotę 554 mln zł złożyły polskie firmy w ciągu trwającego od pięciu dni naboru w programie "Dotacje na kapitał obrotowy". Stanowi on wsparcie dla średnich firm, które na skutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Intuicyjność, prostota, oszczędność czasu. Polska wyszukiwarka ofert turystycznych z unijnym grantem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:50
Firma z Gdańska buduje inteligentny system wyszukiwania ofert turystycznych oparty na algorytmach rozumienia języka naturalnego. Grant na realizację projektu pochodzi z unijnego programu Inteligentny Rozwój.
rozwiń zwiń