X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Banki szukają dodatkowych dochodów. Nowe cenniki nie ucieszą klientów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 12:54
Pandemia koronawirusa i niskie stopy procentowe powodują wzrost cen usług bankowych. Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2020 r. usługi bankowe zdrożały o 40 proc. w ujęciu rok do roku. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Africa Studio

Ze względu na fakt, że wysokość opłat wynosi przeciętnie około kilku złotych to każda nawet stosunkowo niewielka zmiana nominalna – na przykład o 1 zł – powoduje, że procentowa zmiana ceny danej usługi kształtuje się na poziomie kilkunastu lub kilkudziesięciu procent – zaznacza biuro prasowe GUS.

Nowe cenniki

Pierwsze banki już ogłosiły zamiar podniesienia opłat lub wdrożyły podwyżki. Od kwietnia więcej za niektóre operacje płacą klienci Credit Agricole. Przelewy w placówkach i na infolinii zdrożały o 2 zł, przelewy natychmiastowe realizowany przez Express Elixir z 15 zł do 17 zł, a przelewy SEPA – z 10 do 12 zł. Pojawiła się też opłata w wysokości 2 zł za skorzystanie z usługi Visa cash back lub MasterCard "płać kartą i wypłacaj" na terenie kraju. W górę poszły opłaty za prowadzenie rachunków walutowych podpiętych do kont osobistych.

bank 12.jpg
"Możliwe, że banki zaczną podwyższać dodatkowe opłaty". Eksperci o skutkach obniżenia stóp procentowych

Drożej także w Aliorze, z tym że podwyżki dotyczą klientów firmowych. Od maja klienci posiadający rachunki firmowe płacą więcej za przelewy realizowane w placówkach. Koszt przelewu Elixir i SEPA wynosi 10 zł (wcześniej 5 zł), przelewu Express Elixir 20 zł (wcześniej 10 zł) natomiast opłata za przelew SORBNET w przypadku kwot równych i powyżej 1 mln wynosi 20 zł, a przelewu SORBNET do 1 mln to kwota 40 zł dla rachunku 4×4. Bank zmienił też warunki korzystania z bankomatów.

Przedsiębiorcy posiadający rachunki Partner i iKonto Biznes będą mogli skorzystać bezpłatnie raz z bankomatu Euronet i raz z PlanetCash. Kolejne wypłaty będą kosztować 5 zł. Korzystanie z urządzeń własnych banku nadal będzie bezpłatne.

Od lipca kolejny wzrost kosztów

W banku BNP Paribas od 1 lipca będzie obowiązywał nowy cennik dla klientów detalicznych. Podstawową zmianą jest wprowadzenie ujednoliconej opłaty za dokonywanie wpłat i wypłat w placówce. Od lipca każda taka operacja będzie kosztowała 10 zł. Bank obniży też oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. Oprocentowanie spadnie z 0,5 proc. do 0,1 proc.

Od 20 sierpnia będzie obowiązywał nowy cennik w Citi Handlowym. Droższe będzie korzystanie z CitiPhone i zlecanie niektórych przelewów. Od 15 lipca bank podniesie też opłaty w kartach kredytowych. We flagowej, bezpłatnej karcie kredytowej Citi Simplicity pojawi się opłata miesięczna w wysokości 12 zł.

Dodatkowe opłaty

Od 1 lipca bieżącego roku dwa kolejne banki podnoszą opłaty i prowizje z tytułu świadczonych przez siebie usług. Tym razem z podwyżkami pogodzić się będą musieli instytucjonalni klienci BGK oraz mBanku. Pierwszy z nich zdecydował się m.in. wprowadzić opłatę od wysokiego salda rachunku w euro – w przypadku, gdy klient będzie miał więcej niż 250 tys. euro, będzie musiał płacić od nadwyżki prowizję w wysokości jednej dwunastej stopy depozytowej w euro.

BGK z kolei podnosi z 70 na 80 zł opłatę za prowadzenie rachunku bieżącego, z 0,3 proc. (minimun 5 zł) na 0,5 proc. (minimum 7 zł) prowizję za wpłaty gotówki w złotych, wpłaty w walutach obcych z 0,6 proc. (minimum 10 zł) na 0,8 proc. (minimum 15 zł). Jednocześnie obniża wysokość opłat związanych z realizacją niektórych przelewów zagranicznych, na przykład przelew SEPA w euro zlecany w placówce kosztował ponad 100 zł, a będzie trzeba za niego zapłacić 50 zł. Opłaty klientom indywidualnym podniósł już ostatnio także Bank Pocztowy.

Taniej w bankowości elektronicznej

W bankach rosną przede wszystkim opłaty za wykonywanie zleceń w oddziałach. W ten sposób chcą one "zachęcić" klientów do korzystania z bankowości elektronicznej i zredukować kolejki do okienek. Jest to szczególnie istotne w dobie pandemii koronawirusa, gdzie konieczne jest zachowanie dystansu.

Placówki korkują się, bo nadal wielu klientów przychodzi ze sprawami, które bez trudu można załatwić przez kanały elektroniczne lub w urządzeniach samoobsługowych, takich jak bankomaty czy wpłatomaty. Zdecydowana większość operacji stanowią zwykłe przelewy, wpłaty i wypłaty gotówki.

money zloty bills banknotes Image by Alicja from Pixabay.jpg
Polacy rezygnują z lokat. Ekonomista: ich udział w bankowych oszczędnościach to jedynie 33 proc.

Banki ratują swój biznes

Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek fali podwyżek. Banki prognozują, że na skutek obniżek stóp procentowych i sytuacji związanej z koronawirusem ich zyski spadną o 80-85 proc. w tym roku. Taką prognozę przedstawił Związek Banków Polskich.

Według serwisu bankier.pl wielu specjalistów jest zdania, że sytuacja, w jakiej znalazły się banki w Polsce, zmusi je do podniesienia opłat i prowizji za usługi oferowane klientom.

Bezprecedensowa redukcja stóp procentowych, spodziewane pogorszenie się jakości portfela kredytowego w wyniku kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem, wreszcie koszty walki ze skutkami pandemii i kolejne regulacje mogą znacznie zmniejszyć przychody banków i podnieść koszty ich działalności. Podwyżki cen mogą być najprostszym sposobem na ratowanie zyskowności biznesu.

PolskieRadio24.pl/cashless.pl/bankier.pl/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

BGK wypracował ponad pół miliarda złotych zysku

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 12:07
W ubiegłym roku BGK wykreował 88,2 mld zł finansowania dla gospodarki, na co składa się wartość zaangażowania kredytowego, gwarancji i poręczeń, oraz inwestycji kapitałowych. Bank wypracował 511,2 mln zł zysku netto. W świetle sprawozdania finansowego w 2019 r. podstawowe wskaźniki efektywności działania były lepsze od uzyskanych w 2018 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Możliwe, że banki zaczną podwyższać dodatkowe opłaty". Eksperci o skutkach obniżenia stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:31
Po dość nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych spadają raty kredytów, ale praktycznie nie obniżają się odsetki z depozytów bankowych. Banki nie obniżają ich oprocentowania, ale możliwe, że szukając zysków, wprowadzą inne opłaty - mówi ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: na lokatach nie zarobimy, ale kredytobiorcom będzie lżej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:32
Polacy nie powinni obawiać się, że zostaną wprowadzone ujemne stopy procentowe i będą dopłacać do lokat bankowych. To rozwiązanie nie sprawdza się zresztą ani w Europie, ani w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak na zarobek w bankach czy na oszczędnościach w innej formie w najbliższym czasie nie ma co liczyć – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Monika Kurtek (Bank Pocztowy). Natomiast dla przedsiębiorców obniżka do 0,1 proc. stóp procentowych przez NBP nie będzie miała większego znaczenia - oceniał Przemysław Ruchlicki (KIG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy rezygnują z lokat. Ekonomista: ich udział w bankowych oszczędnościach to jedynie 33 proc.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 20:22
- W ostatnich tygodniach bardzo mocno spada ilość środków pieniężnych trzymanych na lokatach bankowych – powiedział ekonomista Marek Zuber. - Gdy zaczął się kryzys spowodowany koronawirusem, Polacy wypłacili z banków trzy razy więcej pieniędzy niż w czasie wielkiego kryzysu finansowego w 2008 roku - dodał.
rozwiń zwiń