X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Specjalny namiot i system oczyszczania wydychanego powietrza. Polskie wynalazki do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 10:11
Jak dowiaduje się Polskie Radio 24, w zespole Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie powstał namiot barierowy chroniący personel medyczny przed wirusem SARS-CoV-2, trwają prace nad kolejnymi dwoma wynalazkami służącymi walce z pandemią. To namiot barierowy wielokrotny i system oczyszczania wydychanego powietrza.
Namiot barierowy chroniący personel medyczny  przed wirusem SARS-CoV-2.
Namiot barierowy chroniący personel medyczny przed wirusem SARS-CoV-2.Foto: Dział Fotomedyczny WUM/Michał Teperek

- Po wdrożeniu i uruchomieniu produkcji namiotów jednorazowych poszliśmy dalej i obecnie nasz zespół pracuje nad barierowym namiotem wielorazowym oraz systemem odprowadzającym i oczyszczającym aerozole spod czaszy namiotu - mówi Marcin Kaczor, główny autor projektu, kierownik Centrum Symulacji Medycznych WUM, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Wyjaśnia, że użycie wielokrotnego namiotu barierowego pozwala na bardzo duże oszczędności - każdy namiot jednorazowy to koszt 200 zł i trzeba to pomnożyć kilkadziesiąt razy podczas terapii pacjenta zarażonego koronawirusem.

- Namiot wielokrotny oznacza bardzo duże oszczędności dla szpitali i innych użytkowników tego sprzętu - tłumaczy dr Marcin Kaczor. Dodaje, że użycie sprzętu wielorazowego ma też aspekt ekologiczny - namioty jednorazowe trafiają na śmietnik, zanieczyszczając środowisko.

maseczka na twarzy free shutter 1200.jpg
Kiedy mamy obowiązek noszenia maseczki i jakie kary grożą za jej brak? Zobacz wytyczne

- Drugi wynalazek zastosowany w wielorazowym namiocie pozwoli na skuteczniejszą ochronę przed wydychanym przez pacjenta aerozolem - dodaje.

Zapewnia, że prototyp namiotu wielorazowego powinien się pojawić na jesieni.

Już 10 tys. namiotów barierowych znajduje się w polskich systemie zdrowia

Przypomina, że do szpitali trafiło już 10 tys. jednorazowych namiotów barierowych, które mają zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się aerozolu wydychanego przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Używane są już w m.in. szpitalu w Radomiu oraz Pruszkowie - w szpitalu miejskim oraz kolejowym. Namioty trafiły też do Lotniczego Pogotowia ratunkowego oraz na oddziały intensywnej terapii na Podkarpaciu.

Zwraca uwagę, że wielkie wsparcie w postaci przekazanych środków wykazały polskie firmy: Grupa PZU - w zbiórce pieniędzy udział wzięli pracownicy ze wszystkich spółek z Grupy w tym PZU, PZU Życie, Banku Pekao, Alior Banku i Link4. Do akcji dołączyli się też pracownicy banku Pekao, a ostatnio Giełdy Papierów Wartościowych.

namiot 1200.jpg
Walka z koronawirusem. PZU kupi blisko 2 tysiące namiotów dla szpitali

Produkcją namiotów zajmują się w Polsce dwie firmy: Marabut - producent namiotów turystycznych i AJ Group - wytwarzająca odzież ochronną.

Namiot barierowy powstał w Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

- Koncepcja powstania namiotu barierowego narodziła się w Centrum Symulacji Medycznych WUM i wynikała z naszych doświadczeń w zakresie przeprowadzania szkoleń z bezpiecznego zastosowania środków ochrony indywidualnej - wyjaśnia dr Kaczor.

To proste, łatwe w użyciu i tanie urządzenie. Jest pomocne w sytuacjach, kiedy nie wiadomo jeszcze czy pacjent jest zakażony koronawirusem lub wtedy, gdy zakażenie już zostało potwierdzone

Można je używać w salach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii, w szpitalnych oddziałach ratunkowych, w transporcie szpitalnym, w pracowniach tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, jak również w ratownictwie medycznym.

Namiot umożliwia wykonywanie wielu procedur medycznych, takich jak wykonywanie wkłuć, intubacja, bezpieczne podłączenie do respiratora i ekstubacja pacjenta, czyli usunięcie rurki intubacyjnej.

- Pozwala ono odseparować zakażonego pacjenta od środowiska zewnętrznego w warunkach wymagających bezpośredniego kontaktu z jego drogami oddechowymi i aerozolami znajdującymi się w powietrzu przez niego wydychanym.

Zdarza się to np. podczas konieczności intubacji pacjenta, podłączenia go do respiratora, w momencie przeprowadzania ekstubacji i rozpoczynania rehabilitacji oddechowej - wyjaśnia dr Kaczor.

Koszt wyprodukowania jednego namiotu barierowego to niecałe 200 złotych. Pomysł jest całkowicie polski, urządzenia są wytwarzane z polskich materiałów, w polskich fabrykach.

Namiot wykonany jest z przezroczystej folii o grubości 0,3 mm. Ma formę niewielkiej pokrywy wyposażonej w okolicy głowy pacjenta w dwie śluzy pozwalające na wprowadzenie rąk. Śluzy mają formę rękawów.

Konstrukcję urządzenia stanowią dwa giętkie pałąki, na których rozpostarta jest pokrywa foliowa wraz ze śluzami - system analogiczny do stosowanego w niewielkich namiotach turystycznych.

Jarosław Krawędkowski, PR24

Czytaj także

Maseczki, rękawiczki, tarcze - spółki Skarbu Państwa wspierają walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 16:03
Ponad 170 mln zł na walkę z epidemią, w postaci darów i działań wspierających, przekazały spółki Skarbu Państwa – wynika z raportu "MAP dla Polaków" opublikowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 15:16
Urządzenie do walki z koronawirusem "RespiSafe" stworzyli naukowcy z Politechniki Śląskiej. Nowy sprzęt medyczny ma pozwolić lekarzowi na monitorowanie wielu pacjentów jednocześnie, zdalnie, czyli przez internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a podróże. Sprawdź obowiązujące od 1 czerwca zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 09:00
Od dziś wracają pasażerskie loty krajowe. Pierwszy samolot wyleciał o 7.00 z Warszawy do Szczecina. Zmiany czekają także pasażerów kolei - od 1 czerwca zniesione zostały limity zajętych miejsc siedzących. 
rozwiń zwiń