X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza dla samorządów. W puli 6 mld zł na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:29
Wartość Funduszu Inwestycji Samorządowych, czyli tarczy inwestycyjnej dla samorządów, która pozwoli im zrekompensować ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronowirusa to 6 miliardów złotych - poinformowała na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier Jadwiga Emilewicz.Foto: twitter/Ministerstwo Rozwoju

Minister wskazała, że Fundusz Inwestycji Samorządowych jest elementem pakietu stymulującego rozwój gospodarki, który ma wspomóc przedsięwzięcia realizowane przez gminy i powiaty w całej Polsce.

firma 1200.jpg
Wiceminister rozwoju: szybka reakcja rządu spowodowała, że pomoc dla przedsiębiorców jest skuteczna

Przypomniała, że to właśnie samorządy odpowiadają za ok. 40 proc. wydatków inwestycyjnych w kraju i nowy fundusz ma wspomóc je zarówno w kontynuowaniu już rozpoczętych przedsięwzięć, jak i tych zupełnie nowych.

- Zdajemy sobie sprawę, jak duże są ubytki w budżetach samorządowych spowodowanych spadkiem wpływów z podatku CIT i PIT - powiedziała. Dodała, że takim krytycznym miesiącem był kwiecień, kiedy to niektóre jednostki samorządu terytorialnego sygnalizowały spadek wpływów nawet o 40 proc.

Posłuchaj
00:21 10486346_1.mp3 Samorządy otrzymają z budżetu państwa 6 miliardów złotych na inwestycje. O szczegółach mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. (IAR)

 

- Mamy nadzieję, że samorządy nie zatrzymają tego inwestycyjnego konia w biegu - powiedziała minister. Zaznaczyła, "że 6 mld zł netto rekompensuje ubytki, jakie samorządy mają dziś z tytułu ubytków wpływów podatkowych".

Przedstawiła też zasady podziału FIS. Wskazała, że 5 mld zł zostanie podzielonych pomiędzy samorządy gminne "zgodnie z parytetem zaplanowanych inwestycji" na podstawie wyliczonego algorytmu. Dodała, że przy wyliczaniu kwot dla gminnych samorządów większych i bogatszych uwzględniony będzie tzw. czynnik korygujący.

Pozostały miliard złotych z funduszu przeznaczony będzie dla powiatów, przy czym - jak zaznaczyła minister - poziom grantu, podobnie jak w przypadku gmin, też będzie wyliczany przy pomocy algorytmu.

- Pieniądze te będą przekazywane na wniosek składany do wojewodów i będą przelewane niemal automatycznie na konta JST - powiedziała.

Otrzymane środki będzie można przeznaczyć na szeroko rozumiane inwestycje, czyli - jak wyliczyła Emilewicz - np. na drogi, chodniki, żłobki, kanalizacje itp.

EN_praca 1200.jpg
Tarcza 4.0 ochroni polskie firmy przed przejęciem

Dodała, że mogą one także stanowić wkład własny np. przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu z innych środków publicznych np. z Funduszu Dróg Samorządowych. Powiedziała, że środki z nowego funduszu będzie można wydatkować do końca 2022 roku.

Przypomniała też, że możliwość stworzenia FIS została przygotowana w ustawie, którą w piątek przyjął Sejm. - Jeśli Senat nie będzie zwlekał, to po podpisaniu ustawy przez prezydenta, można będzie już składać wnioski - podkreśliła.

IAR/PAP, MR, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza 4.0 ochroni polskie firmy przed przejęciem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 15:15
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny powiedzieli, że przepisy zawarte w tarczy 4.0 ochronią polskie firmy przed wrogim przejęciem przez przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: szybka reakcja rządu spowodowała, że pomoc dla przedsiębiorców jest skuteczna

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 15:30
- Według GUS produkcja przemysłowa w kwietniu była o 24 proc. mniejsza niż przed rokiem. W czerwcu, jak pokazują dane CEIDG, liczba aktywnych działalności gospodarczych była większa niż przed pandemią - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Polskiego Radia 24 wiceminister rozwoju Robert Nowicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy: odmrożenie unijnych gospodarek powinno pobudzić polski eksport

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 14:44
Poszczególne państwa unijne odmrażają gospodarki oraz uruchamiają ogromne środki, aby przeciwdziałać skutkom pandemii; przełoży się to na pobudzenie ich produkcji i popytu, co wpłynie aktywująco na nasz eksport - prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: Polityka Nowej Szansy pomoże firmom zmienić profil działalności

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:30
To, że uruchomiliśmy jednocześnie cztery różne tarcze antykryzysowe, sprawdzając w praktyce ich skuteczność, bardzo pomogło polskim firmom. Teraz pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które będą stymulowały wzrost gospodarczy już po wygaśnięciu pandemii - powiedział w audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.   
rozwiń zwiń