X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szansa na zmniejszenie bezrobocia w regionie. W Ząbkowicach Śląskich powstanie park przemysłowy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 14:50
Park przemysłowy w Ząbkowicach Śląskich zajmie obszar 125 ha przekazanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Agencja Rozwoju Przemysłu oraz KOWR podpisały porozumienie o utworzeniu EURO-PARK Ząbkowice.
Ząbkowice Śląskie.
Ząbkowice Śląskie.Foto: twitter/gmina ząbkowice

– Dzisiaj stawiamy w tej sprawie pierwszy krok, ale chcemy, żeby proces tworzenia nowego parku przemysłowego był bardzo dynamiczny – powiedział wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.

Zaznaczył, że powołanie do życia takiego przedsięwzięcia jest bardzo ważne, zwłaszcza obecnie, gdy w wyniku przetrasowań po pandemii koronawirusa, zmienia się łańcuch dostaw na świecie.

– Mamy sygnały, że jest zainteresowanie inwestorów tym przedsięwzięciem – dodał.

inwestycja free 1200.jpg
Eksperci: wielkie inwestycje publiczne największą szansą dla gospodarki

Wskazał, że wzorcem dla Ząbkowic są Kobierzyce, gdzie bardzo prężnie działa ok. 33 inwestorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Zaznaczył, że zawarta umowa przyczyni się do rozwoju zarówno miasta, jak i powiatu ząbkowickiego.

Transformacja spowodowała upadek przemysłu

Podczas podpisywania porozumienia zaznaczono, że inwestycja wpisuje się w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przypomniano też, że transformacja po 1989 r. spowodowała upadek przemysłu w wielu małych i średnich miastach, przyczyniając się do degradacji społecznej i materialnej. Teraz – jak mówił wiceprezes Kolczyński – proces ten trzeba odwrócić.

– Utworzenie parku przemysłowego w Ząbkowicach pozwoli nie tylko pobudzić lokalną przedsiębiorczość, ale ułatwi także pozyskanie zewnętrznych inwestorów, którzy zasilą regionalną gospodarkę. Wsparcie dla południa Dolnego Śląska to modelowy przykład urzeczywistniania koncepcji zrównoważonego rozwoju opartego o mniejsze ośrodki miejskie, których interesy przez lata nie były dostrzegane – mówił wiceszef ARP.

Agencja Rozwoju Przemysłu ma doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi, a także kapitał niezbędny do realizacji tego przedsięwzięcia. Dynamiczny rozwój zarządzanego przez ARP Euro-Parku Kobierzyce są rękojmią sukcesu.

– To m.in. dzięki inwestycjom w specjalnych strefach ekonomicznych Dolny Śląsk jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Otrzymujemy liczne zapytania od inwestorów zainteresowanych budową swoich zakładów na tym terenie – podkreśla Kolczyński.

Porozumienie na czas nieokreślony

W ramach porozumienia ARP i KOWR zobowiązały się do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych analiz prawnych, finansowych, ekonomicznych oraz technicznych. Ich celem jest wybranie optymalnej formy współpracy, która obejmuje opracowanie koncepcji parku przemysłowego, wycenę nieruchomości wnoszonych do projektu, opracowanie biznesplanu przedsięwzięcia, oszacowanie kwoty koniecznych nakładów na dostosowanie nieruchomości do potrzeb potencjalnych inwestorów oraz przeprowadzenie tzw. Testu Prywatnego Inwestora na potrzeby utworzenia spółki celowej dla realizacji przedsięwzięcia. Porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony.

– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od dawna zagospodarowuje nieruchomości nierolne znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pod inwestycje. Obecnie posiada swoje grunty w dziewięciu Specjalnych Strefach Ekonomicznych, w których swoje inwestycje ulokowało wiele światowych koncernów – powiedział pełniący obowiązki dyrektora generalnego KOWR Grzegorz Pięta.

Utworzenie Parku Przemysłowego Ząbkowice to szansa na redukcję bezrobocia i zaktywizowanie mieszkańców regionu. Jak wynika z danych GUS, stopa bezrobocia w powiecie ząbkowickim na koniec grudnia 2019 r. wynosiła 9,3 proc. i była dwukrotnie wyższa od bezrobocia w całym województwie dolnośląskim (4,6 proc.) oraz dużo większa od średniej ogólnopolskiej, która wyniosła w grudniu ubiegłego roku 5,2 proc.

Wzrośnie atrakcyjność działki

– Wykorzystanie istniejących potencjałów oraz wola współpracy instytucji rządowych doprowadziła do podpisania porozumienia, które dla całego regionu będzie nowym otwarciem i szansą zaistnienia na mapie gospodarczej Dolnego Śląska – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu ząbkowickiego Marcin Gwóźdź.

Jak zaznaczyła w swoich materiałach APR, działka, na której ma powstać inwestycja, położona jest na północ od Ząbkowic Śląskich, tuż przy drodze krajowej nr 8, a cały teren już jest przygotowany do funkcji przemysłowych. W jego okolice dociągnięta została sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a także sieć gazowa.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Czytaj także

Szczerski: wielkie inwestycje, jak przekop Mierzei Wiślanej, są stawką wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:06
Przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie z punktu widzenia polskiej suwerenności; jest jedną z inwestycji, które zmienią położenie Polski na mapie geopolitycznej - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Stawką tych wyborów prezydenckich jest, czy te inwestycje zostaną zrealizowane, czy nie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wielkie inwestycje publiczne największą szansą dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 13:10
- Wielkie inwestycje publiczne są tymi, które mogą pozwolić odbudować się gospodarce po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Są też szansą dla prywatnych kooperantów oraz dają nadzieję na realne miejsca pracy - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najbardziej na inwestycji skorzystają miejscowości w północnej części Mazowsza". Marcin Horała o znaczeniu CPK

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 16:20
Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała powiedział, że plan budowy CPK to program korzystny dla całej Polski.
rozwiń zwiń