X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zakup weksli inwestycyjnych. UKNF apeluje o ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 15:59
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego apeluje o rozsądek, ograniczone zaufanie i ostrożność przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu weksli inwestycyjnych. Weksle takie nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - ostrzega UKNF.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

UKNF zauważa, że w materiałach promocyjnych i reklamach weksle inwestycyjne są przedstawiane jako atrakcyjna i bezpieczna alternatywa dla lokowania pieniędzy przez inwestorów indywidualnych.

Dla przedsiębiorców jest to nowy sposób na pozyskiwanie kapitału od inwestorów bez konieczności ubiegania się o kredyty bankowe czy emitowania obligacji.

Kupując weksel pożyczamy pieniądze

Tymczasem, jak wyjaśnia regulator, w przepisach nie ma pojęcia "weksla inwestycyjnego" - to tak naprawdę połączenie weksla i pożyczki. W procesie tym uczestniczą: inwestor, spółka i przedsiębiorca. Inwestor wpłaca pieniądze i nabywa od spółki wystawiony przez nią weksel inwestycyjny, następnie spółka ta, korzystając z wpłaconych przez inwestora pieniędzy, udziela pożyczki przedsiębiorcy.

- Finalnie przedsiębiorca pożycza pieniądze od spółki i jako właściciel nieruchomości ustanawia na niej hipotekę zabezpieczającą pożyczkę - tłumaczy UKNF. To oznacza, że kupując weksel inwestor tak naprawdę pożycza pieniądze dla przedsiębiorcy na realizację jego inwestycji. Mimo że inwestora z przedsiębiorcą nie łączy żadna umowa, to działania przedsiębiorcy mają zapewnić wypracowanie zysku i zwrot środków inwestora.

Można nie odzyskać pieniędzy

UKNF apeluje o ostrożność przy zakupie weksli inwestycyjnych. Radzi upewnić się, czy informacja o gwarantowanej stopie zwrotu (np. 10 proc. w skali roku) i bezpieczeństwie inwestycji jest wiarygodna oraz czy istnieją analizy i dokumenty, które to potwierdzają. 

- Jeśli działalność przedsiębiorcy nie przyniesie oczekiwanych zysków, możesz nie odzyskać swoich pieniędzy. Nie ma bezpiecznych inwestycji - każda inwestycja jest obarczona ryzykiem - im wyższa stopa zwrotu, tym wyższe ryzyko - podkreśla urząd i przypomina, że weksle inwestycyjne nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku upadłości przedsiębiorcy albo spółki wystawiającej weksle inwestycyjne możesz nie odzyskać swoich pieniędzy - ostrzeżono.

Ryzyko niewypłacalności

UKNF przypomina, że ponieważ inwestor nie jest stroną umowy między spółką a przedsiębiorcą, może nie otrzymać rzetelnych informacji o spółce, kondycji finansowej przedsiębiorcy, wartości zabezpieczenia weksla inwestycyjnego, ryzyku ani przedsięwzięciu, na którego realizację powierza swoje środki.

Trzeba też brać pod uwagę ryzyko niewypłacalności przedsiębiorcy. Ponieważ oferowana stopa zwrotu jest wysoka, oznacza to, że koszty tego rodzaju finansowania dla przedsiębiorcy są o wiele wyższe niż przy użyciu tradycyjnych metod.

To może oznaczać, że - z niewiadomych inwestorowi powodów - nie może on liczyć na kredyt bankowy lub wyemitowanie obligacji - informuje UNF.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: w ramach tarcz do firm trafiło ponad 79 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:46
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w firmie Wireland w Bytowie w Pomorskiem powiedział, że dzięki pakietom pomocowym dla firm udało się uratować do tej pory około 4 milionów miejsc pracy. Jak dodał, dotychczas do przedsiębiorstw przekazano w sumie ponad 79 miliardów złotych.
rozwiń zwiń