X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rekordowe spadki PKB w Europie. Holandię i Szwajcarię czeka znaczne pogorszenie koniunktury

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:56
Holenderską gospodarkę czeka w tym roku spadek PKB o 6,4 proc. – wynika z szacunków rządowego Centralnego Biura Planowania (CPB). Jeśli prognozy się spełnią, będzie to najgłębsza recesja w Holandii od II wojny światowej. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Również szwajcarska gospodarka doświadczy w tym roku największego pogorszenia koniunktury od 45 lat, ponieważ pandemia koronawirusa szkodzi produkcji i zatrudnieniu.

gospodarka pkb wykresy   1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Największa od 2009 roku recesja w UE. Tak wynika ze wskaźnika PMI ujawnionego przed szczytem UE

Według holenderskiego Centralnego Biura Planowania ograniczenie kontaktów międzyludzkich przez przedsięwzięcia prewencyjne spowodowało bezprecedensowy spadek aktywności gospodarczej o 10 do 15 proc.

CPB prognozuje, że przyszły rok będzie dla gospodarki znacznie lepszy, choć nie odrobi ona wszystkich strat spowodowanych pandemią koronawirusa w tym roku. Wzrost w 2021 roku szacowany jest na 3,3 proc.

Najnowsza prognoza CPB jest mniej optymistyczna od wiosennych szacunków Komisji Europejskiej, która przewiduje dla Holandii tegoroczny spadek PKB o 6,8 proc., ale odbicie w przyszłym roku o 5 proc.

Budżet z rekordowym deficytem

Rządowa agencja zaznacza, że prognozy te są wciąż mocno niepewne, bo nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja epidemiczna w kraju. Nadal nie oszacowano też dokładnych strat spowodowanych pandemią w pierwszej połowie roku.

Druga fala zakażeń mogłaby doprowadzić do przedłużenia się recesji na kolejny rok i wzrostu bezrobocia powyżej poziomu 10 proc. W scenariuszu bez drugiej fali CPB przewiduje, że gospodarka zacznie ponownie rosnąć w drugiej połowie bieżącego roku, a bezrobocie osiągnie 7 proc. w 2021 roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE Goldman Sachs: płytsza recesja w Polsce

Biuro zaleca przyspieszenie państwowych inwestycji w transformację energetyczną i budownictwo mieszkaniowe, mimo że tegoroczny budżet już teraz zakłada rekordowy deficyt na poziomie 8 proc. To efekt pakietu ratunkowego dla gospodarki, wartego ok. 20 miliardów euro.

forklift-835342_1280 (1).jpg
Ekonomista: z kryzysem Polska poradzi sobie relatywnie dobrze

Deficyt budżetowy w roku przyszłym miałby wynieść 5 proc. PKB, zaś dług publiczny odpowiednio 62 w br. i 61 proc. PKB w roku 2021. W przypadku wystąpienia drugiej fali pandemii dług publiczny miałby wzrosnąć do ponad 75 proc.

Największy dotychczas spadek PKB w powojennej historii Holandii miał miejsce w efekcie kryzysu finansowego z 2009 roku, kiedy gospodarka skurczyła się o 3,7 proc.

Lepsza prognoza dla Szwajcarii

Z kolei szwajcarski rządowy Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) szacuje, że PKB Szwajcarii spadnie w tym roku o 6,2 proc. Jest to największa dekoniunktura od 1975 r., kiedy kraj uderzył szok cen ropy naftowej na światowych rynkach.

Prognozuje się, że bezrobocie wzrośnie w 2020 r. do 3,8 proc. w sytuacji, gdy cierpi handel zagraniczny, spadają wydatki konsumpcyjne, a firmy powoli wychodzą z przestojów narzuconych im przez władze w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mimo to prognoza dla Szwajcarii nieznacznie poprawiła się i jest korzystna w porównaniu z innymi europejskimi krajami – ocenia agencja Reutera. Rządowi ekonomiści w kwietniowym oświadczeniu przewidywali spadek PKB o 6,7 proc.

Rząd Szwajcarii spodziewa się stopniowej poprawy w drugiej połowie 2020 r., pod warunkiem, że nie wystąpi na masową skalę druga fala epidemii Covid-19 wraz z drastycznymi ograniczeniami.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Wielka Brytania może w tym roku doświadczyć spadku 11,5 proc. PKB, z kolei Francja i Włochy – odpowiednio 11,4 proc. i 11,3 proc.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media w USA: największe banki przygotowują się na zalew niewypłacalności kredytobiorców

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 14:30
Szef oddziału Fed w Minneapolis Neel Kashkari ogłosił, że duże amerykańskie banki powinny zebrać 200 mld dol. kapitału, by przetrwać kryzys. "Pozwoliłoby to wielkim bankom wesprzeć gospodarkę", zagrożoną przez skutki pandemii koronawirusa - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największa od 2009 roku recesja w UE. Tak wynika ze wskaźnika PMI ujawnionego przed szczytem UE

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:00
Badania i wskaźniki ekonomiczne, udostępnione w czwartek, przed wirtualnym szczytem UE, składają się na prognozę bezprecedensowej recesji europejskich gospodarek - pisze Associated Press, powołując się na ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: z kryzysem Polska poradzi sobie relatywnie dobrze

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 17:02
Polska z kryzysem poradzi sobie relatywnie dobrze, ale będzie to okupione wzrostem długu publicznego w związku z rządowymi działaniami antykryzysowymi - uważa główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, komentując wiosenne prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goldman Sachs: płytsza recesja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 18:10
Recesja w pierwszym kwartale 2020 roku w Polsce okazała się płytsza niż oczekiwano - poinformował Goldman Sachs, odnosząc się do opublikowanych danych GUS.
rozwiń zwiń