X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Brytyjski GUS: kwietniowy spadek PKB największy, jaki kiedykolwiek widziała Wielka Brytania

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 15:50
Brytyjski PKB skurczył się w kwietniu - w pierwszym pełnym miesiącu obowiązywania restrykcji z powodu koronawirusa - o rekordowe 20,4 proc. w stosunku do marca, podał urząd statystyczny ONS.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Spadek PKB jest trzy razy większy niż ten, który miał miejsce przez cały okres spowolnienia gospodarczego w latach 2008-2009. Ale analitycy podkreślają, że kwiecień będzie najgorszym miesiącem, ponieważ w maju rząd zaczął łagodzić ograniczenia.

Boris Johnson 1200 PAP.jpg
W przyszłym miesiącu luzowanie regulacji. Boris Johnson ogłosił szczegóły

ONS opublikował również dane za trzy miesiące od lutego do kwietnia, które pokazują spadek PKB o 10,4 PKB w porównaniu do poprzedniego trzymiesięcznego okresu.

W kwietniu brytyjska gospodarka o 25 proc. mniejsza niż w lutym

- Kwietniowy spadek PKB jest największym, jaki kiedykolwiek widziała Wielka Brytania, ponad trzykrotnie większym niż w ubiegłym miesiącu i prawie 20-krotnie większym niż najostrzejszy spadek przed COVID-19. W kwietniu gospodarka była o około 25 proc. mniejsza niż w lutym - powiedział Jonathan Athow, zastępca głównego statystyka w ONS.

Jak dodał, spadki zanotowały praktycznie wszystkie sektory gospodarki. ONS podał, że aktywność sektora usług, najważniejszego dla brytyjskiej gospodarki zmniejszyła się o 19 proc., produkcja przemysłowa - o 20,3 proc., zaś aktywność sektora budownictwa - o 40,1 proc. W każdym z tych przypadków są to największe spadki od kiedy prowadzone są statystyki.

Ale Athow podkreślił, że Wielka Brytania zapewne już osiągnęła najniższy punkt i w następnych miesiącach będzie lepiej. "Jest bardzo prawdopodobne, że kwiecień będzie najniższym punktem. Nasze własne badania i inne wskaźniki sugerują wzrost aktywności gospodarczej, ale myślę, że jest jeszcze za wcześnie, by wiedzieć, jak szybko aktywność gospodarcza odbije się w nadchodzących miesiącach" - mówił Athow w stacji BBC.

Minister finansów Rishi Sunak, komentując te dane, powiedział: "Podobnie jak wiele innych gospodarek na całym świecie, koronawirus ma poważny wpływ na naszą gospodarkę".

- Pomoc, którą zapewniliśmy dzięki naszemu programowi subsydiowania pensji urlopowanych pracowników, dotacjom, pożyczkom i obniżkom podatków, ochroniły tysiące przedsiębiorstw i miliony miejsc pracy, co daje nam najlepszą szansę na szybkie ożywienie gospodarcze po ponownym otwarciu - podkreślił.

Dodał, że po ponownym otwarciu sklepów życie "wróci trochę do normy". W Anglii ma to nastąpić w poniedziałek, natomiast sklepy w Irlandii Północnej już otrzymały zgodę na wznowienie działalności. Szkocja i Walia mają swoje własne harmonogramy znoszenia ograniczeń.

Wejście w recesję

Podczas światowego kryzysu finansowego, od szczytu w lutym 2008 r. do najniższego punktu w marcu 2009 r., czyli łącznie 13 miesięcy, brytyjski PKB skurczył się o 6,9 proc.

londyn1200pap.jpg
BBC: Londyn może wkrótce złagodzić nowe obostrzenia dla wjeżdżających do kraju

Kwietniowy spadek jest więc trzykrotnie większy, przy czym są to dane tylko za jeden miesiąc, a brytyjska gospodarka kurczyła się już przed kwietniem. W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. skurczyła się o 2 proc., co było efektem zaledwie pierwszych kilku obowiązywania restrykcji z powodu koronawirusa.

Największy spadek wśród rozwiniętych gospodarek

Ekonomiści spodziewają się, że w całym drugim kwartale - od kwietnia do czerwca - spadek PKB będzie jeszcze większy niż w pierwszym, co będzie oznaczało wejście kraju w recesję.

Według opublikowanych w środę prognoz OECD, brytyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 11,5 proc., co będzie największym spadkiem ze wszystkich wysoko rozwiniętych gospodarek.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dał światło w mgle koronawirusa". Tytuł szlachecki dla weterana, który zebrał miliony na walkę z epidemią

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 03:10
Tom Moore, stuletni weteran wojenny, który zebrał dla NHS - brytyjskiej publicznej służby zdrowia prawie 33 miliony funtów otrzyma tytuł szlachecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W przyszłym miesiącu luzowanie regulacji. Boris Johnson ogłosił szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 02:30
W przyszłym miesiącu w Anglii mają zostać otwarte targi i rynki, potem - sklepy z odzieżą i elektroniką. Premier Boris Johnson ogłosił plan "odmrażania" kraju i luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBC: Londyn może wkrótce złagodzić nowe obostrzenia dla wjeżdżających do kraju

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 21:15
Do Izby Gmin trafi projekt zakładający dwutygodniową kwarantannę dla przybywających do Wielkiej Brytanii. Jak donosi BBC, zasady te mogą niebawem zostać złagodzone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 w Wlk. Brytanii. Mniejszości etniczne bardziej narażone na zgony

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 01:12
Jak wynika z raportu Public Health England (PHE), agencji brytyjskiego resortu zdrowia, mniejszości etniczne są bardziej narażone na zgony z powodu zakażenia koronawirusem niż biali Brytyjczycy. Niemniej, znacznie większym czynnikiem ryzyka jest wiek chorej osoby.
rozwiń zwiń