X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ochrona miejsc pracy i pomoc dla firm. Zobacz szczegóły programu Polityka Nowej Szansy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 14:20
Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania i restrukturyzacji przedsiębiorców to kolejny element, który składa się na tarczę antykryzysową. Przepisy, które uchwalił Sejm, są częścią rządowego programu Polityki Nowej Szansy opracowanego przez resort rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay
  •  Na wsparcie trafi 120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat
  •  Przedsiębiorcy będą mogli też uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie

- Celem przyjętych rozwiązań jest ochrona miejsc pracy oraz pomoc przedsiębiorstwom w utrzymaniu się na powierzchni - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

budowa 1200 shutterstock.jpg
Wszystko co musisz wiedzieć o tarczy antykryzysowej. Zobacz, jak można skorzystać z porad ekspertów

- Po pracach w Sejmie ustawa ogranicza wynagrodzenie kadry zarządzającej przedsiębiorstwa, które skorzysta z pomocy do wysokości 400 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

- Przygotowaliśmy instrumenty wsparcia, które pomogą przedsiębiorcom w kłopotach utrzymać płynność finansową w czasie przygotowań działań naprawczych i umożliwią ich sfinansowanie w ramach planu restrukturyzacyjnego. Przewidywane w ustawie wsparcie dla firm w kryzysie ma charakter długoterminowy - wyjaśnia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?

Adresat rozwiązań przewidzianych w ustawie to przedsiębiorcy w trudnościach, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęli wobec groźby likwidacji. Pomoc przeznaczona może być wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, w związku z realizowaną restrukturyzacją. Wsparcie obejmie zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa.

Obowiązki przedsiębiorców ubiegających się o pomoc, jak również wniosek o wsparcie, są maksymalnie uproszczone.

Na jakie cele będzie przysługiwała pomoc?

Pomoc będzie udzielana na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i restrukturyzację. Co do zasady będą to pożyczki.

Formy pomocy

- Krótkookresowe pożyczki (pomoc na ratowanie)
Wysokość pożyczki będzie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.

fabryka1200.jpg
Ile procent firm działa mniej aktywnie niż przed epidemią? Nowe dane Ministerstwa Rozwoju

Pożyczki w ramach pomocy na ratowanie będą udzielane na 6 miesięcy. Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.

Natomiast duży przedsiębiorca może również ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach pomocy na restrukturyzację.
Celem tej formy pomocy jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.

Jeśli sytuacja przedsiębiorcy poprawi się na tyle, że będzie mógł kontynuować swoją działalność, zamiast się restrukturyzować albo likwidować, będzie zobowiązany jedynie do złożenia stosownego oświadczenia i zwrotu pożyczki.

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne do 18 miesięcy

Podobnie jak przy pożyczkach na ratowanie – wysokość pomocy będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wsparcie będzie mogło być udzielane jako kontynuacja pomocy na ratowanie – wtedy przybierze formę dodatkowej pożyczki lub samodzielnego instrumentu.

Tymczasowe wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie.

Z tej formy pomocy mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa tylko w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocowego.

Pomoc na restrukturyzację

Pomoc na restrukturyzację jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Polityka Nowej Szansy

Polityka Nowej Szansy, której częścią jest nowa ustawa, oferuje przedsiębiorcom w kryzysie wsparcie precyzyjnie dostosowane do sytuacji, w której znajduje się przedsiębiorca.

Obejmują one:

  • prewencję niewypłacalności, polegającą na promowaniu strategicznego podejścia do zarządzania firmą, z wykorzystaniem różnego rodzaju instrumentów wczesnego ostrzegania przed mogącymi nastąpić sytuacjami kryzysowymi w przedsiębiorstwie,
  • stworzenie podstaw prawnych dla wsparcia finansowego przeznaczonego na ratowanie lub restrukturyzację mającego potencjał rozwojowy przedsiębiorstwa znajdującego się w sytuacji kryzysowej,
  • stworzenie rozwiązań prawnych umożliwiających szybką i mało kosztowną procedurę upadłościową przedsiębiorstwa, które nie ma realnych szans na efektywną restrukturyzację,
  • wsparcie doradcze, informacyjne, psychologiczne dla przedsiębiorców planujących ponowne podjęcie działalności gospodarczej w oparciu o nabyte doświadczenia (doznaną porażkę).

MR, PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: mamy wiele sygnałów, że gospodarka powoli wychodzi z zapaści

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 20:00
- Spadająca liczba działalności zawieszanych przez firmy w CEIDG oraz dane z GUS pokazujące mniejszy niż oczekiwano wzrost bezrobocia, dają nadzieję na przyszłość. Ale prawdziwy stan gospodarki pokażą dane za II kwartał tego roku - powiedział Marek Niedużak, wiceminister rozwoju w "Expressie Gospodarczym", audycji Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile procent firm działa mniej aktywnie niż przed epidemią? Nowe dane Ministerstwa Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 16:04
Najświeższe dane pokazują, że w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej mamy zaledwie o 0,49 proc. aktywnie działających firm mniej niż przed epidemią koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Dodało, że zawieszonych firm jest o 5,45 proc. więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko co musisz wiedzieć o tarczy antykryzysowej. Zobacz, jak można skorzystać z porad ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 20:00
26 maja rusza pierwsze z 20 zaplanowanych webinariów z cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu". Weźmie w nim udział wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Inauguracyjne webinarium poświęcone będzie wsparciu branży turystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: rośnie odsetek firm, które chcą utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 15:35
Kwietniowe dane dotyczące bezrobocia nie oznaczają załamania na rynku pracy, a niewielki wzrost - wskazało Ministerstwo Rozwoju, komentując dane GUS. Aktywność gospodarcza w kwietniu osiągnęła minimum, a dane wskazują na jej stopniowy wzrost - dodał resort.
rozwiń zwiń