X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ulgi podatkowe pozwalają firmom przetrwać trudny czas. MF: przybywa nowych wniosków

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 13:24
- Złożono już 56 tysięcy wniosków o przyznanie różnego rodzaju ulg ze względu na pandemię koronawirusa, z czego zdecydowaną większość stanowią wnioski przedsiębiorców - poinformowali przedstawiciele Departamentu Poboru Podatków Ministerstwa Finansów w trakcie webinaru z cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Ponad 23600 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają czas na składanie zeznań podatkowych do 1 czerwca. 

- Stale monitorujemy liczbę wniosków z powołaniem się na okoliczności pandemii. Jeżeli chodzi o styczeń i luty, to były to jednostkowe przypadki. Jednak od marca lawinowo wzrosła liczba wniosków składanych przez przedsiębiorców - powiedziała Dagmara Olechowska, naczelnik Wydziału Spraw Wierzycielskich w Ministerstwie Finansów. - Według danych z 20 maja złożono 56 tys. wniosków z powołaniem się na okoliczności związane z pandemią, z czego 53,5 tys. przez przedsiębiorców - dodała.

firma 1200.jpg
Duże zainteresowanie pożyczkami dla firm. Czasami na pieniądze trzeba jednak poczekać

Dodała, że liczba pozytywnych decyzji do ubiegłego tygodnia wynosiła ponad 23600 (na 35 tys. wydanych). Decyzje te opiewają na kwotę ponad 1,5 mld zł. „Wpływa 6-7 tys. wniosków tygodniowo, czasem ich liczba oscyluje wokół 10 tys. Najwięcej tam, gdzie jest najwięcej przedsiębiorców, przede wszystkim w województwie mazowieckim” - wyjaśniła. Przedstawicielka MF zapewniła, że organy podatkowe rozpatrują złożone dokumenty możliwie jak najszybciej.

Arkadiusz Jedynak, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków MF przypomniał, że choć termin składania rozliczeń podatku dochodowego minął 30 kwietnia, to faktycznie deklaracje podatkowe mogą być składane do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji.

Nie zostaną też naliczone odsetki za zwłokę. "Przepisy ustawy nie regulują kwestii odsetek, mówią jedynie o niekaraniu za złożenie zeznania po 30 kwietnia, a przed 1 czerwca. Natomiast Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę w tym okresie" - tłumaczył Jedynak.

Ekspert wyjaśnił, że ustawodawca zmienił przepisy tarczy, wskazując, że niezapłacony podatek do 1 czerwca nie jest ujmowany w zaświadczeniu o niezaleganiu. Nie stanowi też podstawy do tego, żeby odmówić przedsiębiorcy wsparcia w ramach instytucji finansowych na podstawie programów rządowych związanych z tarczą antykryzysową.

startup przedsiębiorca biznes 1200.jpg
Duże zainteresowanie pożyczkami dla firm. Czasami na pieniądze trzeba jednak poczekać

Jak zaznaczył Jedynak, ustawodawca przewidział również dłuższy termin na zapłatę zaliczek w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracodawca może przekazać zaliczki za marzec i kwiecień do 1 czerwca.

Przedłużony został termin składania deklaracji CIT-8 (zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych). - Dla większości podatników jest to termin 31 maja (de facto 1 czerwca, gdyż 31 maja to niedziela).

Natomiast organizacje osiągające wyłącznie przychody wolne od podatku oraz te działające w sferze pożytku publicznego, których przychody z tego tytułu stanowią 80 proc. ich przychodów - mogą złożyć CIT-8 aż do 31 lipca - powiedział przedstawiciel resortu finansów.

Ordynacja podatkowa przewiduje szereg ulg dla przedsiębiorców: umorzenie zaległości podatkowych, odroczenie terminu ich płatności oraz rozłożenie na raty. Decyzje o przyznaniu ulg są uznaniowe - decyduje o tym urząd skarbowy, a każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Urząd może zweryfikować informacje zawarte we wniosku, np. sprawdzić sytuację majątkową wnioskodawcy. Przy wydawaniu decyzji organ podatkowy bierze pod uwagę ważny interes podatnika oraz interes publiczny.

Dagmara Olechowska wyjaśniła, że sformułowanie "ważny interes podatnika" oznacza sytuację, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych, np. z powodu utraty możliwości zarobkowania czy losowej utraty majątku. Interes publiczny występuje wtedy, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie on w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych.

- Oczywiście wniosek musi być odpowiednio uzasadniony, uargumentowany - zaznaczyła naczelnik Wydziału Spraw Wierzycielskich MF. - Podatnik, składając wniosek, zobligowany jest określić, jak sytuacja epidemii i związane z nią zamrożenie wielu branż, wpłynęło na jego płynność finansową i możliwość płacenia podatków w terminie - stwierdziła. Dodała, że w interesie publicznym jest, by przedsiębiorcy przetrwali ten kryzys.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców: rozpatrzono już blisko 900 tys. wniosków. Najmniej - w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 17:00
Jak informuje szefowa resortu rodziny i pracy Marlena Maląg, powiatowe urzędy pracy pozytywnie rozpatrzyły dotąd w całej Polsce ponad 883 tys. wniosków od mikroprzedsiębiorców o pożyczki na pokrycie ich bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i przyznały na ten cel ponad 4,4 mld zł. Nadal najgorzej z wnioskami radzi sobie Warszawa - rozpatrzyła tylko 11 proc. wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zainteresowanie pożyczkami dla firm. Czasami na pieniądze trzeba jednak poczekać

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 08:44
Pożyczki do 5 tysięcy złotych to jeden z najpopularniejszych wśród firm instrumentów wchodzących w skład tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy często muszą się jednak uzbroić w cierpliwość - ze względu na duże obłożenie urzędów czasem na pieniądze trzeba czekać dość długo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich: tarcza 4.0 ratuje miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 21:30
- Fundusz Odsetkowy BGK i zmiany prawa pracy to działania w kierunku ratowania naszych firm - powiedział Marek Kowalski przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jego zdaniem dopiero wszystkie elementy pomocy dla firm zastosowane razem, dają szanse na ratowanie przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: o kryzysowym rynku pracy prawdy dowiemy się w lipcu i sierpniu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 15:30
To, że po najtrudniejszych miesiącach pandemii nie mamy miliona bezrobotnych napawa optymizmem i wskazuje, że Tarcza Antykryzysowa przyniosła w jakimś stopniu oczekiwane efekty - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Michał Jackowski z firmy Lex Digital i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: bliski finał prac nad tarczą antykryzysową 4.0. Komisja finansów rozpatrzy poprawki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 21:35
W związku ze złożeniem podczas drugiego czytania kolejnych poprawek do projektu tarczy 4.0, Sejm zdecydował o ponownym przesłaniu go do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dzięki szybkiemu działaniu 1,5 mln firm otrzymało pomoc od rządu.
rozwiń zwiń