X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"Szybka Ścieżka" NCBR bije rekordy popularności. Wiele pomysłów zgłaszają firmy sektora MŚP

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 09:37
Na drugi konkurs "Szybka Ścieżka" bez ograniczeń tematycznychw wpłynęło 816 wniosków o dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 6,1 mld zł. Choć jeszcze nie wszystkie zostały ocenione, to już teraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje, ze padł rekordowy wynik. Dofinansowania w łącznej wysokości ponad 1,8 mld zł przyznano 219 podmiotom.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Program "Szybka Ścieżka" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Jego adresaci to przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Mogą one ubiegać się o sięgające nawet 20 mln euro dofinansowanie realizacji projektu badawczo-rozwojowego, który obejmuje przynajmniej prace rozwojowe. Ich celem powinno być opracowanie nowych lub udoskonalenie już istniejących projektów lub usług.

koronawirus badania laboratorium EN 1200.jpg
300 mln zł na rozwiązania w walce z pandemią. NCBR ogłasza konkurs

Każda firma ma szanse

Składane w konkursach "Szybkiej Ścieżki" wnioski o dofinansowanie są oceniane przez niezależnych i anonimowych ekspertów na podstawie prostych kryteriów oceny. Na dofinansowanie, niezależnie od wielkości, stażu na rynku czy reprezentowanej branży, ma szansę każda firma spełniająca konkursowe kryteria. Najbardziej popularnym konkursem "Szybkiej Ścieżki" jest ten, w którym nie określa się ograniczeń tematycznych. Składany w nim projekt musi się jedynie wpisywać w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Ocena niezależnych ekspertów

Konkursy "Szybkiej Ścieżki" bez ograniczeń tematycznych, finansowane z Funduszy Europejskich, NCBR ogłasza dwa razy do roku. W ubiegłym roku drugi z nich NCBR ogłosiło 14 sierpnia. Wpłynęło aż 816 wniosków o dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 6,1 mld zł. Zgodnie z regulaminem konkursu podlegały one ocenie niezależnych ekspertów w oparciu o 18 kryteriów. W przypadku spełnienia wszystkich kryteriów dostępu oraz uzyskania minimalnego progu punktowego w każdym z kryteriów punktowanych eksperci rekomendowali projekt do dofinansowania. Choć jeszcze nie wszystkie z ponad 800 wniosków w tym konkursie zostały ocenione, to już teraz padł rekordowy wynik. Dofinansowania w łącznej wysokości ponad 1,8 mld zł przyznano 219 podmiotom.

Wśród projektów, które zyskały rekomendację do dofinansowania, znajduje się wiele projektów firm z sektora MŚP o tematyce lub skali generującej znaczące nakłady. To między innymi:

• "Opracowanie energooszczędnej i wysokowydajnej technologii kucia iglic do rozjazdów kolejowych o podwyższonych właściwościach eksploatacyjnych", rekomendowana kwota dofinansowania: 36,8 mln zł;

• "Serotoninergiczna terapia przeciwbólowa oparta o agonistę receptora 5-HT7 (STEP7)", rekomendowana kwota dofinansowania: 36,2 mln zł;

• "Opracowanie i rozwój kandydata na lek w terapii raka wątrobowokomórkowego, pozwalającego na wyeliminowanie nowotworowych komórek macierzystych, poprzez indukowaną degradację onkogennego czynnika transkrypcyjnego", rekomendowana kwota dofinansowania: 29 mln zł;

• "Opracowanie i weryfikacja w warunkach rzeczywistych lekkiego śmigłowca Flyargo-01", rekomendowana kwota dofinansowania: 15,2 mln zł;

• "Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem kompletnego, multimodalnego systemu mapowania na potrzeby śródlądowych i morskich dróg wodnych oraz obszarów eksploatacji", rekomendowana kwota dofinansowania: 13,1 mln zł.

Więcej środków na prace badawczo-rozwojowe

Doceniając wysoką jakość dużej liczby projektów, NCBR w porozumieniu z Instytucją Zarządzającą POIR zwiększyło alokację w tym konkursie o ponad 700 mln zł – z 1,1 mld zł do ponad 1,8 mld zł. Dzięki temu więcej środków Funduszy Europejskich przeznaczonych na wspieranie działalności badawczo-rozwojowej trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców. Ostateczne wyniki konkursu, po zakończeniu oceny merytorycznej ostatniej grupy wniosków o dofinansowanie, NCBR przedstawi w czerwcu.

Obecnie – do 18 czerwca – prowadzony jest nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie ogłoszonym 7 stycznia br. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i jednostek naukowych, NCBR uprościło w nim zasady udziału i kryteria oceny wniosków, których jest obecnie tylko 13. Ich opis jest bardziej klarowny i krótszy niż dotychczas. Dzięki temu wnioskodawcy mogą lepiej przygotować projekt. Minimalna wartość projektu realizowanego samodzielnie przez firmę z sektora MŚP to milion złotych. W pozostałych przypadkach to dwukrotność tej kwoty.

Nie tylko "Szybka Ścieżka"

Konkurs "Szybkiej Ścieżki" bez ograniczeń tematycznych to nie jedyny konkurs w tym najbardziej popularnym programie wsparcia innowacji w Polsce. NCBR prowadzi obecnie nabory wniosków w pięciu innych konkursach programu. To trzy konkursy tematyczne: "Urządzenia grzewcze" (do 30 czerwca), "OZE w transporcie" (do 10 lipca) i "Koronawirusy" (do 31 grudnia), a także konkurs "Ścieżka dla Mazowsza" (do 1 czerwca) oraz konkurs dla MŚP posiadających certyfikat Seal of Excellence (do 30 września).

Łączny budżet tych konkursów to 1,15 mld zł. Wszystkie są finansowane z Funduszy Europejskich. Rekordowa liczba i wartość przyznanych do tej pory w zeszłorocznym konkursie dofinansowań dowodzi, że rodzimi innowatorzy mają apetyt, by skorzystać z tych środków z korzyścią dla rozwoju poszczególnych firm, branż i całej gospodarki.

Informacje o wszystkich prowadzonych konkursach i terminach naborów wniosków są dostępne na stronie NCBR https://www.ncbr.gov.pl/aktualne-konkursy/.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/akg/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zawiadomienie do prokuratury po kontroli przetargów w NCBR

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 07:42
Prokuratura ustali, czy w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dochodziło do naruszeń przy przetargach dotyczących komercjalizacji wyników prac badawczych. Sprawę do prokuratury, po wcześniejszej kontroli w NCBR, zgłosiło Centralne Biuro Antykorupcyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NCBR zainaugurowało konkurs na projekt małej elektrowni wiatrowej. Do wygrania duża kwota

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 09:14
Wielkie wyzwanie i duże pieniądze do wygrania. Rozpoczął się konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym chodzi o przygotowanie projektu przydomowej elektrowni wiatrowej. Autor zwycięskiego projektu otrzyma milion złotych nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

300 mln zł na rozwiązania w walce z pandemią. NCBR ogłasza konkurs

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 07:43
Co najmniej 300 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na projekty w zakresie diagnostyki, leczenia i profilaktyki dotyczących epidemii koronawirusa. Wnioski w konkursie "Koronawirusy" przedsiębiorcy i naukowcy mogą składać od 6 maja. Trwa też nabór na dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez szpitale jednoimienne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nigdy nie nadzorowałem NCBiR". Łukasz Szumowski odpowiada posłom opozycji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 17:20
- Nigdy nie nadzorowałem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, nigdy nie wydawałem żadnych decyzji, które ingerowały w wydawanie środków ani w funkcjonowanie tej instytucji - oświadczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń