X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Eksperci: sektor rolny dobrze radzi sobie z pandemią. Pomaga wysoki popyt na żywność

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:25
Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na spowolnienie sektora rolnego w porównaniu z innymi częściami gospodarki - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Yummypic

Jak czytamy, dzięki utrzymującemu się wysokiemu popytowi na żywność, sektor rolniczy w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, poniósł stosunkowo niewielkie szkody w wyniku pandemii światowej koronawirusa. Zwłaszcza - jak zaznaczono - w porównaniu z innymi częściami gospodarki.

rolnictwo finanse1200.jpg
Dobre wieści dla rolników. Pieniądze z dopłat bezpośrednich dostaną wcześniej

Powołując się na marcowe dane GUS, eksperci PIE piszą, że wprawdzie z ponad 2200 jednostek skupujących produkty rolne w Polsce 6,1 proc. wstrzymało działalność, ale z drugiej strony, dostawy zbóż do skupu w tym samym okresie były o 56,5 proc. większe niż przed rokiem. - Działalność sektora nie spowolniła, mimo występujących utrudnień logistycznych związanych z eksportem oraz zakłóceń w łańcuchach dostaw w związku z ograniczeniem działalności restauracji i hoteli - czytamy.

Analitycy zauważają jednak, że polskie rolnictwo boryka się z wieloma innymi problemami, takimi jak zmiany klimatyczne, niska rentowność gospodarstw czy brak siły roboczej. Wskazują, że jednym z elementów, mogących wspomóc branżę jest rozwój technologiczny.

uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
Rolnikom będzie łatwiej zatrudnić zagranicznych pracowników. Zobacz propozycje rozwiązań

Zauważają, że nakłady rządowe na B+R w rolnictwie, jako części wartości dodanej sektora, wyniosły w Polsce 0,7 proc. wobec średniej 1,8 proc. dla UE w 2018 roku. - Pod tym względem Polska wypada najgorzej spośród krajów grupy V4 i jedynie Rumunia wydała w tym czasie mniej - napisano. Zaznaczono, że liderami są Niemcy (5,5 proc.), Dania (3,9 proc.) i Szwecja (3 proc.).

Analitycy PIE wskazują jednocześnie, że w Polsce wydatki rządowe na B+R w rolnictwie wzrosły między 2017 r. a 2018 r. o 16 proc. i jest to najwyższy wzrost wśród analizowanych krajów. Powołując się na dane Eurostatu, wskazują, że produktywność pracy w sektorze rolnym między 2018 r. a 2019 r. wzrosła znacząco głównie w krajach charakteryzujących się wysokim poziomem innowacji. Zaznaczono, że np. w Niemczech, Danii i Szwecji produktywność wzrosła odpowiednio o 24,6 proc., 68,2 proc. i 29,8 proc., podczas gdy w Polsce w tym czasie wzrost wyniósł tylko 4,4 proc.

Wskazują, że rozwój technologiczny sektora rolnego może mieć wpływ np. na wzrost wpływów z eksportu i wzrost PKB. Obecnie - jak napisano - udział rolnictwa w tworzeniu PKB w Polsce wynosi 3 proc., a wartość polskiego eksportu żywności wyniosła w 2019 roku 31,4 mld euro, zaś importu 21,1 mld euro.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobre wieści dla rolników. Pieniądze z dopłat bezpośrednich dostaną wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:24
- W tym roku będzie wcześniejsza wypłata środków z dopłat bezpośrednich dla rolników - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Wskazał też, że do 2027 r. zostanie wydane 10 mld zł na budowę zbiorników retencyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategia rolna "od pola do stołu". KE ma dziś przedstawić szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 04:56
Komisja Europejska ma dziś ogłosić strategię "od pola do stołu", która ma zapewnić zrównoważone, bardziej przyjazne środowisku rolnictwo i przystępną cenowo żywność. Komisarz odpowiedzialny za rolnictwo Janusz Wojciechowski był jednym z autorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: oddala się klęska suszy, pomogły majowe deszcze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 10:52
- Patrzymy z pewną nadzieją, że nie będzie suszy, jakiej się spodziewaliśmy. Sytuacja się chwilowo poprawiła - mówił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodał, przygotowywana jest ustawa, która ułatwi budowę studni oraz spiętrzeń wodnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnikom będzie łatwiej zatrudnić zagranicznych pracowników. Zobacz propozycje rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:01
- Wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić rolnikom zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy, m.in. możliwość świadczenia pracy w gospodarstwie podczas kwarantanny - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: rolnicy i dostawcy otrzymali ponad 400 mln zł zaległych płatności za ich produkty

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:46
Najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym, niezwłocznie po interwencji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego, spłacili zaległości wobec mniejszych kontrahentów na kwotę 400 mln zł - poinformował w środę UOKiK.
rozwiń zwiń