X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ministerstwo Finansów sięga po środki nadzwyczajne. Zawiesi stabilizującą regułę wydatkową

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 15:37
Ministerstwo Finansów zawiesi stabilizującą regułę wydatkową, żeby móc pobudzać gospodarkę w czasie kryzysu. Chodzi o przepisy, które ograniczają możliwość zwiększania wydatków z budżetu państwa.
Audio
  • Główny ekonomista w resorcie finansów Łukasz Czernicki wyjaśnia, na czym będzie polegać zawieszenie stabilizującej reguły wydatkowej. (IAR)
  • Łukasz Czernicki z resortu finansów poinformował, że planowana jest zmiana pozwalająca na zwiększenie wydatków publicznych. (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/im_coco

Główny ekonomista w resorcie finansów Łukasz Czernicki wyjaśnia, że zmiana pozwoli na dokładniejsze określenie, kiedy można zwiększyć wydatki budżetowe.

T. KOŚCIŃSKI.jpg
Minister finansów: mamy nadzieję, że w przyszłym roku bardzo mocno się odbijemy

Wyjaśnił, że nastąpi między innymi rozszerzenie stanów nadzwyczajnych, w czasie których można zawiesić funkcjonowanie reguły wydatkowej. Dotychczas wyłączenie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej możliwe było wyłącznie w sytuacji stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej na terenie całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród zmian ma się też znaleźć przepis pozwalający na zawieszenie reguły wydatkowej na okres od 2 do 4 lat, w zależności od głębokości spowolnienia gospodarczego. Łukasz Czernicki poinformował, że planowana jest też zmiana pozwalająca na zwiększenie wydatków publicznych.
Zmiana reguły wydatkowej ma nastąpić przed nowelizacją tegorocznego budżetu, która jest planowana na przełom czerwca i lipca.

Wprowadzenie stabilizującej reguły wydatkowej nastąpiło w listopadzie 2013 roku, kiedy Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ma ona ograniczyć wzrost wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych do średniego tempa wzrostu PKB. W okresie dobrej koniunktury wydatki będą rosnąć wolniej niż PKB, a w okresie spowolnienia gospodarczego – szybciej.

Zgodnie z zapisami ustawy w sytuacji nadmiernej nierównowagi finansów publicznych włączy się zapisana w regule automatyczna korekta tempa wzrostu wydatków. Korekta ta będzie jednak zawieszona w razie prognozowanego silnego spowolnienia gospodarczego.

PolskieRadio24.pl/IAR/akg/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister finansów: mamy nadzieję, że w przyszłym roku bardzo mocno się odbijemy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
- Spodziewam się, że budżet będzie nowelizowany pod koniec czerwca lub w lipcu - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Szef resortu liczy, iż w przyszłym roku nastąpi mocne odbicie polskiej gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w finanse kopalń. Rząd zapowiada plan ratunkowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 16:34
Do końca czerwca Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza zaprezentować program dla górnictwa węgla kamiennego, służący poprawie sytuacji ekonomicznej tego sektora, wraz z rozwiązaniami organizacyjnymi i legislacyjnymi - poinformował minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w pełni wykorzystać tarczę antykryzysową? Zobacz program szkoleń online

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 15:40
26 maja rusza cykl 20 webinariów Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Celem jest przeszkolenie właścicieli firm i menedżerów na temat tego, jak mogą maksymalnie i skutecznie wykorzystać narzędzia tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa. Sprawdź, jak się odwołać w sprawie wysokości otrzymanej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 16:50
Ruszyła procedura odwoławcza ws. tarczy finansowej PFR - poinformowa Polski Fundusz Rozwoju. Dotyczy to firm, które otrzymały już subwencję, ale w kwocie niższej niż wnioskowana.
rozwiń zwiń