X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Prawie milion wniosków o wakacje kredytowe

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:55
Jak poinformował Związek Banków Polskich, w pierwszej połowie maja spadła dynamika wniosków o odroczene spłaty rat kredytów składanych przez przedsiębiorcow jak i osoby prywatne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Indypendenz/Shutterstock.com

- Już prawie milion wniosków o zawieszenie płatności rat złożyły osoby prywatne i przedsiębiorcy w bankach. Ostatnie dwa tygodnie przyniosły spadek dynamiki składania nowych wniosków - przybyło ich niewiele ponad 50 tys. - poinformował Związek.

podatki kalkulator 1200.jpg
"Wakacje od kredytu". Zobacz, co oznaczają i jak się o nie starać

Z danych ZBP na 14 maja wynika, że w pierwszej połowie maja dynamika dotycząca wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych przez przedsiębiorców i konsumentów nie jest już tak wysoka jak w ubiegłym miesiącu.


Całkowita liczba wniosków złożonych przez konsumentów od początku akcji prowadzonej przez banki wyniosła 855,4 tys. co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do stanu na koniec kwietnia br. Poziom wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86 proc. - podano.

Jednocześnie banki przyjęły 109,2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie, co stanowi 86,5 proc.

- Mniejsza dynamika składania wniosków przez przedsiębiorców ma zapewne związek z uruchamianiem nowych programów pomocowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju a także wprowadzanie innych form wsparcia oraz podaniem do wiadomości publicznej harmonogramu "odmrażania" gospodarki – tłumaczy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zgodnie z danymi ZBP liczba reklamacji złożonych od połowy marca wynosi – 9,34 tys. w ciągu ostatnich dwóch tygodni wpłynęło ich 1,73 tys. Reklamacje stanowią niecały 1 procent ogólnej liczby wszystkich złożonych wniosków.

ZBP przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa COVID–19 na początku marca banki uznały za pożądane podjęcie pilnych działań skierowanych do klientów banków, którzy mogą mieć w najbliższym czasie trudności w spłacie zobowiązań względem banków.

Zadeklarowano, że banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych klientom indywidualnym.

>>> CZYTAJ TAKŻE "Wakacje od kredytu". Zobacz, co oznaczają i jak się o nie starać

- ZBP od połowy marca monitoruje proces składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych. W ciągu pierwszego miesiąca złożono ponad 633 tysiące wniosków, z których rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich, czyli ok. 86 proc. - dodał Pietraszkiewicz.

ZBP podkreślił, że banki nie pobierają opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Składane wnioski są rozpatrywane w trybie uproszczonym, ze względów sanitarnych w sposób zdalny, najczęściej przy użyciu najnowszych technologii.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wakacje od kredytu". Zobacz, co oznaczają i jak się o nie starać

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 18:24
Spłata zobowiązań kredytowych może być dziś dużym wyzwaniem dla tych, którzy stracili całość lub znaczną część swoich dochodów w wyniku pandemii koronawirusa. Można jednak skorzystać z zawieszenia części lub całości zobowiązań względem banków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wakacje kredytowe" trafią do BIK. Czy wpłynie to na wiarygodność kredytową?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:14
Skorzystanie z wakacji kredytowych, jakie oferują banki w związku z obecna sytuacją, zostanie niemal zawsze odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej - wynika z analizy Bankier.pl. Większość banków deklaruje, że wysyła raporty, które nie powinny jednak wpłynąć na ocenę wiarygodności klienta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZBP: przybywa wniosków o "wakacje kredytowe". Raty odraczane nawet do 6 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 18:22
Do banków trafiło 700 tysięcy wniosków od klientów indywidualnych i firm o odroczenie rat kredytów. W sumie do tej pory odroczono raty o wartości ponad 42 miliardów złotych - podał Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadłużenie a koronawirus. Co ze spłatami należności?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:50
Wielu przedsiębiorców oraz osób fizycznych w czasie pandemii traci płynność finansową. Z pomocą przychodzi rząd, oferuje wsparcie w ramach Polskiej Tarczy Antykryzysowej - Pamiętajmy, że tarcza nie wyłączyła nas z obowiązków płacenia, wykonywania umów i uregulowania długów. Nie ma takiego zapisu, który by nas z tego zwalniał - mówi w "Czterech porach roku" prof. Michał Jackowski z Kancelarii DSK w Poznaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzysowe kredyty. ZBP: banki starają się iść przedsiębiorcom na rękę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:22
Ponad 250 banków, w tym 12 komercyjnych i oba zrzeszenia banków spółdzielczych, uruchomiły możliwość odnawiania, wydłużania lub udzielania nowych kredytów z antykryzysowym zabezpieczeniem spłat - poinformował Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje kredytowe w Santander Banku. Jest decyzja sądu ws. spornych zapisów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 11:57
Sąd zdecydował, że bank Santander nie może stosować postanowień aneksów umów odnoszących się do wakacji kredytowych zawierających potwierdzenie przez klienta wysokości bezspornego zadłużenia względem banku - poinformował Rzecznik Finansowy.
rozwiń zwiń