X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Będzie nowy pas postojowy na lotnisku w Balicach. Podpisano umowę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 18:36
Władze lotniska imienia Jana Pawła II podpisały umowę na budowę nowego pasa postojowego dla samolotów. Ta inwestycja jest elementem rozbudowy portu. Jej wartość jest szacowana na miliard złotych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: mariakray/ Shutterstock

Celem rozbudowy płyty postojowej jest zwiększenie liczby samolotów, które mogą parkować na krakowskim lotnisku. Docelowo ma być około 35 takich stanowisk, dziś jest ich niewiele ponad 20. Rozbudowa płyty postojowej to jeden z elementów gruntownej modernizacji portu w Balicach. Jej plan został zatwierdzony w 2018 roku, ale już rok wcześniej rozpoczęto remont istniejącego pasa startowego. 

W planie znalazły się między innymi takie inwestycje jak budowa drugiego pasa startowego, rozbudowa terminala pasażerskiego, przeniesienie terminala cargo oraz właśnie rozbudowa pasa postojowego.

Inwestycja bez przestoju

Zakończenie wszystkich prac jest planowane na 2036 rok, a inwestycje mają kosztować około miliarda złotych. Dzięki nim w porcie przybędzie miejsc pracy, a region będzie się rozwijał. Inwestycje lotniskowe nie zostały wstrzymane mimo pandemii koronawirusa.

autostrada roboty drogowe budowa wiaduktu free shut 1200.jpg
Rząd planuje kolejne inwestycje. 30 mld zł na infrastrukturę w 2020 roku

Podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że epidemia nie zatrzyma polskiego przemysłu. - Koronawirus nie zatrzymał polskich budów. To inwestycje drogowe i kolejowe, ale i inwestycje na lotniskach. Cieszy nas, że podpisujemy kolejną umowę na inwestycję - zaznaczył.

Powstanie drugi pas startowy?

Po modernizacji lotnisko będzie obsługiwało przede wszystkim ruch europejski i krajowy. Ma być powiązane z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Nie jest jednak wykluczone, że z Balic będą się także odbywały loty międzykontynentalne.

Ma temu służyć budowa drugiego pasa startowego, który będzie miał prawie trzy kilometry długości. Będzie to droga równoległa do tej istniejącej.
Inwestycja budzi wiele emocji. Przeciwko budowie protestują mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Boją się, że druga droga startowa zwiększy poziom hałasu. Władze portu nie zamierzają jednak wstrzymywać tej inwestycji. Drugi pas ma być gotowy w 2021 roku.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd planuje kolejne inwestycje. 30 mld zł na infrastrukturę w 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 14:25
- Jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne na kolei, to w tym roku zamierzamy podpisać umowy na 11 mld zł. Jeszcze lepiej jest z drogami. W 2020 roku planujemy zawrzeć porozumienia na kwotę na 19 mld zł - powiedział Tomasz Gontarz, przewodniczący Zespołu ds. Europejskiego Zielonego Ładu w Ministerstwie Infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe obwodnice na Mazowszu. Sprawdź, czy chodzi o twoją miejscowość

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 17:00
Do 2028 r. Skaryszew, Łąck oraz Zwoleń w woj. mazowieckim zyskają obwodnice - wynika z programu inwestycyjnego zatwierdzonego przez ministra infrastruktury. Nowe trasy będą miały ok. 18 km i mają powstać do końca 2028 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny. Trwają konsultacje z przyszłymi użytkownikami lotniska

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:38
Realizacja największej polskiej inwestycji transportowej - Centralnego Portu Komunikacyjnego - wchodzi w następną fazę. Jak informuje spółka zarządzająca jego budową, z potencjalnymi użytkownikami nowego lotniska trwają konsultacje dotyczące wielkości obiektów i zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemyśl zyska zachodnią obwodnicę. Umowa na inwestycję podpisana

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:26
W Przemyślu podpisano program inwestycji dla obwodnicy tego miasta. W uroczystości wziął udział między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Rafał Weber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: inwestycje publiczne szansą na powrót do rozwoju gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:32
- Inwestycje realizowane przez państwo są istotnym impulsem do rozwoju gospodarki w czasie kryzysu i w okresie wychodzenia z niego. Dobrze, że rząd upraszcza przepisy o zamówieniach publicznych, bo dają one firmom stabilizację, umożliwiają utrzymanie miejsc pracy i wywiązywanie się ze zobowiązań. Firmy w takiej sytuacji same nie dałyby rady - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
rozwiń zwiń