X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Tarcza finansowa. Zobacz, w jakim przypadku trzeba zwrócić otrzymaną dotację

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 16:40
- Jeśli przedsiębiorca zadeklarował nieprawdziwe dane wypełniając wniosek w ramach tarczy finansowej, a otrzymał dotację, to powinien ją oddać w ciągu 14 dni na specjalny rachunek - powiedział Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zapotoczny powiedział podczas wideodebaty "Z tarczą na wirusa" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że decydujący w rozstrzyganiu problemów związanych ze składaniem wniosków, np. w związku z definicjami, jest regulamin programu oraz uchwała Rady Ministrów, określająca zasady przyznawania pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. - To fundamentalne dokumenty i nic w trakcie trwania programu nie uległo zmianie - stwierdził.

firma rodzinna 1200.jpg
Eksperci: tarcza antykryzysowa stopniowo poprawia nastroje polskich przedsiębiorców

Zdaniem prezesa definicja przedsiębiorstwa zmieniła się tylko w kwestii podmiotów powiązanych, w związku "z interpretacją, jaką dostaliśmy od Komisji Europejskiej" . - Mówi ona, że wszystkie firmy, powiązane kapitałowo lub osobowo, są liczone jako podmiot łączny - dodał.

Według Zapotocznego nie ma możliwości poprawy już złożonych wniosków. Jak stwierdził - "składamy wniosek i czekamy na informację". W sytuacji, kiedy przedsiębiorca zadeklarował nieprawdziwe dane, wypełniając wniosek i otrzymał dotację, to "powinien ją oddać w ciągu 14 dni na specjalny rachunek".

Można łączyć subwencje

Prezes PFR Portal PPK zadeklarował, że - co do zasady - można łączyć subwencje z tarczy finansowej ze środkami pochodzącymi z UE, aczkolwiek graniczne kwoty subwencji mogą się różnić, w zależności od sektora działalności.

- Środki z subwencji, oprócz finansowania bieżącej działalności, jak wypłata wynagrodzeń, opłacanie potrzebnych materiałów czy kosztów najmu, do 25 proc. sumy może być przeznaczone na spłatę zobowiązań kredytowych - powiedział.

Czas przestoju a finansowanie wkładu PPK

Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Pracowniczych Planów Kapitałowych, mogą na czas przestoju ekonomicznego "zaprzestać finasowania wkładu pracowniczego PPK, co wynika z art. 25 Ustawy o PPK" - zadeklarował Zapotoczny.

Tarcza finansowa to program Polskiego Funduszu Rozwoju, mający na celu wsparcie przedsiębiorców, których działalności ucierpiały na skutek sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19. Warunkiem zgłoszenia się do programu jest odnotowanie spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego w porównaniu do miesiąca poprzedniego bądź analogicznego miesiąca roku ubiegłego.

Zgoda KE

Wartość tarczy finansowej to 100 mld zł. Do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw - 25 mld zł.

Do tej pory Komisja Europejska wyraziła zgodę na subwencje finansowe dla mikro, małych i średnich firm w kwocie 75 mld zł. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: tarcza antykryzysowa stopniowo poprawia nastroje polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 12:00
Nastroje polskich przedsiębiorców wynikające ze wskaźnika PMI na koniec kwietnia były złe. Już dziś są one lepsze, widać efekty finansowego wsparcia z tarczy antykryzysowej, są nadzieje związane z kolejnymi etapami rozmrażania gospodarki - to oceny gości audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Moniki Kurtek z Banku Pocztowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Część subwencji dla firm jest bezzwrotna. Od czego będzie to zależeć?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 13:28
Polski Fundusz Rozwoju wypłacił już ponad 20 mld zł w ramach tarczy finansowej. Dzięki tej pomocy, przedsiębiorcy, którzy mają problemy z powodu pandemii koronawirusa, mogą między innymi utrzymać miejsca pracy. Po roku część wsparcia może zostać umorzona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa PFR działa. Wnioskodawcy zadowoleni z szybkiej reakcji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:30
- Ratowanie przedsiębiorców i przeciwdziałanie bezrobociu kosztuje - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ramach tarczy finansowej do firm w Polsce trafia dziennie 1,5 mld zł pomocy. Szef rządu zwrócił uwagę, że tarcza finansowa ma uratować co najmniej 2 mln miejsc pracy, a zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 1,2 tys. zł.
rozwiń zwiń