X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Pieniądze z OFE do IKE lub do ZUS. Reforma w innym terminie?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 16:15
- Planowane jest przesunięcie w czasie wdrożenia reformy przekształceniowej OFE - stwierdził szef PFR Paweł Borys podczas debaty zorganizowanej przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. Dodał, że należy też wziąć pod uwagę przesunięcie terminów wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/piotr_szewczyk

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział, że w czasie procedowania ustawy w Sejmie znajdą się tam "inne zaktualizowane terminy, dopasowane do sytuacji", czyli pozwalające uniknąć "największych zawirowań w gospodarce i rynkach finansowych".

emerytura seniorzy podatek finanse 1200.jpg
Zmiany dotyczące OFE przyniosą finansom publicznym w 2020 r. 18,3 mld zł

Rozwiązania PPK także możliwe do przesunięcia

Paweł Borys ocenił, że należy rozważać przesunięcie terminów związanych z PPK, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Dodał, że w czerwcu bądź lipcu będzie trzeba podjąć decyzję o tym, czy wdrażania rozwiązań PPK nie przesunąć na przyszły rok. Jak mówił, trzeba mieć na uwadze np. drugą falę epidemii.

>>> CZYTAJ TAKŻE Pieniądze z OFE na IKE albo do ZUS. Projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie

- Najbliższe miesiące to praca nad tym, by jak najwięcej firm uratować i udzielić im finasowania - zaznaczył szef PFR.

W połowie marca br. Senat zdecydował o odrzuceniu noweli ustawy przenoszącej środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne.

Z OFE do IKE albo do ZUS-u

W czasie prac w Senacie, komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przyjęły w głosowaniu wniosek o odrzucenie przez Izbę ustawy. Natomiast wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek został ostatecznie zgłoszony jako wniosek mniejszości. Nie był głosowany przez Senat, ponieważ w pierwszym głosowaniu Senat zdecydował o odrzuceniu ustawy.

Przyjęta przez Sejm 13 lutego br. ustawa zakładała, że przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatycznie, jednak będzie można złożyć specjalną deklarację i wtedy środki trafią do ZUS.

Zgodnie z ustawą, uczestnicy OFE mają między 1 czerwca a 1 sierpnia 2020 r. zdecydować, co wybierają. Przekazanie środków nastąpiłoby 27 listopada 2020 r. Automatycznie do ZUS przekazywane byłyby pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągnęłyby wiek emerytalny.

Pieniądze na IKE prywatną wlasnością

Ustawa przewiduje, że z tytułu przekształcenia OFE w IKE pobierana byłaby opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE. Jak utrzymywał rząd, opłata byłaby równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS.

>>> CZYTAJ TAKŻE IKE umożliwia dziedziczenie pieniędzy z OFE przez spadkobierców

Środki z tej opłaty mają trafić do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i będą mogły być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Pierwsza transza ma trafić do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 11 grudnia 2020 r., druga - do dnia 31 października 2021 r. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS, miałyby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie nimi ma być włączony Polski Fundusz Rozwoju.

Nowe przepisy stanowią ponadto, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie mogłyby stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany dotyczące OFE przyniosą finansom publicznym w 2020 r. 18,3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 15:50
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w Ocenie Skutków Regulacji projektu w sprawie przekształcenia OFE w IKE szacuje, że w 2020 r. zmiana będzie miała dodatni wpływ na sektor finansów publicznych w wysokości 18,3 mld zł, a w 2021 r. w kwocie 4,4 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze z OFE na IKE albo do ZUS. Projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 16:10
Projektowana zmiana dotycząca przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IKE umożliwia dziedziczenie pieniędzy z OFE przez spadkobierców

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 12:30
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zachęca do pozostania w IKE. W Sejmie jest teraz procedowana ustawa, która przenosi nasze pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS-u lub na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Ten drugi wariant wiąże się z opłatą przekształceniową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat: głównym celem przeniesienia pieniędzy z OFE na IKE jest ich prywatyzacja

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 15:30
- Głównym celem ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) jest ich prywatyzacja - powiedział we wtorek w Senacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas posiedzenia połączonych komisji budżetu i finansów publicznych oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej.
rozwiń zwiń