X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Polska chce rozwoju energetyki odnawialnej. Wraz z kilkoma państwami UE wystosowała list do KE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:55
Polska wraz z siedmioma innymi państwami UE zwróciła się do Komisji Europejskiej, by w ramach odbudowy po kryzysie COVID-19 przywrócić do Europy kluczowe segmenty łańcucha dostaw do produkcji energii odnawialnej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

List do komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona i komisarz ds. energii Kadri Simson podpisały poza Polską również Litwa, Austria, Estonia, Łotwa, Luksemburg, Grecja i Hiszpania.

- Dwie główne technologie wykorzystywane dziś do produkcji energii odnawialnej związane z wiatrem i słońcem, jak również technologie przechowywania energii powinny być uważane za strategiczne elementy łańcucha dostaw - podkreślili ministrowie, w tym szef resortu klimatu Michał Kurtyka i wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W liście zaznaczono, że postępująca transformacja i rozbudowa na dużą skalę energetyki odnawialnej będzie oznaczała ponad 2 biliony euro inwestycji w ciągu następnych 30 lat. - Posiadanie kluczowych segmentów energetycznego łańcucha dostaw w Europie jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć nie tylko cele klimatyczne, ale również zapewnić znaczące korzyści ekonomiczne dla Europejczyków - napisali przedstawiciele ośmiu stolic.

Polska, Litwa, Austria, Estonia, Łotwa, Luksemburg, Grecja i Hiszpania chcą, by technologie związane z energetyką odnawialną zostały włączone w Strategiczne Forum ds. Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania. Projekty z tej listy mogą liczyć na uprzywilejowane traktowanie, w tym finansowanie ze środków UE.

Początkowo nowe technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, były produkowane w Europie, jednak w minionych latach Chiny wyrosły na największego ich wytwórcę, co z jednej strony spowodowało przeniesienie się tam miejsc pracy, a z drugiej przyczyniło się do wyraźnego obniżenia cen.

UE - podkreślono w liście - nadal jednak ma 40 proc. z wszystkich patentów z obszaru energetyki odnawialnej, dzięki pracy instytutów badawczych i firm. Wsparcie tego potencjału, również w nowej strategii przemysłowej, pomogłoby w pełnym jego wykorzystaniu - argumentują sygnatariusze.

Dlatego Polska, Litwa, Austria, Estonia, Łotwa, Luksemburg, Grecja i Hiszpania chcą priorytetowego uruchomienia sojuszu przemysłu energetyki odnawialnej i włączenia wszystkich przemysłów z tego obszaru w odpowiednie forum.

Ponadto kraje te domagają się dostosowania ram pomocy państwa, aby zachęcić do wsparcia budżetowego strategicznych elementów łańcucha dostaw.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ogromne wyzwanie". Michał Kurtyka o sytuacji klimatycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:00
– Ciepła zima, suchy styczeń i brak pokrywy śnieżnej to wyzwania, przez które susza i brak wody są przejawem zmian klimatycznych w naszym kraju. Mamy wyjątkową sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ireneusz Zyska: dzięki rządom PiS Polska ma własną ścieżkę do neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:52
- Premier Mateusz Morawiecki - w przeciwieństwie do rządu Donalda Tuska - pokazał, że możemy uzyskać indywidualną ścieżkę pod względem neutralności klimatycznej. To dopiero rząd PiS przygotował programy modernizacyjne w zakresie efektywności energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy chcą utrzymania celów klimatycznych mimo epidemii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 19:19
Angela Merkel, przemawiając przez internet podczas dialogu klimatycznego w Petersburgu, zaapelowała o utrzymanie wszystkich zobowiązań klimatycznych, które podjęto na konferencji klimatycznej w Paryżu. Niemieccy przedsiębiorcy zapewniają, że zaczną odbudowę gospodarki przy zachowaniu polityki klimatycznej.
rozwiń zwiń