X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lokaty w polskich bankach coraz niżej oprocentowane. Zmalał też popyt na kredyty

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 16:40
Dla większości lokat średnie oprocentowanie w krajowych bankach zamyka się w przedziale od 0,4 do maksimum 3 procent. To znaczy, że za każdy odłożony tysiąc złotych można dostać nie więcej niż około 25 złotych odsetek po odliczeniu tzw. podatku Belki.
Audio
  • Niskie oprocentowanie lokat to efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych - mówi Piotr Maszczyk, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Jak powiedział Piotr Maszczyk, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, niskie oprocentowanie lokat to efekt ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych.

bankomat 2.jpg
Bankowa lokata to prawie strata. Banki tną oprocentowanie

- Bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski obniżył cenę pieniądza dla banków komercyjnych. Banki komercyjne mogą więc tanio pozyskiwać kapitał na udzielanie kredytów dla swoich klientów. Nie są zatem zainteresowane tym, aby ten kapitał pozyskiwać od gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Nie zależy im na tym, byśmy to my zanosili nasze pieniądze, bo można je tanio pozyskać w banku centralnym. W związku z tym banki komercyjne obniżają oprocentowanie lokat, ponieważ nie potrzebują od nas środków - powiedział Piotr Maszczyk.

Na obniżkę oprocentowania lokat złożył się również niewielki popyt na kredyty gotówkowe. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że w kwietniu liczba zapytań o takie kredyty zmniejszyła się o połowę w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

Lokaty coraz mniej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 11:30
Już niedługo inflacja będzie pochłaniała wartość oszczędności ponad dwa razy szybciej niż banki dopisywać będą do nich odsetki. Z tak niekorzystną sytuacją nie mieliśmy do czynienia od ponad dekady. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W co inwestować, aby przynajmniej nie stracić?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 21:13
Jak zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją, i przed spowolnieniem gospodarczym, przy utrzymujących się niskich stopach procentowych i tym samym niewielkim oprocentowaniu lokat, radził w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Marek Zuber, ekonomista i analityk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bankowa lokata to prawie strata. Banki tną oprocentowanie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 14:50
Jeszcze miesiąc temu najlepsza bankowa lokata roczna pozwalała zarobić 3,5 proc. w skali roku. Obecnie banki nie są już tak szczodre, a na rocznym depozycie można zarobić coraz mniej. 
rozwiń zwiń