X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Budowa nowych dróg da impuls gospodarce. Wyjaśniamy, jak samorządy mogą otrzymać dotacje na ten cel

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 16:10
Od kilkunastu lat polscy kierowcy są świadkami poprawy jakości głównych dróg w Polsce. Mimo licznych perturbacji, powstała sieć autostrad. Północ kraju z południem połączy autostrada A1, a wschód z zachodem połączą autostrady A4 oraz A2. Również Fundusz Dróg Samorządowych dofinansowuje budowę, przebudowę i remonty dróg powiatowych czy gminnych.
Audio
  • Ponad trzy miliardy złotych zostaną przeznaczone w tym roku na Fundusz Dróg Samorządowych. To jeden z elementów, które mają stymulować gospodarkę w czasie pandemii koronawirusa. Sylwia Białek/IAR
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Obecnie trwają przygotowania lub budowy kolejnych odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy w kierunku wschodniej granicy. Powstają też kolejne odcinki autostrady A1.


trasa s8 free 1200.jpg
Andrzej Adamczyk: epidemia nie przerwie inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową

Równocześnie trwa budowa wielu odcinków dróg ekspresowych. Powstają one w całym kraju i umożliwiają szybką i bezpieczną podróż. Oprócz dróg szybkiego ruchu, czy dróg krajowych, w Polsce funkcjonuje cała sieć dróg zarządzanych przez samorządy różnego szczebla.

Z racji, że część z tych samorządów boryka się z problemami finansowymi, niektóre odcinki są w złym stanie, a okoliczni mieszkańcy mają problemy z bezpiecznym poruszaniem się.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ Minister infrastruktury: Fundusz Dróg Samorządowych zapewni aktywizację małych i średnich firm

Dlatego w październiku 2018 roku została uchwalona ustawa, na podstawie której powołano Fundusz Dróg Samorządowych. Jest to instrument wsparcia, którego celem jest poprawa jakości tych dróg i tym samym poprawa mobilności lokalnych społeczności. Jednym z celów jest także poprawa parametrów tych dróg, a co za tym idzie, bezpieczeństwa ich użytkowników.

Źródła finansowania Funduszu Dróg Samorządowych to wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa (w tym z części budżetu, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej), Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie akcje lub udziały są własnością Skarbu Państwa.

Ponadto Fundusz może zostać zasilony środkami pochodzącymi z przekazania skarbowych papierów wartościowych, a także dobrowolnych wpłat na rzecz Funduszu np. przez spółki, w których udziały albo akcje posiada Skarb Państwa.

Środki Funduszu Dróg Samorządowych przekazywane będą na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych, dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także na finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.


autostrada roboty drogowe budowa wiaduktu free shut 1200.jpg
Blisko 600 milionów złotych na przebudowę dróg lokalnych. Zobacz, gdzie zaplanowano inwestycje

By otrzymać dotację z funduszu, samorządy muszą zgłosić się do konkursu organizowanego przez odpowiednich wojewodów. To właśnie wojewodowie ustalają kryteria, które uwzględniają specyfikę danego regionu.

Wysokość dotacji uwzględnia dochody danego samorządu. Kwota przekazana z funduszu na konkretną inwestycję nie może przekroczyć 80 procent wartości tej inwestycji.

Nabór wniosków prowadzi Ministerstwo Infrastruktury. Resort decyduje także o kwotach wsparcia przyznanych dla poszczególnych województw.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adamczyk: przetargi na kilkanaście obwodnic jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:40
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk liczy, że w tym roku mogą zostać ogłoszone przetargi na budowę 15-16 obwodnic z przedstawionego w sobotę rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych. Kilka z nich może zostać oddanych do użytku w 2023 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 600 milionów złotych na przebudowę dróg lokalnych. Zobacz, gdzie zaplanowano inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 11:52
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji 10 programów inwestycyjnych, które będą realizowane na drogach krajowych. Łączna wartość tych projektów to 582 mln zł - poinformował resort infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: epidemia nie przerwie inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:00
- Budownictwo infrastruktur drogowych i kolejowych z funduszu dróg samorządowych oraz budowa CPK zachowają ciągłość - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne drogi z Programu budowy 100 obwodnic do realizacji. Zobacz ich przebieg

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 14:15
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w obecności wiceministra Rafała Webera zatwierdził Programy inwestycji dla obwodnic Gryfina, Kołbaskowa, Stargardu i Szczecinka w województwie zachodniopomorskim. Inwestycje zostały ujęte w Programie budowy 100 obwodnic. W ramach zadań powstaną nowe odcinki dróg krajowych nr 13, 20 i 31 o łącznej długości ponad 20 km.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister infrastruktury: Fundusz Dróg Samorządowych zapewni aktywizację małych i średnich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 13:11
Dzisiaj Fundusz Dróg Samorządowych, to jeszcze jeden bardzo ważny cel - cel aktywizowania małych i średnich firm. [...] To miejsca pracy - dzisiaj tak potrzebne - w praktycznie każdym samorządzie - powiedział na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń