X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Wsparcie dla rolnictwa w czasie pandemii. Będą specjalne kredyty

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 16:50
Trudności gospodarcze towarzyszące epidemii koronawirusa dotykają wszystkie sektory, w tym także rolnictwo. - Niestety wcześniej zaplanowane wydatki będą musiały poczekać - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Prowadzone są bardzo zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską, aby niewykorzystane do tej pory środki z PROW 2014-2020 przesunąć, nie na inwestycje - jak było to zaplanowane 7 lat temu - ale na bezpośrednie wsparcie dla gospodarstw.


ardanowski_1200.jpg
Rząd nie zapomina o rolnictwie. Będzie zasiłek dla rolników objętych kwarantanną

Tydzień temu został uruchomiony bardzo duży kredyt obrotowy, tzw. klęskowy - w wysokości 1 mld złotych.

- Ci wszyscy, którzy mieli oszacowane klęski, mogą uzyskać bardzo nisko oprocentowany kredyt na 100 proc. strat, rozliczany w 50 proc. fakturami od czasu wystąpienia tej klęski, czyli zaległe faktury na środki do produkcji będą uwzględnione - poinformował szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak dodał, jeżeli w ciągu kilkunastu dni okaże się, że zainteresowanie tym kredytem jest bardzo duże, to pula środków zostanie zwiększona do 2 mld zł.


Unia Europejska PAP-1200.jpg
Jest zgoda UE na przesunięcie terminu składania przez rolników wniosków o dopłaty

Uruchomiony został również preferencyjny kredyt klęskowy - inwestycyjny - dla tych rolników, którzy czują się na siłach realizować inwestycje. Ta akcja kredytowa opiewa na 0,5 mld złotych.

- Pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z Komisją Europejską, a sądzę, że będzie to pozytywna decyzja, uruchomimy kredyt obrotowy już dla wszystkich rolników, nie tylko tych, którzy objęci byli klęską. Wysokość środków, które będą uruchamiane dla gospodarstw, to ponad 1 mld złotych z dotacją ze środków UE, realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego - mówił minister rolnictwa.

 - W odniesieniu do bezpośredniej pomocy suszowej Rada Ministrów podjęła decyzję, że w pierwszych dniach po świętach zostanie wypłaconych 278 mln złotych, które dotrą do 90 tysięcy rolników. Większym gospodarstwom zostanie wypłacona część środków. Na pozostałą będą musieli zaczekać. Niestety konsekwencje koronawirusa ponosimy wszyscy - zaznaczył. 

Jak dodał Ardanowski, te środki nie przepadają, lecz będą wypłacone w późniejszym czasie.

MRiRW, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest zgoda UE na przesunięcie terminu składania przez rolników wniosków o dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 20:17
Jest ostateczna zgoda na przesunięcie o miesiąc - do 15 czerwca - terminu składania wniosków o unijne dopłaty przez rolników. Bruksela już wcześniej sygnalizowała, że pracuje nad takim rozwiązaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rolnicy na kwarantannie lub w szpitalu też otrzymają wsparcie". Ardanowski o tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 13:10
- Słyszę głosy krytyczne, ale te przywileje dla rolników będą takie same jak dla innych. Te rozwiązania dotyczą całej gospodarki i nikogo nie segmentują - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc UE dla rolników. Wojciechowski: Polska będzie mogła wykorzystać prawie 3 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:51
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że Komisja Europejska jest gotowa rozważyć działania, o które wnioskuje Polska w związku z koronawirusem. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że Warszawa domaga się dopłat do prywatnego przechowalnictwa produktów, na które popyt spadł z powodu pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: więcej czasu na oświadczenia w sprawie dopłat bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:50
Oświadczenie ws. dopłat bezpośrednich będzie można złożyć w terminie 15 dni kalendarzowych po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego , ale nie później niż do ostatniego dnia składania wniosków o przyznanie płatności tj. do 15 maja - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd nie zapomina o rolnictwie. Będzie zasiłek dla rolników objętych kwarantanną

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:02
Tarczą antykryzysową, czyli pakietem rozwiązań, które mają łagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, objęci są także rolnicy. W tarczy finansowej - drugiej części pakietu -  przewidziano wsparcie tych, którzy objęci są kwarantanną.
rozwiń zwiń