X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące. Na ratunek najmniejszym firmom

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 17:50
Całkowite zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, a także dla samozatrudnionych, jeśli odczuli spadek przychodów – to poprawki, które zgłosił do pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorstw prezydent Andrzej Duda. W naszym kraju ponad 600 tys. mikrofirm zatrudnia 1,7 mln pracowników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, fizkes

Uzgodniono objęcie mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników całkowitym 3-miesięcznym zwolnieniem ze składek ZUS. Ale pracownicy nie stracą składek, bo będą one pokryte za pracodawców na rzecz pracowników przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jest to reakcja na postulaty przedsiębiorców, którzy oczekiwali bardziej zdecydowanych kroków.

koronawirus 1200 pap.jpg
Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta

II kwartał będzie trudny

– To bardzo dobre odciążenie wszystkich mikrofirm. Większe firmy, które odczuwają spadek przychodów, mogą korzystać także ze znaczącego wsparcia – finansowanie pensji i finansowanie składek ZUS przez FGŚP – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak podkreślił "II kwartał br. będzie dla firm bardzo trudny, więc taka możliwość będzie bardzo ważnym elementem wsparcia dla firm w tym bardzo kryzysowym momencie".

koronawirus-szpital-kombinezon-pap-1200.jpg
KGHM ruszył z produkcją płynu biobójczego. 30 tys. litrów dla szpitali

>>> CZYTAJ TAKŻE Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem

W efekcie prezydenckiej zmiany zwolnienie ze składek ZUS będzie dotyczyć wszystkich mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają choć jednego pracownika. W tym przypadku nie będą analizowane przychody firmy. Więksi – ze spadkiem obrotów – mogą wysłać pracownika na przestój (płacą minimalną pensję, ale z tego 50 proc. państwo) lub obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc. – wtedy budżet płaci 50 proc. pensji i ZUS (firma ma tylko 40 proc. pierwotnego kosztu zatrudnienia).

>>> CZYTAJ TAKŻE Prezydent: ogromna szansa, że rozwiązania dot. "tarczy antykryzysowej" zostaną przyjęte w zgodzie

Z kolei osoby samozatrudnione (nie zatrudniające żadnych pracowników) otrzymają prawo do zwolnienia tylko wtedy, gdy udowodnią spadek przychodów. Osoby takie otrzymają również jednorazowy zasiłek w wysokości 2 tys. zł.

Świadczenie nieopodatkowane

Zgodnie z informacjami podanymi przez PAP Biznes, nowy projekt tarczy antykryzysowej zakłada, że osoby prowadzące działalność gospodarczą (i niezatrudniające pracowników) otrzymają świadczenie z tytułu przestoju ekonomicznego w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 2080 zł. Świadczenie to będzie nieopodatkowane i przysługiwać będzie każdemu przedsiębiorcy, który wykaże 15 proc. spadek przychodów w stosunku do miesiąca poprzedniego, jednak pod warunkiem, że przychód w poprzednim miesiącu był niższy od 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Co więcej – jak podaje portal zus.pox.pl – przedsiębiorca niezatrudniający pracowników będzie mógł liczyć na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności. Wysokość tego dofinansowania zależeć będzie od spadku obrotów:

  • spadek obrotów do 30 proc. – dofinansowanie w kwocie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia,
  • spadek obrotów do 50 proc. – dofinansowanie w kwocie 70 proc. minimalnego wynagrodzenia,
  • spadek obrotów do 80 proc. – dofinansowanie w kwocie 90 proc. minimalnego wynagrodzenia.

PolskieRadio24.pl/Ministerstwo Rozwoju/IAR/PAP/zus.pox.pl/DoS/akg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Jak pomóc małym przedsiębiorcom?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:01
W związku z pandemią koronawirusa swoje salony zamknęli fryzjerzy, kosmetyczki i masażyści. Nie pracują dentyści i ortodonci. Przerwę w funkcjonowaniu mają kwiaciarnie i kawiarnie. Co zrobić, by te małe firmy nie poupadały wraz z zakończeniem pandemii? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:57
Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: ogromna szansa, że rozwiązania dot. "tarczy antykryzysowej" zostaną przyjęte w zgodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:52
- Nikt nie ma wątpliwości, że kryzys, który został wywołany przez koronawirusa, będzie głęboki i dotknie także Polskę - podkreślił Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent ocenił, że istnieje ogromna szansa, iż rozwiązania dot. tzw. tarczy antykryzysowej zostaną przyjęte przez parlament w zgodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGHM ruszył z produkcją płynu biobójczego. 30 tys. litrów dla szpitali

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 16:34
30 tys. litrów płynu biobójczego nitrosept - produkowanego dziennie przez należącą do KGHM spółkę Nitroerg - będzie od poniedziałku dostarczane do szpitali, placówek medycznych i publicznych. To będzie darowizna - poinformował prezes firmy Marcin Chludziński.
rozwiń zwiń