X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej tnie stopę procentową. Potanieją kredyty

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 16:34
Stopa referencyjna została obniżona o 0,50 pkt, do poziomu 1,00 proc. w skali rocznej. Wcześniej w związku z negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na gospodarkę i zagrożeniem globalną recesją, na cięcie stóp procentowych zdecydowały się również inne banki centralne.
Audio
  • Obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych - komentował w programie 1 Polskiego Radia Mariusz Adamiak - ekonomista z PKO BP. (Błażej Prośniewski)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: nbp.pl

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński rekomendował obniżkę stóp procentowych. Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powinna wpłynąć na obniżenie rat kredytów w złotych.

Krajowi eksperci przewidywali, że obniżka wyniesie pół punktu procentowego. Czołowe banki świata zdecydowały się już wcześniej na cięcie stóp. Na początku tego miesiąca stopy obniżył centralny bank Stanów Zjednoczonych (Fed). 

Ostatni raz stopy procentowe w Polsce były zmieniane w marcu 2015 roku. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła je o 50 punktów bazowych, czyli pół procent.

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że podjęła również decyzje, które mają ograniczyć wpływ zaburzeń gospodarczych na zdolność banków do udzielania kredytów.

W tym celu Rada zdecydowała między innymi o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej banków z 3,5 do 0,5 procent.

NBP poinformował, że rośnie prawdopodobieństwo szybszego spadku inflacji w tym roku i osiągnięcia poziomu poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.).

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Karty wypierają banknoty. Coraz częściej płacimy bezgotówkowo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 11:13
W Polsce udział płatności gotówkowych w płatnościach detalicznych systematycznie maleje, rośnie natomiast udział płatności bezgotówkowych - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń