X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: nie można dopuścić do zaprzestania regulowania przez firmy płatności

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:10
Trudno dziś rzetelnie analizować, jaka będzie sytuacja gospodarki w mniej lub bardziej odległej przyszłości. Dlatego powinniśmy skoncentrować się na tym, co zrobić, aby negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę był jak najmniejszy. Przede wszystkim chodzi o to, żeby firmy nie przestały zupełnie płacić sobie nawzajem i swoim pracownikom – mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Kwiecień z firmy X-Trade Brokers.
Audio
  • Audycja ekonomiczna Anny Grabowskiej "Rządy Pieniądza" - w Polskim Radiu 24.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, REDPIXEL.P

- Jest za wcześnie, żebyśmy mogli powiedzieć, czy będziemy mieli recesję, czy nie, bo jest to dwa kwartały spadku PKB, a w I kwartale tego spadku na pewno nie będzie. W II kwartale to niemal przesądzone, ale wszyscy liczymy, że III kwartał  będzie okresem powrotu do wzrostu gospodarczego, aktywności, może wręcz do nadrabiania zaległości – analizował Przemysław Kwiecień.

giełda1200.jpg
Ministerstwo Finansów ostrzega: wiele wskazuje, że czeka nas światowa recesja

W opinii gościa audycji PR24 najważniejsze jest jednak to, żeby nie ustały wzajemne płatności. Spadek popytu i produkcji można bowiem częściowo odrobić w przyszłości.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Posiedzenie RPP. W końcu będzie obniżka stóp?

- Jeśli stracimy nawet 1/12 roku czy nieco więcej to nie będą to niepowetowane straty dla biznesu. Natomiast jeśli w wyniku tego  firmy przestaną sobie płacić, to uruchomimy łańcuszek problemów (…), a dodatkowo pojawi się problem nieufności w biznesie. (…) Jesteśmy na tym etapie, gdy szybko przedsięwzięte środki mogą temu zapobiec – mówił Przemysław Kwiecień.

Nawiązał do rozwiązań, które mają ułatwiać odroczenie płatności kredytów, składek na ZUS, na PPK. Ocenił jednak, że to za mało. Przypomniał, że głównie mniejsze firmy miały problem z uzyskaniem kredytu w "normalnych" czasach więc trudno mieć nadzieję, że banki będą chciały im ich udzielać teraz.

PAP koronawirus sklepy zakupy 1200.jpg
UOKiK sprawdzi, czy sklepy sztucznie nie zawyżają cen. Chodzi o żywność i produkty higieniczne

- Potrzebne jest jakieś rozwiązanie, by firma mogła dostać 100 proc. gwarancji np. do kwoty wynagrodzeń, które wypłaca swoim pracownikom, jeśli pokaże, że działała od jakiegoś czasu, płaciła wynagrodzenia, podatki – proponował dr Przemysław Kwiecień, odnosząc preferencyjne zasady przynajmniej do okresu kwarantanny. Podkreślił też niezbędne działanie państwa jako gwaranta.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Złoty traci, ale za to GPW zaczyna odrabiać straty

Mariusz Adamiak z banku PKO BP zapewniał, że banki będą wspierały przedsiębiorców i osoby fizyczne, ale muszą to robić rozważnie.

- W bankach przede wszystkim leżą nasze pieniądze (…), więc gdy mówimy tym, żeby banki miały zacząć pożyczać każdemu po to, żeby złagodzić jego sytuację, z zamkniętymi oczami, bez pomysłu, bez procedur, to ja i każdy, kto ma pieniądze w bankach, powinien natychmiast zacząć się bać. Banki są na tyle instytucjami roztropnymi, że będą działać na pewno aktywnie, stosownie do sytuacji nadzwyczajnej, ale mimo wszystko roztropnie. Powinniśmy mieć na uwadze, że w bankach nie lepszą mityczne pieniądze, nie wiadomo skąd, które można rozdać, ale pieniądze ludzi, którzy je odłożyli i wierzą, że są one tam bezpiecznie – podkreślał Marusz Adamiak.

Gość Rządów Pieniądza zaznaczył jednak, że wakacje kredytowe, o których mowa w propozycji prezydenckiej, i które już poparł Związek Banków Polskich, na ten moment 3-miesięczne, nie rodzą niebezpieczeństwa.

PAP koronawirus laboratorium 3 1200.jpg
KE oferuje dziesiątki milionów euro za szczepionkę na koronawirusa. Czy przebiją ofertę Trumpa?

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Dotychczasowe kroki to za mało. Polska oczekuje od KE śmielszych działań ws. koronawirusa

- To jest krok w dobrym kierunku. (…) Ludzie w bankach mają oszczędności, ale ich lustrzanym odbiciem są kredyty. (…) W sytuacji głębokiego zakłócenia w gospodarce niektórzy stracili źródła dochodu (…) i w takiej sytuacji bank musi do nich wyciągnąć rękę. (…) Gwarancje ze strony państwa w niektórych przypadkach są jednak warunkiem takiego działania – mówił Mariusz Adamiak.

Anna Grabowska, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Sebastian Płóciennik: gospodarka w kryzysie potrzebuje wydatków rządowych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:20
Jakie działanie podejmie Unia Europejska w celu powstrzymania potencjalnego kryzysu gospodarczego w Europie? - Można spodziewać się sensownych decyzji i mocnych deklaracji politycznych w nadchodzących dniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE oferuje dziesiątki milionów euro za szczepionkę na koronawirusa. Czy przebiją ofertę Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 23:55
Komisja Europejska zaoferowała 80 milionów euro niemieckiej firmie pracującej nad szczepionką, którą chciał na wyłączność prezydent USA. Chodzi o przedsiębiorstwo z Tybingi - CureVac.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Co z wycieczkami wykupionymi na czerwiec-sierpień?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 12:13
- Dzisiaj są anulowane wszystkie wycieczki wyjazdowe, które miały się odbyć w najbliższym terminie, mniej więcej do 15 kwietnia. Pieniądze są oddawane w całości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. A co z wyjazdami zaplanowanymi na miesiące letnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty traci, ale za to GPW zaczyna odrabiać straty

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 11:40
Wtorkowy poranny handel na rynku walutowym przynosi osłabienie polskiego złotego m.in. wobec euro. Z kolei na warszawskiej giełdzie sesja zaczęła się od wzrostów, po wcześniejszych silnych spadkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK sprawdzi, czy sklepy sztucznie nie zawyżają cen. Chodzi o żywność i produkty higieniczne

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 12:16
Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Powstanie też zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych - poinformował Urząd.
rozwiń zwiń