X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Jeśli jako firma korzystasz z Małego ZUS Plus, do 10 marca musisz rozliczyć PIT za 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 14:30
Czas na złożenie deklaracji PIT upływa z końcem kwietnia, jednak przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z Małego ZUS-u Plus, muszą to zrobić znacznie wcześniej. Wynika to z faktu, że preferencyjne składki ubezpieczenia trzeba wyliczyć na podstawie ubiegłorocznego dochodu. Termin upływa więc 10 marca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Piotr Swat

Aby skorzystać z preferencyjnej składki ubezpieczenia w ZUS przedsiębiorca musi spełnić kilka kryteriów. Podstawowym jest przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie większy niż 120 tys. zł. Podstawą wymiaru nowej składki jest więc rozliczenie roku 2019 i złożenie do dnia 10 marca deklaracji ZUS DRA.

Niższe składki to oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Niższe składki obowiązują od lutego 2020 roku, w styczniu ich wysokość była regulowania poprzednimi przepisami – Małym ZUS-em w poprzedniej wersji lub pełną wysokością należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak więc w tym roku obowiązują dwie składki:

  • ustalona na styczeń 2020 r,
  • ustalona na okres od lutego do grudnia 2020.

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Jako miesiąc kalendarzowy należy przyjąć każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.

Czas korzystania z „Małego ZUS” w 2019 r., lub w styczniu 2020 r. wlicza się zarówno do 36 jak i 60 miesięcy kalendarzowych.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/ZUS/DoS

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 lutego to ostatni dzień na zapłatę "Małego ZUS-u Plus"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 15:30
Ten poniedziałek to ostatni dzień na zapłacenie typowej składki na ZUS, choć w wyższej wysokości. Razem ze składką zdrowotną to już 1431,34 zł. Ale ci mali przedsiębiorcy, którzy ubiegali się o "Mały ZUS Plus", zapłacą od tego miesiąca o 549 złotych mniej. Według danych ZUS chodzi o 203 tysiące osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od początku lutego do "małego ZUS" zgłosiło się prawie 63 tys. przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 14:51
O korzystanie z ulgi, która od 2019 r. uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne, wnioskowało ponad 223 tys. osób - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 
rozwiń zwiń