X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska gospodarka coraz mniej zależna od importu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 15:00
Coraz więcej usług eksportujemy, a nasza gospodarka mniej zależy od importu. W efekcie mamy nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. To jednoznaczny sygnał, że zmienia się struktura naszej gospodarki.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

W grudniu 2019 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 4,2 mld zł, a na jego wartość złożyły się dodatnie salda usług – 8,8 mld zł – i obrotów towarowych – 1,0 mld zł, oraz ujemne salda dochodów pierwotnych – 5,4 mld zł – i dochodów wtórnych – 0,1 mld zł.

W analogicznym miesiącu 2018 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 6,6 mld zł. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego było dodatnie i wyniosło 15,5 mld zł.

Nadwyżka to pozytywna wiadomość

– W ujęciu 12-miesięcznym salda rachunków obrotów bieżących i towarowych wyniosły odpowiednio 1,1 proc. PKB i 0,5 proc. PKB, co sugeruje, że trend poprawy równowagi zewnętrznej obserwowany od początku ubiegłego roku nie tylko utrzymał się, ale nawet przyspieszył, wbrew temu, co się dzieje w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Nadwyżka odnotowana na rachunku obrotów bieżących w 2019 była najwyższa od połowy lat 90. – stwierdził ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki.

Ekspert PKO BP dodał, że nadwyżkę na rachunku bieżącym można interpretować na różne sposoby.

– Dla nas w Polsce nadwyżka to pozytywna wiadomość. Ale wszystko zależy od strukturalnych uwarunkowań gospodarek – uważa Czaplicki i dodaje, że patrząc na gospodarki, które eksportują surowce, na przykład kraje arabskie, widać, że one mają dużą nadwyżkę, co nie znaczy, że poza sektorem naftowym gospodarki są w doskonałej kondycji.

Mniej musimy się zadłużać

W Polsce przez długi czas mieliśmy deficyt na rachunku obrotów bieżących, co wynikało z nierównowagi między oszczędnościami a inwestycjami. Ta nierównowaga oznaczała, że musieliśmy się posiłkować napływem inwestycji zagranicznych, zarówno krótko, jak i długoterminowych, aby sfinansować zagraniczne zakupy.

O ile napływ inwestycji długoterminowych stabilizuje gospodarkę, o tyle w przypadku inwestycji portfelowych może być groźne, w szczególności w czasie kryzysu, gdy następuje ich nagły odpływ. Sytuacja jest o tyle komfortowa, że im mniejszy deficyt, albo większa nadwyżka, tym mniej musimy się zadłużać, albo szybciej, jako gospodarka, spłacamy zadłużenie. Umożliwia to ograniczenie kosztów obsługi długu i przekłada się na spadek deficytu bieżącego.

– To widać na przykładzie repolonizacji sektora finansowego – po przejęciach banków mamy mniejsze płatności dywidendowe za granicę – dodał ekspert PKO BP.

Spadająca importochłonność naszej gospodarki

Na wynik w postaci nadwyżki nałożyło się kilka czynników: przede wszystkim rosnąca od 6-7 lat nadwyżka w handlu usługami. Więcej usług eksportujemy i jest to rozłożone na kilka sektorów – transport, turystyka, IT, oraz outsourcing usług biznesowych. Drugi czynnik to spadająca importochłonność naszej gospodarki – mniej potrzebujemy sprowadzać, aby eksportować.

– Rosły też bezpośrednie inwestycje zagraniczne, co spowodowane było tym, że Polska poprawiała swoją konkurencyjność, m.in. płacową, w stosunku do innych państw regionu. Dużo dał też nam brexit, ponieważ w świetle dostępnych danych to Polska zyskała najwięcej na zmianie kierunków inwestycyjnych w efekcie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – stwierdził Czaplicki.

Ekonomista dodał, że kolejnym czynnikiem był wzrost stopnia reinwestycji zysków z inwestycji zagranicznych, które w mniejszym stopniu są transferowane zagranicę, choćby w postaci dywidend wypłacanych centrali w kraju macierzystym.

Wzrost konsumpcji na stabilnym poziomie

Ekonomista zwrócił uwagę, że na świecie słabnie przede wszystkim popyt inwestycyjny, w przeciwieństwie do popytu konsumpcyjnego.

– W Unii Europejskiej, która jest naszym głównym partnerem handlowym, bezrobocie spada, pensje rosną, co pozwala utrzymać wzrost konsumpcji na stabilnym poziomie, a w związku z tym także nasz eksport, w którym przeważają towary konsumpcyjne – dodał Czaplicki.

Niewątpliwie nasza gospodarka staje się bardziej otwarta, ale nasze uzależnienie od otoczenia zewnętrznego nie rośnie aż tak bardzo, jak w gospodarkach krajów bałtyckich. Jesteśmy dość dużym rynkiem z dużą populacją. Pomaga nam także posiadanie własnej waluty, ponieważ w momentach kryzysowych kurs złotego spada, a to wzmacnia pozycję eksporterów.


 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: 1,9 mld zł nadwyżki eksportu nad importem w 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 20:00
Po jedenastu miesiącach 2019 r. w eksporcie największy wzrost, o 24,9 proc., odnotowano w segmencie olejów i tłuszczów, a z produktów importowanych najbardziej zwiększył się przywóz napojów i tytoniu - o 12,9 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KUKE: z powodu problemów finansowych zagranicznych firm rośnie zagrożenie dla polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:10
Blisko 1000 firm może ogłosić w tym roku postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). W 2019 roku 968 polskich firm ogłosiło niewypłacalność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: mamy nadwyżkę w handlu zagranicznym po 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 11:01
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że eksport w ubiegłym roku wzrósł o 6,6 procent w porównaniu z 2018 rokiem. Natomiast import wzrósł w analogicznym okresie o 3,6 procent.
rozwiń zwiń