Polacy chcą zaprojektować hyperloop - rewolucyjny środek transportu poruszający się w próżni

2020-02-22, 12:30

Polacy chcą zaprojektować hyperloop - rewolucyjny  środek transportu poruszający się w próżni
Hyperloop. Foto: Kevin Krejci via Foter.com / CC BY

Hyperloop, rewolucyjny środek transportu pasażerskiego, który promuje Elon Musk rozpala wyobraźnię inżynierów na całym świecie. Do prac badawczo-rozwojowych nad tym pomysłem przystąpiła polska spółka Hyper Poland – o czym "Puls Biznesu".  

Promowana przez Elona Muska wizja hyperloopa – kapsuły poruszającej się z prędkością dźwięku w specjalnych, częściowo wypełnionych próżnią tunelach, rozwijana jest przez inżynierów na całym świecie.

Do prac badawczo-rozwojowych nad nowatorską koleją kilka lat temu przystąpiła również polska spółka Hyper Poland, która jednak do celu obranego przez szefa Tesli i SpaceX planuje dojść etapowo, w pierwszej kolejności jedynie modernizując obecną infrastrukturę kolejową – czytamy w „PB”.

 

 

Na dalsze prace badawczo-rozwojowe zbiera właśnie finansowanie. Skorzysta z crowdfundingu udziałowego, odsprzedając rozproszonej grupie inwestorów udziały w biznesie. Za pośrednictwem brytyjskiej platformy Seedrs chce pozyskać 450 tys. euro, licząc na powtórkę sukcesu z ubiegłego roku – w tym samym miejscu zebrała 330 tys. euro. Hyper Poland potrzebuje pieniędzy na kolejne testy swojej technologii.

 

 

Kilka miesięcy temu Hyper Poland przeprowadził publiczną demonstrację technologii na testowym torze z kapsułą zbudowanymi w skali 1:5. Przemysław Pączek, prezes spółki, zapewnia, że przebiegła pomyślnie. Zapowiada więc kolejne testy – najpóźniej w 2021 r., tym razem na pełnowymiarowym torze o długości 0,5 km. Przy pracach badawczo-rozwojowych firma posiłkuje się również grantem na 16,5 mln zł, jaki otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – program publicznego finansowania wymaga jednak 20-proc. wkładu własnego.

 

 

Ponieważ nad utworzeniem ultraszybkiej kolei przyszłości pracują już firmy na całym świecie. Unia Europejska zdecydowała się na podjęcie kroków zmierzających do utworzenia na kontynencie podstaw do budowy jednolitego systemu ultraszybkiej kolei, stworzenia wspólnej metodologii pracy nad hyperloopem, a także standardów technologicznych w zakresie infrastruktury, taboru i bezpieczeństwa ruchu.

 

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/pb.pl/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej