X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Za 10 lat polską kolej napędzi "zielona energia". Zobacz plan PKP Energetyka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 17:11
- Wprowadzenie w życie programu "Zielona Kolej", opracowanego przez PKP Energetyka, umożliwiłoby w perspektywie 2030 r. zasilanie polskiej kolei w 85 proc. z odnawialnych źródeł energii - powiedział członek zarządu PKP Energetyka Leszek Hołda. Spółka szacuje, że program mógłby stymulować inwestycje w OZE o wartości 6-10 mld zł w ciągu 15 lat.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Jerzy Górecki/pixabay.com

- Dziś 90% kolejowych przewozów pasażerskich i towarowych jest wykonywane z użyciem trakcji elektrycznej, ale w 91% zasilanej ze źródeł konwencjonalnych. Energia, która płynie z przewodów trakcyjnych powinna pochodzić z OZE - to ogromne wyzwanie, ale jednocześnie [byłby to] wyróżnik wspierający konkurencyjność kolei na rynku.

tory kolejowe kolej pkp free pixabay 1200.jpg
Coraz więcej osób wybiera kolej. Ponad 355 milionów pasażerów w 2019 r.

W perspektywie 10 lat jesteśmy w stanie stworzyć system zasilania, który w 85% będzie zasilany z OZE, a już za 5 lat w 50% - powiedział Hołda, podczas prezentacji "Zielona Kolej" na II Konferencji Kolej na Energię.

pendolino 1200 shutterstock.jpg
CPK ma przyspieszyć rozwój superszybkich kolei w Polsce. Francja służy wsparciem

Zaznaczył, że realizacja programu sprawiłaby, że kolej będzie nie tylko niskoemisyjnym, ale w pełni ekologicznym środkiem transportu. Jednocześnie zyska przewagę konkurencyjną, bo zachęci do korzystania z niej pasażerów, dla których ochrona środowiska jest priorytetem.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Większa konkurencyjność na kolei. Rząd przyjął nowe przepisy

Wskazał, że to nie jest łatwy projekt i będzie wymagał zaangażowania wielu stron, jednak PKP Energetyka już dziś "czuje się gotowa, by położyć bardzo realną ofertę na stole".

- My jesteśmy na etapie, że przygotowujemy koncepcję wdrożenia i rozmawiamy ze stroną rządową. On musi mieć wsparcie na poziomie krajowym. Będziemy też rozmawiać z producentami instalacji i z przewoźnikami. Myślę, że jesteśmy po etapie koncepcji, teraz musimy schodzić na poziom operacyjny. Będziemy myśleli o programach wspierających inicjatywę - dodał.

Według PKP Energetyki, głównymi źródłami energii byłyby farmy fotowoltaiczne budowane przez przedsiębiorców przy udziale preferencyjnego kredytu.

PKP Energetyka, ISBnews, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Większa konkurencyjność na kolei. Rząd przyjął nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 15:30
Rząd przyjął zmiany w ustawie o tranporcie kolejowym. Ich celem jest dopuszczenie na polskie tory zagranicznych przewoźników i tym samym zwiększenie konkurencji. Jest element dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK ma przyspieszyć rozwój superszybkich kolei w Polsce. Francja służy wsparciem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 09:00
Jedną z dziedzin, w których rysują się nowe szanse na polsko-francuską współpracę jest kolejnictwo. Niewykluczone, że Francuskie Koleje SNCF doradzą Polsce w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Wysokich Prędkości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej osób wybiera kolej. Ponad 355 milionów pasażerów w 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:00
Raport na temat przewozów pasażerskich opublikował Urząd Transportu Kolejowego. Z opracowania wynika, że w 2019 roku pociągi w naszym kraju przewiozły ponad 355 milionów osób. To o około 25 milionów więcej niż w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne pociągi i tramwaje produkowane w Polsce trafiają za granicę

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 17:15
Bydgoska Pesa rozpoczęła dostawy kolejnych pociągów trzyczłonowych ATR220Tr dla włoskich kolei państwowych Trenitalia. Firma wygrała też przetarg na dostawę 16 nowych tramwajów Swing dla rumuńskiego miasta Jassy - poinformowała w środę w komunikacie spółka.
rozwiń zwiń