X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ważą się losy bloku energetycznego w Ostrołęce. Finansowanie zawieszone

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:55
Spółki energetyczne Energa oraz Enea zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. Miał on mieć moc ok. 1000 MW. "W Elektrowni Ostrołęka na pewno będzie realizowana inwestycja, cały czas analizujemy, jaka miała by ona być" – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Elektrownia Ostrołęka należy do Energi, którą Orlen planuje przejąć. Prezes płockiego koncernu powiedział, że „reprezentuje akcjonariuszy Orlenu i ich pieniądze, więc chce kupić Energę po atrakcyjnej cenie. Trwają wyceny. W odpowiednim czasie podejmiemy decyzję”. Wcześniej minister aktywów Jacek Sasin ocenił, że Skarb Państwa powinien sprzedać akcje Energi korzystniej niż po 7 zł za akcję, które oferuje Orlen w wezwaniu.

Szczególnie istotne okoliczności

Zawieszenie finansowania następuje w związku z potrzebą i na czas przeprowadzenia przez spółki Energa i Enea analiz w zakresie dalszych działań w projekcie, w tym jego dalszego finansowania.

– Szczegółowy przedmiot, harmonogram oraz sposób przeprowadzenia analiz zostanie uzgodniony przez sponsorów w terminie 10 dni od dnia zawarcia porozumienia. Analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu – poinformowano w komunikacie.

Według Energi pojawiło się wiele nowych okoliczności, mogących mieć wpływ na projekt, co skutkuje koniecznością przeanalizowania kwestii dalszych działań, w tym dalszego finansowania. W szczególności istotne są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej oraz nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego.

Kolejnym problemem jest tzw. Zielony Ład, czyli plan działań zmierzających do zapewnienia neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, a także wezwanie Orlenu (z 5 grudnia 2019 r.) na sprzedaż 100 proc. akcji Energi. Zgodnie z komunikatem przebieg wezwania oraz jego wynik mogą istotnie wpłynąć na kwestie dotyczące modelu finansowania budowy bloku węglowego w Ostrołęce.

Akcje o wartości nominalnej 10,92 zł każda w wezwaniu została określona na 7 zł za jedną akcję.

Zawieszenie finansowania to zawieszenie kontraktów

Powyższe okoliczności, stanowią „nadzwyczajną zmianę uwarunkowań”, których nie mnożna było przewidzieć na etapie podejmowania decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

– Okoliczności te uzasadniają zawieszenie finansowania projektu na czas planowanych zgodnie z porozumieniem analiz – podkreślają koncerny energetyczne.

Zawieszenie finansowania przez Energę i Eneę powoduje również konieczność zawieszenia zawartego kontraktu na budowę Elektrowni Ostrołęka C z lipca 2018 roku. Dotyczy to również umowy na przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Ostrołęki C. Została ona zawarta 4 października 2019 r.

Orlen analizuje 

W czwartek prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewniał na konferencji prasowej, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana.

– Jedno jest pewne. W Ostrołęce będzie realizowana inwestycja. Jaki będzie miała wymiar, jaka tak naprawdę będzie, to jest cały czas przez nas opracowywane – oświadczył.

Dodał, że Orlen patrzy na Energę wyłącznie pod kątem biznesu.

– W przypadku Ostrołęki również, będziemy tylko i wyłącznie patrzyć pod kątem biznesu oraz rozwoju tego terenu – podkreślił.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że resort zlecił wycenę Energi, by zdecydować, jak odpowiedzieć na wezwanie Orlenu. Odnosząc się co do samej Ostrołęki C powiedział, że przed końcem wezwania, zostanie podjęta decyzja co do paliwa jakim miałby być zasilany nowy blok energetyczny.

Inwestycja warta 6 mld zł

Ostrołęka C miała być nowym blokiem na węgiel kamienny o mocy 1000 MW. Miał on zostać oddany do użytku w 2023 roku. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Koszt budowy przez wyłonione w przetargu konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems to 5,05 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

W połowie października 2018 r. na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze. Pod koniec grudnia 2018 r. zarząd Elektrowni Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac związanych z budową. W grudniu 2018 r. Enea deklarowała zaangażowanie w wysokości 1 mld zł, a Energa co najmniej 1 mld zł.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Dos

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Efektywność energetyczna gospodarki. NIK: spójny system daje efekty

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 17:04
Wsparcie efektywności energetycznej przemysłu ma swoje mankamenty, ale tworzy spójny system, który przynosi efekty - uważa Najwyższa Izba Kontroli. System ten pozwala zobowiązanym do tego firmom zmniejszać zużycie energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest umowa na projekt podłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej gazu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 13:30
Spółki Gaz-System i Enea Wytwarzanie podpisały umowę na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice - należącej do Enei - do sieci przesyłowej gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna decyzja PE. Polskie inwestycje gazowe mogą liczyć na dotacje z UE

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 18:25
Parlament Europejski przyjął listę "Projektów Wspólnego Zainteresowania", na której znalazły się inwestycje energetyczne z Polski. To gazociąg Baltic Pipe, budowa pływającego terminala na gaz ciekły LNG w Gdańsku, połączenia gazowe z Litwą i Słowacją, a także ropociąg Brody-Adamowo. Decyzja PE daje zielone światło do ubiegania się o duże dofinansowanie unijne.
rozwiń zwiń