X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska coraz bardziej cyfrowa, ale istnieją jeszcze internetowe "białe plamy"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 09:10
Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa dostęp do sieci światłowodowej uzyska ok. 2 mln gospodarstw domowych, w tym w Polsce wschodniej, na obszarach nieatrakcyjnych dla operatorów. W kolejnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 również znajdzie się miejsce na takie działania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wysłuchała informacji na temat wdrażania Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Pierwsza oś to rozwój sieci szerokopasmowych, wyeliminowanie dysproporcji w rozwoju sieci telekomunikacyjnej na obszarach nieatrakcyjnych z punktu widzenia operatorów i ich inwestycji.

babcia senior internet komputer technologie 1200.jpg
Przybędzie spraw, które załatwiamy bez wychodzenia z domu. Coraz więcej e-usług

Druga oś Programu to e-administracja, czyli e-usługi dla obywateli. Usługi, z których już dzisiaj można korzystać. Trzecia oś to rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa – podstawowych i bardziej zaawansowanych, a czwarta to pomoc techniczna. Na program przeznaczono 2 mld euro.

Internet w domu i szkole

praca pomoc para komputer 1200.jpg
Ekspert: Polacy są coraz bardziej przekonani do cyfryzacji usług

Wiceszefowa resortu cyfryzacji Wanda Buk zaznaczyła, w założeniu pierwsza oś Programu miała finansować światłowody, natomiast Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło go m.in. o hotspoty w gminach i Ogólnopolską Sieć Edukacyjną, czyli program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego bezpłatnego i bezpiecznego internetu. W ramach pierwszej osi odbyły się trzy konkursy, czwarty jest w trakcie.

dane laptop komputer informacje 1200.jpg
Kierowcy będą mieli więcej miejsca w kieszeni. E-prawo jazdy jeszcze w tym roku

Pierwszy konkurs został ogłoszony w 2015 roku i przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorców. Został rozstrzygnięty w 2016 r. i w ramach tych działań powstało 6 tys. km światłowodów i zostało do nich podłączone 118 tys. gospodarstw domowych.

Bezprecedensowy konkurs

Drugi konkurs – który w ocenie wiceszefowej resortu "zmienił diametralnie rzeczywistość telekomunikacyjną w naszym kraju" – miał charakter bezprecedensowy, dlatego, że objął obszar całego kraju podzielonego na ok. 70 obszarów konkursowych. W ramach tego konkursu operatorzy zostali zobowiązani do podłączenia nie tylko gospodarstw domowych, ale też szkół. Wskaźniki zakładały, że za 4 mld zł ma być podłączonych 726 tys. gospodarstw domowych.

W wyniku drugiego konkursu w 2017 r. do sieci światłowodowej podłączono 53 obszary, a w tym samym roku ogłoszono trzeci konkurs na pokrycie siecią światłowodową pozostałych obszarów, przede wszystkim na terenie Polski wschodniej.

Jedyny taki program w Europie

W wyniku trzech konkursów dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska ok. 2 miliony gospodarstw domowych i wszystkie szkoły, które dotąd takiego dostępu nie miały.

– W konsekwencji 272 proc. wskaźnika, do którego zobligowała nas Komisja Europejska, zostało pokryte – zaznaczyła Wanda Buk.

W ocenie resortu Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 to jedyny taki program w Europie, który zawiera wszystkie komponenty cyfrowe. To jest jego unikalność względem wcześniejszej perspektywy, kiedy te działania cyfrowe były rozproszone w różnych programach.

– Kończymy akurat projekt i możemy powiedzieć, że to było bardzo dobre podejście, znakomicie się sprawdziło i chcemy je kontynuować – zaznaczyła wiceminister.

W ramach uzgodnień z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej resort cyfryzacji dostał zgodę na to, by wpisać do perspektywy na lata 2021-2027 nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

Jednocześnie w ubiegłym roku, w ramach procedowanej ustawy o wspieraniu rozwoju sieci telekomunikacyjnych wprowadzony został Fundusz Szerokopasmowy, czyli dodatkowe środki już nie unijne, tylko z budżetu państwa, które również będą przeznaczone na budowę sieci na tych najbardziej wykluczonych obszarach. Fundusz ten rusza od stycznia przyszłego roku i będzie uzupełnieniem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przybywa cyfrowych usług. Już 2 mln Polaków założyło profil zaufany

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 10:50
Rok 2019 przyniósł Polakom możliwość korzystania z elektronicznych dowodów osobistych, e-legitymacji szkolnych i studenckich, a także aplikacji m-pojazd, czyli elektronicznego dowodu rejestracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Polacy są coraz bardziej przekonani do cyfryzacji usług

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 12:17
- Wielu Polaków w tym mijającym roku założyło tzw. Profil Zaufany, czyli elektroniczne uwierzytelnianie się w sieci. Tych profili do dzisiaj jest już 4,5 mln - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Szubert, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcy będą mieli więcej miejsca w kieszeni. E-prawo jazdy jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:48
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że już w tym roku kierowcy będą mogli skorzystać z wirtualnego prawa jazdy w telefonie komórkowym. To oznacza, że podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, dokument uprawniający do jazdy będzie można zostawić w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy są narodem mobilnym?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 09:25
Czy Polacy chętnie zmieniają miejsce zamieszkania i jeżdżą z miasta do miasta w poszukiwaniu na przykład lepszej pracy. Co może nas zmusić do wyjazdu do innego miasta lub za granicę? Pieniądze, miłość, wrażenia? Dlaczego tak trudno zmienić miejsce zamieszkania?
rozwiń zwiń