X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych będą zwolnione z podatku spadkowego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 18:30
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji, która ma zwolnić rodziny zastępcze z podatku od spadków i darowizn. Tym samym przepisy w tym zakresie będą jednolite dla rodzin biologicznych i zastępczych. Projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Celem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest zwolnienie od podatku majątku uzyskanego w drodze dziedziczenia lub darowizny, przez osoby przebywające, lub które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka. Według wnioskodawczyni Krystyny Skowrońskiej, projektowana zmiana to naprawa niesprawiedliwości, która jest udziałem osób tworzących rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Spadek to zawsze wielka niewiadoma. Jak uniknąć niechcianego zadłużenia?

Ministerstwo popiera zmianę

Jak wskazał Jan Sarnowski z resortu finansów, ministerstwo popiera projektowaną zmianę ze względu na cel i adresatów, ale uważa, że w toku dalszych prac będę konieczne poprawki dotyczące m.in. zapisów o dziedziczeniu rodziców po dzieciach.

W uzasadnieniu do projektowanych zmian wskazano, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo. Dodano, że dziecko w Rodzinnym Domu Dziecka czy rodzinie zastępczej w wielu przypadkach uważa swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie opiekunowie uważają je za własne już do końca życia.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Testament. Co zrobić, aby spadek trafił w odpowiednie ręce?

Wszystkie kluby parlamentarne "za"

testament 1200.jpg
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli ubiegasz się o spadek

– Wysoce niesprawiedliwym społecznie jest fakt, gdy w przypadku przepisania przez rodzica zastępczego swojego dobytku w formie testamentu lub przekazania darowizny pieniężnej lub rzeczowej usamodzielnionemu, czyli pełnoletniemu już wychowankowi jeszcze za życia opiekuna, były podopieczny musi odprowadzić podatek od spadków lub darowizn jako osoba obca należąca do III grupy podatkowej, więc w pełnej wysokości – podkreślono. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dziecko adoptowane albo pasierb nie podlegają temu obowiązkowi podatkowemu.

Według projektodawców, wejście w życie procedowanych przepisów przyczyni się do poprawy sytuacji osób przebywających w zastępczej opiece rodzinnej, które wychowywane są w tej formie w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli ubiegasz się o spadek

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:14
Według ustawy, gdy nie ma spisanego testamentu, spadek po zmarłym dziedziczą w pierwszej kolejności dzieci i współmałżonek. Życiowe sytuacje często są jednak bardziej skomplikowane. Wszystkie zawiłości związane ze spadkiem wyjaśniała mec. Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testament. Co zrobić, aby spadek trafił w odpowiednie ręce?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:13
Mecenas Katarzyna Ludwig zaleca zachować szczególną ostrożność, jeśli chcemy, aby majątek po naszej śmierci nie dostał się w ręce niepożądanych osób. W audycji mówi o tym, kiedy można podważyć testament, komu przysługuje prawo do zachowku oraz w jakich sytuacjach można kogoś wydziedziczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadek to zawsze wielka niewiadoma. Jak uniknąć niechcianego zadłużenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:36
Spadek czasami potrafi oznaczać spore kłopoty. Szczególnie wtedy, gdy nieświadomi spadkobiercy mieszkania, muszą spłacać nie swoje długi. Zdarza się bowiem, że komornik wchodzi na pensje "obdarowanych" dłużników. Przekonał się o tym nasz redakcyjny kolega.
rozwiń zwiń